Стратегія космічної безпеки Євросоюзу буде затверджена вже у березні

Слід краще захищати свої інтереси в космосі та зміцнювати співпрацю з НАТО — у цьому суть «стратегії космічної безпеки ЄC», яка буде офіційно ухвалена Європейською комісією в березні, — повідомив учасникам 15-ї Європейської конференції з космосу в Брюсселі єврокомісар Тьєррі Бретон.
Звертаючись до представників галузей, пов'язаних з космосом, що зібралися на щорічну зустріч зі стратегії, та офіційних державних та європейських структур, що відповідає в ЄС за внутрішній ринок і за політику ЄС у космосі Тьєррі Бретон зазначив:
"У нинішньому геополітичному контексті ми маємо покращити стратегічну позицію ЄС, щоб мати можливість захищати наші інтереси, захищати наші космічні системи та служби та стати сильнішою космічною державою".
Зміни геополітичного контексту після вторгнення росії в Україну згадувалися неодноразово виступаючими на конференції. За словами голови Європейської дипломатії Жозепа Борреля, вторгнення в Україну стало «застережливим сигналом». Він наголосив на необхідності «вивчити конкретні потреби ЄС у космічних засобах та послугах».
Він нагадав, що з 5500 супутників, які зараз перебувають на орбіті, майже 10% — це військові супутники, «але серед інших багато хто має подвійне призначення (громадянське та військове) і надають важливу інформацію для нашої безпеки та нашої оборони».
Чотири принципи стратегії ЄС
А відповідальний за питання стратегії ЄС у космосі Тьєррі Бретон уточнив, що Європейська космічна стратегія ґрунтуватиметься на чотирьох «стовпах».
Перший — це зміцнення «стійкості та безпеки національних та комерційних космічних систем ЄС». Другий — «зміцнення здатності ЄС реагувати на [зовнішні] загрози» (єврокомісар цього пункту не пояснив). На третьому місці Тьєррі Бретон поставив розширення «використання космосу з метою оборони» через спостереження за Землею та за рухами в космосі, а також за рахунок активнішої співпраці з партнерами, зокрема з НАТО.
Тьєррі Бретон наголосив, що ефективна робота з партнерами передбачає розробку «космічного права ЄС», яке визначить «загальні правила безпеки, захищеності та стійкості наших систем». Він нагадав, що існуючі сьогодні відмінності в законодавчій базі країн Євросоюзу можуть негативно позначитися на конкурентоспроможності нашої галузі, а також на безпеці Євросоюзу.
Співпраця та конкуренція
Представники європейських підприємств та Європейського космічного агентства, що виступали на конференції, вказали на складнощі, викликані в космічній галузі значною інфляцією та енергетичною кризою. Тому говорили про необхідність розширювати пошук джерел фінансування космічних проектів (наприклад для створення капсули для відправки людини на місяць та адаптації ракети-носія Ariane-6 для доставки екіпажів на орбіту), а також інтенсивніше використовувати європейські стартапи та залучати цінних фахівців з-за кордону. При цьому звучав заклик конкурувати не між собою, а об'єднатися до ЄС для науково-технічних перегонів із зовнішніми конкурентами. Зокрема, із Китаєм.
Питання про доцільність для Європи мати власну програму освоєння Місяця піднімалося в ході дебатів, незважаючи на те, що Європейське космічне агентство позиціонувалося як основний партнер американського NASA в аналогічній програмі Artemis. Але неможливість отримати для ESA спеціальне фінансування до 2025 року неодмінно розтягне виконання цього важливого стратегічного проекту на 5, а то й 10 років.
Український Дощ писав раніше, що ЄС створить міжнародний трибунал для розслідування російського «злочину агресії».