ЄС створить міжнародний трибунал для розслідування російського «злочину агресії»

ЄС створить міжнародний трибунал для розслідування російського «злочину агресії»

Країни Євросоюзу мають намір створити міжнародну прокуратуру для збирання доказів військових злочинів росії в Україні та визначеного міжнародним правом «злочину агресії». Як повідомив агентству France-Presse єврокомісар з питань юстиції Дідьє Рейндерс, ця інстанція може бути створена швидко і стане першим кроком на шляху створення спеціального трибуналу.

На користь створення такої міжнародної прокуратури висловилися міністри юстиції країн ЄС після завершення 27 січня у Стокгольмі дводенної неформальної зустрічі міністрів юстиції та внутрішніх справ Євросоюзу.

Штаб-квартира цього «міжнародного координаційного центру із судового переслідування злочину агресії» має відкритися в Гаазі, у штаб-квартирі Євроюсту, агентства ЄС із судової співпраці у кримінальних справах.

Як пояснив у Стокгольмі журналістам бельгійський єврокомісар Рейндерс, поки йдуть міжнародні переговори щодо створення спеціального трибуналу для розгляду військових злочинів росії під час агресії проти України, структурою для координації роботи може стати «спільна слідча група», до якої вже входять шість держав-членів ЄС. Україна, прокурор Міжнародного кримінального суду, Євроюст, і до якої «США мають приєднатися через кілька тижнів».

Єврокомісар Рейндерс повідомив, що питання обговорюється країнами ЄС з Україною і буде знову порушено наступного тижня під час зустрічі у Києві делегації Єврокомісії з українським урядом.

Слід уточнити, що Міжнародний кримінальний суд (МКС) має компетенцію лише щодо військових злочинів та злочинів проти людяності, скоєних в Україні. «Злочин агресії», тобто проти миру, сформульований Римським статутом Міжнародного кримінального суду, ухваленим під егідою ООН, не може розглядатися цією структурою. Оскільки ні Росія, ні Україна не підписали статут, який набув чинності 2002 року.

Міжнародне право покладає відповідальність за «злочин агресії» на найвище політичне та військове керівництво країни-агресора.

AFP уточнює, що пропозицію щодо створення спеціального трибуналу «під егідою ООН» для розгляду злочинів агресії проти Києва сформулювала наприкінці листопада 2022 року голова Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн.

Досі Єврокомісія розглядала два варіанти: спеціальний міжнародний суд, що ґрунтується на багатосторонньому договорі, або «гібридний» суд, який регулюється законодавством України, але складається з міжнародних суддів.

Варіант суду безпосередньо в Україні підтримує Німеччина, яка не впевнена, що створення спеціального міжнародного трибуналу отримає при голосуванні в ООН необхідну підтримку країн-членів організації. Проти такого вибору виступає низка країн Євросоюзу, які вважають, що суд в Україні за українським законодавством не може мати достатньої компетенції для розгляду дій президента Росії та його найближчого оточення.

Неформальна зустріч міністрів юстиції та внутрішніх справ країн ЄС, організована в Стокгольмі Швецією, що головує в Євросоюзі, дозволяє підготувати призначену на 9-10 лютого позачергову Європейську раду (зустріч лідерів країн ЄС).

[{"ad_code":"","ad_pic":"assets\/uploads\/root\/images\/house1.jpg","date":"","active":"","thumb":"","ad_link":""}]
Теги
Схожi
Вірменія заборонила в'їзд російській пропагандистці Симоньян
Світ
Вірменія заборонила в'їзд російській пропагандистці Симоньян
Головна редакторка прокремлівського телеканалу RT Маргарита Симоньян заявила, що їй заборонили в'їзд до Вірменії...
Арешт лише допоможе Трампу - Ілон Маск
Світ
Арешт лише допоможе Трампу - Ілон Маск
У суботу, 18 березня, Ілон Маск прокоментував ймовірний арешт експрезидента США Дональда Трампа. Про це він написав у себе в twitter...
Глава МЗС Естонії закликав вигнати всіх росіян із Ради Європи
Світ
Глава МЗС Естонії закликав вигнати всіх росіян із Ради Європи
Міністр закордонних справ Естонії Урмас Рейнсалу закликав очистити Раду Європи від росіян...
Росія використовує в Україні боєприпаси китайського виробництва – ЗМІ
Світ
Росія використовує в Україні боєприпаси китайського виробництва – ЗМІ
Сполучені Штати підтвердили, що російська окупаційна армія використала боєприпаси китайського виробництва у війні проти України...
Візит путіна у Африку під загрозою: влада ПАР заявила, що розуміє зобов’язання по ордеру Гаазького трибуналу
Світ
Візит путіна у Африку під загрозою: влада ПАР заявила, що розуміє зобов’язання по ордеру Гаазького трибуналу
Юридично ця країна має виконати ордер на арешт президента рф....