[]

«По всьому світу відбувається справжній жіночий геноцид»

«По всьому світу відбувається справжній жіночий геноцид»

Пандемія коронавірусу розкрила не тільки системні проблеми з охороною здоров'я в усьому світі, але і проблему гендерного насильства: мільйони жінок виявилися замкнені в своїх оселях з домашніми тиранами. Це призвело до того, що вони стали частіше піддаватися насильству і гинути - таку тенденцію особливо чітко фіксують в країнах Латинської Америки. У Мексиці, наприклад, тільки з початку року в результаті домашнього насильства загинуло майже 400 жінок.

В Іспанії проблемою так званих феміцидів (вбивство жінки в результаті гендерного насильства) вже багато років займається організація Feminicidio.net: вона оприлюднює такі випадки і стежить за вирішенням проблеми на офіційному рівні. Журналістка Дарина Федорінова поговорила з юристкою організації і автором книги про жертв гендерного насильства Марією дель Мар Даса Боначелой. 

Чи завжди феміцид здійснює чоловік?

Переважно так. Це також може бути вбивство жінкою іншої жінки з гендерної причини. Але все ж зазвичай фемініцидами вважають тільки вбивства жінок, вчинені чоловіками.

Будь-яке вбивство жінки можна вважати феміцидом?

Феміцид - це вбивство жінки за те, що вона жінка. Якщо жінка загине під час терористичної атаки, що не спрямована безпосередньо проти неї, або під час збройного пограбування, це, звісно, буде вбивство, але не феміцид. Хоча таке визначення - теж свого роду спрощення. Феміцид - дуже комплексне поняття. Він може бути спровокований масою причин. Тут і теми материнства, догляду за дітьми, контроль в публічних місцях - це лише невеликий список причин.

У зв'язку з карантином збільшилася кількість феміцидів?

За останні кілька років в Іспанії відбувається приблизно один феміцид з боку інтимного партнера на тиждень (близько 50 на рік). За нашими даними, за півтора місяці з початку карантину сталося три подібних випадки, що в принципі знаходиться в межах середніх значень.

Зараз проблема в тому, що жінки виявилися цілодобово замкнені зі своїми агресорами. Звичайно, приймаються різні заходи, щоб якось поліпшити їхнє становище. Наприклад, похід в поліцію для того, щоб написати заяву, є поважною причиною для виходу з дому. У мене вже був випадок, коли жінка заявила про домашнє насильство, і її партнера забрали з дому. Але зараз у жертв дійсно набагато менше простору для маневру.

Але карантин - далеко не найнебезпечніший час для жінки. В реальній небезпеці вона опиняється, коли остаточно вирішує порвати з відносинами, в яких і так було насильство, психологічне або фізичне.

У такій ситуації її партнер розуміє, що вже нічого не виправити, він остаточно втратив контроль над своєю жертвою. І він може зважитися на дії. Поки рішення піти не прийнято і не озвучено, ситуація знаходиться більш-менш під контролем, і агресор навряд виконуватиме свої погрози.

Хто перебуває в групі ризику?

Якраз ті жінки, які озвучують своє остаточне рішення про розрив відносин. З точки ж зору процесуальної, серед тих, хто вже звернувся до влади за допомогою, найскладніше іноземкам. На це вказує дуже високий по всій країні відсоток відкликаних іммігрантками заяв. Це означає, що з ними не дуже добре поводяться в органах.

Також тут грає важливу роль культурний шок. Часто люди, які приїжджають з країн із суворими патріархальними законами, важко вливаються у суспільство з більшими свободами. Жінки бачать альтернативу, хочуть змінити своє життя, але стикаються з патріархальними поглядами свого партнера.

Коли я працювала в центрі допомоги жертвам насильства, у мене була клієнтка з Нігерії. Її чоловік якось заявив, що вона, мабуть, відчула себе білою. На що та відповіла, що відчула себе людиною. Ось така історія.

Якось можна захистити жінок від домашнього насильства під час карантину?

Подібних заходів зараз менше, ніж зазвичай. Однак екстрені центри, консультації та центри тимчасового розміщення продовжують працювати. Також є мобільні додатки для миттєвого оповіщення поліції: якщо у жінки є доступ до телефону, вона може моментально повідомити про те, що відбувається і попросити про допомогу.

На Канарських островах запустили ініціативу «Медична маска 19», завдяки якій в боротьбу з домашнім насильством приєдналися аптеки. Якщо жінка приходить в аптеку і просить «медичну маску 19», фармацевт зобов'язаний тут же викликати поліцію. Ця ініціатива, до речі, поширилася і на інші автономні області і навіть країни: наприклад, її застосовують у Франції.

Які заходи ви б рекомендували прийняти, щоб знизити цю жахливу статистику?

Оскільки феміцид - крайня форма насильства по відношенню до жінок, цю проблему не можна намагатися вирішити у відриві від контексту. По-перше, треба надавати максимального розголосу всім випадкам феміцидів, щоб суспільство усвідомило свою ж проблему. 

У багатьох країнах думають, що можна вирішити проблему домашнього насильства, ввівши більш суворі закони. Це чистий самообман. Єдине, що зміниться - більше людей буде сидіти в тюрмах, але це навряд позначиться на корені проблеми насильства.

Потрібно боротися з корінням проблеми, а його не вирішиш простою зміною законодавства і посиленням кримінальної відповідальності. Потрібно починати з освіти, виховувати дітей в цінностях рівноправності, приймати феміністські політики та реформи у всіх областях.

Чи існує якийсь універсальний протокол рішення проблеми гендерного насильства?

Я впевнена, що немає. Саме про це я написала свою докторську дисертацію, через яку потім видала книгу «Слухати жертву». Там я пишу, що не існує ні двох однакових жертв, ні двох однакових агресорів. Тому настільки важливо слухати жертву. Жодна людина на світі не знає краще за неї, що сталося і що їй потрібно, щоб вирішити проблему.

[]
Теги
Новини партнерiв
Схожi
Секс-торговці в Італії залишили жінок голодувати
Цікаве
Секс-торговці в Італії залишили жінок голодувати
В Італії на період карантину секс-торговці залишили голодувати тисячі нігерійських жінок...
Експерти провели дослідження феномену ліворукості
Цікаве
Експерти провели дослідження феномену ліворукості
В цілому вчені досліджували більше 2 млн чоловік. Вони використовували результати різних експериментів, де добровольцям було потрібно виконувати завдання руками...
Велосипедистка проїхала Канаду із заходу на схід за 20 днів
Цікаве
Велосипедистка проїхала Канаду із заходу на схід за 20 днів
Бьянка Хейс проїхала на велосипеді 5900 км за 20 днів і встановила тим самим світовий рекорд...
Таїланд легалізує одностатеві шлюби
Цікаве
Таїланд легалізує одностатеві шлюби
Уряд Таїланду офіційно схвалив законопроект про легалізацію одностатевих шлюбів. Закон також зрівнює права гомосексуальних пар з гетеро...
У США зафіксували найнижчу долю білого населення за всі часи
Цікаве
У США зафіксували найнижчу долю білого населення за всі часи
Дані останнього перепису населення в США говорять про те, що його склад стає дедалі різноманітнішим...