[]

Стажування без оплати: норма чи ознака примусової праці?

Стажування без оплати: норма чи ознака примусової праці?

Сьогодні ринок праці переповнений пропозиціями безоплатного стажування з можливістю майбутнього працевлаштування. Серед них, однак. не лише пропозиції компаній-гігантів, але й невеликих підприємств, які наміру наймати працівника у майбутньому, власне, й не мають. Таким чином недобросовісні керівники останніх намагаються зберегти свій бюджет на оплату праці, не порушуючи при цьому робочий процес.

У Кодексі законів про працю України, однак, такого поняття як "стажування" не існує.
Усім нам відомо, що стажування здійснюється з метою формування та закріплення на практиці професійних компетентностей, здобутих у результаті теоретичної підготовки. Метою стажування є здобуття досвіду з виконання професійних завдань та обов’язків, удосконалення професійних знань, умінь та навичок, вивчення та засвоєння нових технологій, техніки тощо.
Кожен роботодавець поняття стажування тлумачить по-різному, тож у цій статті роз'яснюємо, які умови можуть називатись стажуванням, які його види та порядок. 

Прийняття на роботу працівників на "стажування" без проведення відповідної оплати є порушенням законодавства та ознакою застосування примусової праці, використання якої заборонено ст.43 Конституції України, чинним законодавством з праці та нормами міжнародного права.

Стажування студентів - набуття особою практичного досвіду виконання завдань та обов’язків у певній професійній діяльності або галузі знань відповідно до Закону України від 05.09.2017 року № 2145-VIII «Про освіту».

Стажування безробітних - підвищення кваліфікації безробітного з метою набуття практичних умінь і навичок для виконання професійних обов’язків за професією або на посаді, на яку претендує безробітний у роботодавця, що передбачено наказом від 31.05.2013 № 318/655 «Про затвердження порядку професійної підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації зареєстрованих безробітних, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України» від 19.06.2013 за № 1029/23561.

Виключні випадки стажування: стажування лікарів, працівників з охорони праці, нотаріусів, адвокатів для набрання певного досвіду.На підприємствах усіх форм власності існує тільки 2 види стажування:

  • стажування студентів
  • стажування безробітних

У всіх інших випадках "стажування" - праця без належного оформлення. Відповідно до ст. 21 КЗпП України трудовий договір є угодою між працівником і власником підприємства, установи організації або уповноваженим ним органом чи фізичною особою, за якою працівник зобов'язується виконувати роботу, визначену цією угодою, з підляганням внутрішньому трудовому розпорядкові, а власник підприємства, установи, організації або уповноважений ним орган чи фізична особа зобов'язується виплачувати працівникові заробітну плату і забезпечувати умови праці, необхідні для виконання роботи, передбачені законодавством про працю, колективним договором і угодою сторін.


Крім того, працівник не може бути допущений до роботи без:
• укладення трудового договору, оформленого наказом чи розпорядженням власника або уповноваженого ним органу,
• повідомлення до територіального органу ДФС про прийняття працівника на роботу в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Важливо розуміти, що стажування ≠ випробування. Випробування - цілком законний механізм перевірки відповідності працівника роботі, яка йому доручається. Умова про випробування повинна бути зафіксована у наказі про прийняття на роботу. Термін випробувального періоду не може перевищувати трьох місяців,  окремих випадках, за погодженням з відповідним виборним органом первинної профспілкової організації, — шести. Для робітників же термін випробування не може перевищувати одного місяця (ст. 27 КЗпП).

Стажування безробітних

Громадяни, які мають офіційний статус безробітного, можуть проходити стажування — професійне навчання працівників на виробництві, чи іншому підприємстві, організації незалежно від форми власності. У всіх інших випадках — роботодавець зобов’язаний оформити працівника на роботу відповідно до вимог статті 24 КЗпП України.
Необхідно додати, що виконання працівником роботи на умовах «стажування» свідчить про порушення роботодавцем вимог чинного законодавства і дає підстави працівнику вимагати належного оформлення трудових відносин.
Стажування безробітних здійснюється на замовлення роботодавців за індивідуальною програмою, що затверджується роботодавцем і погоджується центром зайнятості. Строк підвищення кваліфікації безробітних шляхом стажування на курсах цільового призначення установлюється з урахуванням мети і складності навчання від 20 до 500 годин. Для цього укладається тристороння угода між центром зайнятості населення, підприємством і безробітним. Після завершення стажування безробітних у роботодавця - замовника кадрів безробітні отримують довідку. По закінченні стажування роботодавець - замовник кадрів, який має право брати участь у визначенні змісту стажування безробітних, зобов’язаний протягом 30 календарних днів з дня завершення навчання працевлаштувати безробітних.


