[]

Що заважає Україні ратифікувати Стамбульську конвенцію?

Що заважає Україні ратифікувати Стамбульську конвенцію?

Насильство над жінками залишається однією з найгостріших соціальних проблем в Україні. Лише в 2019 році на "гарячу лінію" в поліцію надійшло понад 115 тисяч дзвінків від жертв насильства в сім'ї. Щодня правоохоронні органи фіксують близько 300 фактів домашнього насильства - в основному, по відношенню до жінок і дітей. Але це тільки вершина айсберга - за неофіційною статистикою, домашнє насильство коли-небудь відчувала на собі кожна третя українка.

Характерно також, що більшість жертв, в основному, приховують факти побоїв, зґвалтувань і принижень: за допомогою звертається лише одна з п'яти жертв.

Одним з найдієвіших міжнародних актів у сфері захисту прав жінок є Конвенція Ради Європи про запобігання домашньому насильству та боротьбу з насильством щодо жінок, відома також як Стамбульська конвенція. Україна підписала її ще в 2011 році, але документ досі не ратифікований.

В кінці лютого на сайті президента України було розміщено петицію з вимогою ратифікації Стамбульської конвенції. 14 травня вона зібрала більше 25 тисяч голосів, необхідних для її розгляду. Тепер президент Володимир Зеленський протягом десяти наступних робочих днів повинен відреагувати на петицію, а офіс глави держави - опублікувати його відповідь.

Від Зеленського чекають законопроекту про ратифікацію конвенції

Ініціатори звернення очікують, що Зеленський внесе до Верховної Ради законопроект про ратифікацію Стамбульської конвенції. Якщо їхні надії виправдаються, це стане вже другою спробою. Вперше український парламент голосував з цього питання в 2016 році - і законопроект провалився: більшість депутатів вирішили, що в конвенції містяться "норми, які не прийнятні для українського суспільства і української духовності".

Основним каменем спотикання стали поняття "гендер" і "гендерна ідентичність", що містяться в тексті конвенції. Українські депутати визнали, що якщо ці визначення внести в законодавче поле, це може стати основою для подальшої підміни "звичного поняття біологічної статі" і сприяти пропаганді одностатевих шлюбів.

Проти ратифікації Стамбульської конвенції різко виступила і церква: представник Ради церков публічно заявив, що документ несе в собі неприпустимі загрози для інституту сім'ї та подружжя в Україні, і що рада буде "робити все, щоб не допустити" ратифікації Стамбульської конвенції.

Поняття "гендер" не підміняє поняття "стать"

Тим часом визначення "гендерної приналежності" в Стамбульській конвенції суттєво відрізняється від інтерпретації критиків цього поняття. У третьому розділі конвенції сказано, що під гендером розуміються "соціально закріплені ролі, поведінка і діяльність, які певне суспільство розглядає як властиві жінкам і чоловікам", і що це слово покликане, в числі іншого, підкреслити, що жінка нерідко піддається насильству саме тому, що вона - жінка.

"Поняття "гендер" жодним чином не замінює і не підміняє поняття "стать", - говорить уповноважена уряду України з питань гендерної політики Катерина Левченко. - Але комусь вигідно маніпулювати підміною цих термінів".

Потужну протидію ратифікації Стамбульської конвенції Левченко, серед іншого, пояснює реакцією на посилення у всьому світі руху за права жінок. За її словами, прихильники так званих "традиційних цінностей" бачать в цьому нападки на засади суспільства, заснованого на патріархальних устоях і дискримінації.

"Але в сучасному світі політикам і громадським діячам соромно зізнатися в тому, що вони не хочуть надати жінкам рівні права і можливості з чоловіками. Тому вони прикриваються ідеєю боротьби з "гендерною ідеологією", підміняючи нею поняття гендерної рівності - рівності прав і можливостей чоловіків і жінок", - впевнена Левченко.

