США, Євросоюз та росія відреагували на ескалацію у Нагірному Карабаху

Ескалація, що розпочалася на початку тижня у Нагірному Карабаху призвела до загибелі трьох військовослужбовців з вірменської та азербайджанської сторони. Єреван та Баку звинувачують один одного у порушенні тристоронніх угод. США та Євросоюз закликали у четвер, 4 серпня, обидві сторони до деескалації. У Москві члени Ради безпеки рф обговорили ситуацію з путіним.
США
Державний департамент США закликав до негайного послаблення напруженості у Нагірному Карабаху та навколо нього та недопущення подальшої ескалації.
«Сполучені Штати глибоко стурбовані і уважно стежать за інформацією щодо інтенсивних боїв навколо Нагірного Карабаху, які призвели до людських жертв... Нещодавнє зростання напруженості наголошує на необхідності всеосяжного та стійкого врегулювання через переговори всіх питань, пов'язаних з нагірно-карабахським конфліктом», — йдеться у заяві прессекретаря Держдепартаменту США Неда Прайса.
Євросоюз
У Європейському Союзі також закликали сторони конфлікту негайно припинити бойові дії та відновити переговори.
«Євросоюз закликає до негайного припинення бойових дій, що розгорнулися між азербайджанськими та вірменськими силами навколо Лачинського коридору та інших ділянок лінії зіткнення... Необхідно послабити напругу, повністю дотримуватись режиму припинення вогню та повернутися за стіл переговорів, щоб на основі переговорів знайти шляхи врегулювання ситуації», — йдеться у заяві зовнішньополітичного відомства Євросоюзу.
росія
Міністерство закордонних справ російської федерації також висловило «крайню стурбованість».
«Російські миротворці докладають усіх необхідних зусиль для стабілізації обстановки. Активна робота з обома сторонами ведеться всіма каналами і на всіх рівнях, включаючи вище керівництво країни. Закликаємо сторони проявляти стриманість, дотримуватись режиму припинення вогню. Виходимо з того, що врегулювання наявних протиріч має здійснюватися виключно політико-дипломатичними засобами, з урахуванням позицій сторін та у суворій відповідності до положень Заяви лідерів росії, Азербайджану та Вірменії від 9 листопада 2020 року», — йдеться у заяві російського МЗС.
Російський диктатор владімір путін на нараді з членами Ради безпеки обговорив ситуацію в Нагірному Карабаху. Про це повідомив речник президента росії Дмитро Пєсков.
«Обговорювалася і ситуація, пов'язана з ескалацією конфлікту у Нагірному Карабаху. Було наголошено на найсуворішій необхідності виконання всіх положень тристоронньої угоди», — заявив представник Кремля.
Інші
Занепокоєння через напруженість у Нагірному Карабаху також висловили НАТО, ОБСЄ та ОДКБ.
Що сталося
Ситуація на лінії зіткнення у Нагірному Карабаху різко загострилася 1 серпня. У Баку звинувачують у ескалації військово-політичне керівництво Вірменії, яке «досі не вивело своїх незаконних збройних формувань з території сусідньої держави». Азербайджан оголосив про початок проведення антитерористичної операції. У свою чергу армія оборони невизнаного Нагірного Карабаху звинуватила азербайджанських військових у порушенні режиму припинення вогню.
3 серпня вірменська сторона повідомила про двох загиблих солдатів, а азербайджанська — одного. Влада Нагірного Карабаху оголосила часткову мобілізацію.
Вночі 4 серпня оперативна ситуація на лінії зіткнення в Нагірному Карабаху залишалася «дещо стабільною». Про це повідомила пресслужба Армії оборони невизнаної Нагірно-Карабахської республіки.
Позиція Вірменії
У Єревані звинувачують Азербайджан у спробі в «односторонньому порядку змінити правовий режим у Лачинському коридорі», який з'єднує Нагірний Карабах та Вірменію, у відповідь на вимоги Азербайджану закрити коридор і перенести рух на нову дорогу.
«Незважаючи на кроки щодо досягнення стабільності і миру в регіоні, що робляться вірменською стороною, Азербайджан продовжує заздалегідь сплановану політику залякування населення Нагірного Карабаху, його етнічної чистки і повзучої окупації Нагірного Карабаху», — йдеться в опублікованій 4 серпня заяві міністерства іноземних.
Прем'єр-міністр Вірменії Нікол Пашинян звинувачує Баку у спробі скасувати тристоронню заяву (Путіна, Алієва та Пашиняна) від 9 листопада 2020 року. За його словами, Вірменія виконала всі свої зобов'язання і на території Нагірного Карабаху більше не залишилося сили вірменської армії, а лише військовослужбовці армії оборони невизнаної НКР. За словами Пашиняна, питання Лачинського коридору для Азербайджану — лише привід для ескалації.
«Ми розраховуємо, що будь-яку спробу порушення лінії зіткнення буде припинено миротворчим угрупованням, а азербайджанські підрозділи, що знаходяться всередині лінії зіткнення, будуть виведені», - сказав Пашинян.
Позиція Азербайджану
В азербайджанському МЗС, у свою чергу, назвали «лицемірством» звинувачення на адресу Баку про порушення тристоронньої заяви від 10 листопада 2020 року.
"Баку неодноразово заявляв про невиконання Вірменією положень тристоронньої декларації, і досі вірменські збройні формування не виведені з азербайджанської території. Крім численних свідоцтв про присутність незаконних вірменських збройних формувань на території Азербайджану, цей факт визнали і офіційні особи Вірменії", — наводить агентство «Туран» позицію Баку.
"Відповідно до пункту 6, тристоронньої заяви Азербайджан багато місяців веде будівництво нової дороги Лачинським коридором і вірменська сторона досить поінформована про це. Вірменська сторона під різними приводами прагне «затягнути» цей процес, що говорить про неконструктивну позицію Єревана. Азербайджан забезпечує безпеку та цілісність своєї території на законних підставах", — йдеться у заявах азербайджанського зовнішньополітичного відомства.
Український Дощ писав раніше, що Сенат США ратифікував протоколи про вступ Швеції та Фінляндії до НАТО.