Стажування студентів та учнів

Згідно статті 29 Закону України 05.07.2012 №5067-VI «Про зайнятість населення» передбачено проведення стажування для молоді. Також постановою КМУ від 16.01.2013 № 20 затверджено Порядок укладення договору про стажування студентів вищих та учнів професійно-технічних навчальних закладів на підприємствах, в установах та організаціях і Типову форму договору про стажування студентів вищих та учнів професійно-технічних навчальних закладів на підприємствах, в установах та організаціях.


Для отримання інформації про можливість стажування зазначені вище студенти та учні звертаються до:
• відповідних підрозділів таких закладів;
• територіальних органів центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції (тобто до центрів зайнятості);
• організацій роботодавців, а також безпосередньо до керівників підприємств.


Вищі та професійно-технічні навчальні заклади разом із підприємствами надають студентам ВУЗів та учням ПТУ інформацію щодо можливості стажування.
Зверніть увагу, що підприємство може включати проведення стажування до договору про підготовку кваліфікованих кадрів, що укладається навчальним закладом та підприємством - замовником підготовки кадрів.
Одночасно з укладенням договору про стажування керівник підприємства затверджує індивідуальну програму стажування та видає наказ про проходження стажування.


У наказі зазначаються:
• строки і місце його проходження у структурному підрозділі,
• спеціальність (кваліфікація) або професія (кваліфікаційний рівень) стажиста,
• режим стажування (тобто розподіл часу стажування, тривалість стажування і відпочинку),
• керівник стажиста це особа відповідальна за проведення стажування працівник підприємства, який має досвід та стаж роботи за відповідною спеціальністю (кваліфікацією) або професією (кваліфікаційним рівнем) не менш як три роки. До речі, за керівником стажування може бути закріплено не більше двох стажистів.

Зі стажером у обов'язковому порядку проводиться інструктаж по охороні праці.
Строк стажування не може перевищувати шести місяців. Важливо, тривалість роботи під час стажування не повинна перевищувати тривалості робочого часу, встановленого законодавством для відповідної категорії працівників.
Запис про проходження стажування вноситься до трудової книжки стажиста, яка у разі потреби оформляється згідно із законодавством.

[{"ad_code":"","ad_pic":"assets\/uploads\/root\/images\/house2.jpg","date":"","active":"","thumb":"","ad_link":""}]
Теги
Схожi
Закупівлі продуктів для ЗСУ: ексзаступника міністра оборони взяли під варту
Право
Закупівлі продуктів для ЗСУ: ексзаступника міністра оборони взяли під варту
Суд обрав запобіжний захід у вигляді тримання під вартою з можливістю внесення понад 400 млн грн застави колишньому заступнику міністра оборони В'ячеславу Шаповалову...
Організаторів «п'яних» вечірок, де принижували дівчат, затримали
Право
Організаторів «п'яних» вечірок, де принижували дівчат, затримали
Двом фігурантам «п'яних» вечірок повідомили про підозру, ще 6 вручили повістки...
У Мелітополі кадировці зґвалтували російську пропагандистку з НТВ та побили оператора
Право
У Мелітополі кадировці зґвалтували російську пропагандистку з НТВ та побили оператора
Група кадировців у тимчасово окупованому росією Мелітополі на Запоріжжі напала на знімальну групу російського пропагандистського каналу НТВ, які приїхали «висвітлювати хід СВО»...
Під Одесою троє матерів пиячили на вулиці і загубили дітей
Право
Під Одесою троє матерів пиячили на вулиці і загубили дітей
Жінки після випивки згадали, що з ними ще були діти, але куди поділася малеча, не знали...
У Києві голий чоловік напав з розбитою пляшкою на відвідувачів кафе
Право
У Києві голий чоловік напав з розбитою пляшкою на відвідувачів кафе
26-річному потерпілому лікарі на місці надали першочергову медичну допомогу...