Протидія в Раді

Для ратифікації Верховною Радою Стамбульської конвенції необхідно, щоб за неї проголосувало 226 депутатів. Всього їх в Раді 423, і перспективи того, що вдасться набрати необхідну кількість голосів, не надто високі, вважає депутат парламентської фракції партії "Слуга народу" Марина Бардіна.

"Противники конвенції в парламенті нещодавно створили міжфракційне об'єднання "За сімейні цінності", до складу якого увійшло 307 осіб. Можливо, деякі з них і проголосують за ратифікацію документа, але опір в парламенті буде дуже високим", - переконана Бардіна.

Алкоголізм: причина або тригер?

За словами Юраша, одного з організаторів об'єднання "За сімейні цінності", члена партії "Слуга народу", в Україні вже діє закон про запобігання та протидію домашньому насильству, прийнятий в 2019 році "за канонами Стамбульської конвенції", і необхідно лише стежити за тим, щоб він "виконувався на місцях". А якщо говорити про причини домашнього насильства в Україні, то в їхній основі лежать не культурні особливості, а "безбожний український алкоголізм". Саме йому потрібно протидіяти, щоб зменшити цю соціальну біду, і ніяке прийняття Стамбульської конвенції цього не змінить, вказує Юраш.

Твердження про те, що в основі домашнього насильства лежить алкоголізм, - це спроба знівелювати проблему, знецінити її, вважає президент Міжнародного жіночого правозахисного центру "Ла Страда - Україна" Ольга Калашник.

"Алкоголізм, наркоманія - це не причина, а тригер, що підсилює насильство, - вважає вона. - Причини домашнього насильства в Україні такі ж, як і в усьому світі, - це гендерна нерівність і стереотипи, нав'язані жінці патріархальним суспільством, які обмежують її можливості лише створенням сім'ї і вихованням дітей".

Чинний в Україні закон про запобігання та протидію домашньому насильству потребує вдосконалення, оскільки він відображає далеко не всі положення Стамбульської конвенції, продовжує Калашник. Ратифікувавши її, Україна зобов'язана буде привести своє законодавство у відповідність з усіма стандартами цього документа, а спостерігати за цим буде моніторинговий комітет Ради Європи. Крім того, Україна зможе отримати профільну підтримку міжнародної спільноти з усіх питань, пов'язаних з боротьбою з домашнім насильством.

Негайно ратифікувати Стамбульську конвенцію Україну неодноразово закликали Європейський Союз і Рада Європи. Про необхідність прийняття документа регулярно говорять і експерти міжнародної організації Amnesty International.

Нагадаємо також, що через карантин, в усьому світі зросла смертність жінок в результаті домашнього насильства. Феміністські організації вже охрестили це справжнім геноцидом.

[]
Теги
Новини партнерiв
Схожi
Секс-торговці в Італії залишили жінок голодувати
Цікаве
Секс-торговці в Італії залишили жінок голодувати
В Італії на період карантину секс-торговці залишили голодувати тисячі нігерійських жінок...
Експерти провели дослідження феномену ліворукості
Цікаве
Експерти провели дослідження феномену ліворукості
В цілому вчені досліджували більше 2 млн чоловік. Вони використовували результати різних експериментів, де добровольцям було потрібно виконувати завдання руками...
Велосипедистка проїхала Канаду із заходу на схід за 20 днів
Цікаве
Велосипедистка проїхала Канаду із заходу на схід за 20 днів
Бьянка Хейс проїхала на велосипеді 5900 км за 20 днів і встановила тим самим світовий рекорд...
Таїланд легалізує одностатеві шлюби
Цікаве
Таїланд легалізує одностатеві шлюби
Уряд Таїланду офіційно схвалив законопроект про легалізацію одностатевих шлюбів. Закон також зрівнює права гомосексуальних пар з гетеро...
У США зафіксували найнижчу долю білого населення за всі часи
Цікаве
У США зафіксували найнижчу долю білого населення за всі часи
Дані останнього перепису населення в США говорять про те, що його склад стає дедалі різноманітнішим...