[]

Сльози радості: рівно 64 роки тому було визнано «культ особи» Сталіна.

Сльози радості: рівно 64 роки тому було визнано «культ особи» Сталіна.

64 роки тому, 25 лютого 1956 року, в останній день роботи XX з'їзду, перший секретар ЦК КПРС Микита Хрущов виступив на закритому засіданні із доповіддю «Про подолання культу особи і його наслідків», у якій особисто на Йосифа Сталіна поклав вину за свавілля в органах НКВС, судах та прокуратурі. Свавілля, яке привело до численних жертв у 1930-50-і роки, Голодомору зокрема.

Доповідь Хрущова було схвалено без обговорення. У досить скороченому вигляді її було надіслано в усі партійні організації СРСР та керівникам комуністичних партій світу без права публікації у пресі, пише Володимир Лук'янюк на www.jnsm.com.ua 

У червні 1956 року доповідь потрапила у США, де й була надрукована.

Історія ж доповіді така.

31 грудня 1955 року Президія ЦК КПРС створила комісію для «вивчення питання про те, яким чином стали можливими масові репресії проти більшості членів і кандидатів ЦК ВКП (б), обраних ХVII з'їздом партії», яку очолив академік Петро Поспєлов. Незважаючи на його фанатичну відданість Йосифу Сталіну і особисту участь у фальсифікації історії ВКП(б) та постреволюційних подій, він одним з перших перейшов на бік Хрущова у його протистоянні з Георгієм Маленковим і Лаврентієм Берією і 9 лютого 1956 року представив документ, в якому вперше було повідомлено про репресованих 1,5 мільйона радянських і партійних керівників, 680 тисяч з яких було розстріляно, та про страту 848 з 1966 делегатів «З'їзду переможців».

У висновках комісії Поспєлова відповідальність за застосування тортур на допитах, позасудові розправи і розстріли покладалась персонально на Сталіна, який особисто ініціював початок Великого терору і свавілля в оргнанах НКВС, судах та прокуратурі. Після тривалого обговорення, 13 лютого, за день до початку XX з'їзду, Президія ЦК КПРС підтримала пропозицію Микити Хрущова зробити доповідь про культ особи Сталіна на закритому засіданні, з якою той виступив 25 лютого 1956 року.

У доповіді «Про культ особи та його наслідки» Йосифа Сталіна було звинувачено у відході від норм ленінізму, у використанні вбивства Сергія Кірова як приводу до Великого терору та у численних злочинах 1930-50-х років, жертвою яких стала Комуністична партія, котра на думку Хрущова знайшла сили, щоб витримати всі негативні наслідки культу особи, який слід було викорінити і повернутися до «революційної боротьби за перетворення суспільства», а всіх несправедливо репресованих партійних та військових діячів — реабілітувати.

Виступ Хрущова шокував делегатів з'їзду повною суперечністю багаторічній радянській пропаганді, яка подавала Сталіна мудрим, мирним і справедливим лідером. За пропозицією глави уряду Миколи Булганіна доповідь Хрущова була схвалена XX з'їздом без обговорення і згодом у скороченому вигляді була надіслана в усі партійні організації СРСР та керівникам комуністичних партій світу без права публікації у відкритій пресі.

Тим не менш, у червні 1956 року через Польську об'єднану робітничу партію вона потрапила спочатку до Ізраїлю, а звідти — до США, де й була вперше опублікована. 30 червняПрезидія ЦК КПРС прийняла постанову «Про подолання культу особи і його наслідків», в якій був викладений скорочений і пом'якшений варіант доповіді Хрущова і визначались рамки допустимої критики сталінізму.

Незважаючи на те, що доповідь Хрущова не торкалась питань колективізації і «розкуркулення», практики чисток в армії, помилок в управлінні державою в роки Німецько-радянської війни і проблем репресованих після повернення з полону радянських військовополонених, вона стала початком реабілітації багатьох несправедливо засуджених, повернення на батьківщину німецьких і японських військовополонених та багатьох народів, депортованих за правління Сталіна, послаблення цензури та зміни зовнішньої політики СРСР, який проголосив курс на «мирне співіснування» з капіталістичним світом.

Доповідь Хрущова була засуджена комуністичним керівництвом ряду країн, що привело до практично повного розриву міждержавних зв'язків, і дала привід колишньому сталінському керівництву, яке в середині 1950-х років все ще займало високі державні і партійні пости, здійснити спробу змістити Хрущова з посади Першого секретаря ЦК КПРС. Незважаючи на перемогу Хрущова у внутріпартійному протистоянні, в якій він здолав своїх недавніх соратників Маленкова, Булганіна і Вячеслава Молотова, після видалення тіла Сталіна з мавзолею на Красній площі в Москві у 1961 році десталінізація почала поступово згортатись і повністю зупинилась після приходу до влади у 1964 році Леоніда Брежнєва.

У Радянському Союзі повна версія доповіді Хрущова на XX з'їзді КПРС була опублікована лише у 1989 році.

[{"ad_code":"","ad_pic":"assets\/uploads\/root\/images\/house2.jpg","date":"","active":"","thumb":"","ad_link":""}]
Теги
Схожi
Археологи знайшли підтвердження існування амазонок
Історія
Археологи знайшли підтвердження існування амазонок
Деякі скелети свідчать про те, що жінки активно користувалися луком і стрілами....
3 березня 1861 року відбулося скасування рабства: цар відмінив кріпацтво
Історія
3 березня 1861 року відбулося скасування рабства: цар відмінив кріпацтво
Кріпацтво було відоме ще з часів Київської Русі, де холопи обробляли князівську чи державну землю і не мали права залишати її собі...
Держархів опублікував особову справу Бандери, яку завела польська поліція під час його першого арешту
Історія
Держархів опублікував особову справу Бандери, яку завела польська поліція під час його першого арешту
Державний архів Івано-Франківської області розпочав публікацію своїх особливо цінних документів на вебсайті у цифровому форматі...
В Бельгії знайшли реліквію зі стародавнього римського міста Помпеї
Історія
В Бельгії знайшли реліквію зі стародавнього римського міста Помпеї
На мармуровій дошці зображені рельєфи, що зображують землетрус, що стався в Помпеях 62 року до нашої ери...
В Амазонії знайшли стародавнє місто, яке змінює уявлення про історію
Історія
В Амазонії знайшли стародавнє місто, яке змінює уявлення про історію
У джунглях Амазонії знайшли величезне стародавнє місто, яке протягом тисяч років ховалося у пишній місцевій рослинності...