[]

Творчість із присмаком венесуельської кави. Як українська художниця підкорила Венесуелу

Творчість із присмаком венесуельської кави. Як українська художниця підкорила Венесуелу

9 лютого 107 років тому побачила світ українська художниця й ілюстраторка зі світовим ім’ям Галина Мазепа, донька прем’єр-міністра уряду Української Народної Республіки Ісаака Мазепи. Більша частина її творчого життя пов’язана з далекою Венесуелою, яка вимушено стала «другою батьківщиною» для талановитої українки. Галина належала до покоління українських геніїв, які залишили свою країну й попрямували до Європи, аби врятуватися від загроз радянського комунізму.

Галина була молодшою ​​донькою молодої пари Мазеп, молодих студентів соціал-демократів. Її батько вчився на агронома, а матір – на медика-бактеоролога. Народилася ж Галина 1910 року в Санкт-Петербурзі, у п’ять років переїхала до Дніпра, проте вже 1920 року родина мала емігрувати до Львова, а 1923 року  – до Праги.

Автопортрет. 1950 рік

 

Проявивши ще з малечку хист до малювання, Галина знайомиться з багатьма українськими митцями, які обрали Чехословаччину в якості притулку після поразки 1-ої Української республіки. Після закінчення середньої школи, Галина Мазепа відвідує Українські студії пластичного мистецтва, після чого вивчає мистецтво в художньо-промисловому училищі та Академії мистецтв у Празі.

Мавки. 1977 рік

 

Мріючи про подорож до Парижу, молода художниця починає ілюструвати дитячі книги, співпрацює з гумористичними та жіночими журналами (“Praž а nka”, “List pani a dívek”, “Frauenfreude”, “Mädchenglück”). У той час Галина вивчає українське народне мистецтво й отримує замовлення на створення обкладинок для декількох українських журналів, розробляє ескізи театральних костюмів.

1933 року мрія дівчини здійснюється й Галина Мазепа відвідує Париж, де зустрічає свого майбутнього чоловіка Володимира Коваля.

Її роботи швидко стають впізнаваними завдяки власному сучасному стилю. Галина Мазепа успішно виставляється в галереях Львова, Праги, Риму.

Відьми. 1977 рік

 

1939 року Галина та Володимир придбали будинок в Празі. Він став роковим для їх дітей, Володимира та Юрія, які разом з матір’ю Галини Наталією Сингалевич-Мазепою загинули в ньому в лютому 1945 року під час бомбардування Праги союзними військами. Трагедія змусила сім’ю переїхати з Праги до Німеччини, покинувши усе, включно з творами Галини та документами. Подальша доля тих робіт невідома.

Наприкінці 1947 року родина Ковалів-Мазеп емігрувала до Венесуели, де оселилася в Каракасі. Володимир Коваль спочатку працює інженером-електриком на будівництві, а потім стає професором університету Каракаса. Вже 1948 року Галина починає працювати в кінокомпанії “Bolivar Films” в якості продюсера компанії “ARS Publicidad”, що спеціалізувалась на мультфільмах. 1948 року Галина Мазепа-Коваль, ставши популярною у Венесуелі, проводить свою першу персональну виставку в цій країні. Того ж року вона бере участь в IX Офіційному салоні.

Мадонна. 1951 рік

 

Від 1956 року й протягом наступних 25 років Галина ілюструє популярний журнал для дітей початкового шкільного віку “Триколор”, який видавався Міністерством освіти Венесуели. За керамічну ікону “Покрова Богородиці (захисниця кораблів у великий шторм)” 1956 року Галина отримує нагороду від Міністерства освіти Венесуели – Національну премію прикладного мистецтва. Крім того, її запрошують до співпраці журнали “El Farol”, “Creole”, “Revista Shell” та “Tópicos Shell”. Вона ілюструє книги, видані Міністерством освіти Венесуели та Національним інститутом культури і мистецтв (INCIBA).

Мисткиня підтримувала постійний контакт з українськими художниками США та Канади, виставлялася на спільних та персональних виставках в Інституті України. Вона ілюструє журнали, дитячі книг та збірки поезій української діаспори. 1991 року японське видавництво “Kagyusha” опублікувало книгу для японських дітей з венесуельським корінням, проілюстровану українською художницею.

Прачка. 1975 рік

 

Окрім того, Галина працювала ще й з керамікою, яку вивчала іще у Празі – виробляє вдома посуд, тарілки, людські фігури. На гроші, отримані за ікону “Покрова Богородиці” вона купила фортепіано для своїх дітей, втішаючись новим материнським щастям: 1945 року в Німеччині вона народила Богдана, а вже у Венесуелі 1950 року Івана.

Пара Мазепа-Коваль багато подорожувала, відвідуючи Сполучені Штати, Канаду, Францію, Іспанію, Італію, Австрію, Німеччину, Нідерланди та Бельгію, де вони здобували нові контакти серед українських художників.

1986 року на V Міжнародному конкурсі ілюстрацій для книг в Номі, який відбувався двічі на рік під егідою ЮНЕСКО, робота Галини Мазепи-Коваль “Churun Meru” отримала спеціальну відзнаку журі.

Мрійниця. 1961 рік

 

Галина Мазепа завжди відчувала себе українкою, до останнього подиху вона працювала заради збагачення рідної культури. Вона малювала чорнилом, гуашшю, олією, темперою, але майже не користувалась аквареллю. Основною темою робіт Галини були сімейні традиції, історії, знайдені в народних піснях, легендах, казках, народному житті, біблійних притчах. Вона завжди зберегала свій унікальний стиль і не боялась експериментувати…

Індіанські діти. 1970 рік

 

Художниця залишалась активною до останніх років життя. Її серце перестало битися 1995 року в Каракасі. Галині Мазепі-Коваль було 85 років.

Джерело Ukrainian People

[]
Теги
Схожi
21 липня народився відомий український американський мистець Давид Бурлюк
Люди
21 липня народився відомий український американський мистець Давид Бурлюк
Давид Бурлюк - живописець, графік, художник театру, критик, поет. Один із засновників українського та загальноросійського футуризму...
16 липня народився відомий український письменник-емігрант Василь Барка
Люди
16 липня народився відомий український письменник-емігрант Василь Барка
Василь Барка – митець із когорти українських письменників Америки. Цього видатного письменника-модерніста, літературознавця та філософа двічі номінували на здобуття Нобелівської премії. Він один з перших заговорив про Голодомор на українських землях...
12 липня народилася Хана Орлова - французька скульпторка українського походження
Люди
12 липня народилася Хана Орлова - французька скульпторка українського походження
Хана Орлова - стала першою жінкою-скульптором, яка домоглася світової популярності...
14 червня народилася українська мисткиня-емігрантка Наталія Ґеркен-Русова
Люди
14 червня народилася українська мисткиня-емігрантка Наталія Ґеркен-Русова
Художниця театру та кіно, графік, майстриня декоративно-ужиткового мистецтва, теоретик і пропагандистка українського професійного театру...
26 травня народилася Ольга Косач-Кривнюк - дочка Олени Пчілки та молодша сестра Лесі Українки
Люди
26 травня народилася Ольга Косач-Кривнюк - дочка Олени Пчілки та молодша сестра Лесі Українки
26 травня 1887 році народилася Ольга Косач-Кривнюк – письменниця, перекладачка, етнографиня, лікарка, дочка Олени Пчілки та молодша сестра Лесі Українки...