[]

Перший Mercedes: історія бренду

Перший Mercedes: історія бренду

31 березня 1901 року було випущено перший автомобіль «Мерседес». Він був створений Вільгельмом Майбахом для компанії «Motoren Gesellschaft» Готліба Даймлера і являв собою новий стандарт автомашин з двигуном внутрішнього згорання. До цього дня слово Mercedes у всьому світі асоціювалося лише з жіночим ім'ям. Але в 1901 році французькі автожурналісти написали: настала ера Мерседесів-автомобілів. Цей автомобіль поклав початок династії, яка згодом стала називатися «Мерседесом».

Яким був перший автомобіль марки Mercedes? Модель 35 HP, яку німці пред'являють як родоначальника бренду, насправді була не такою вже і першою: компанія на той час випускала автомобілі вже десять років.

Яким був перший автомобіль марки Mercedes, найкраще знають в компанії Daimler AG, чию машину в 1901 році вперше назвали “Мерседесом”. То була досить громіздка і злегка заплутана історія, проте нам варто вникнути в неї – хоча б для того, щоб повчитися у німців безпристрасній логіці і вірності інтересам справи.

Домерседесовська ера

Компанія Daimler-Motoren-Gesellschaft, заснована одним з батьків автомобіля – Готлібом Даймлером – цілком успішно виробляла машини з бензиновими ДВС ще в 19-му столітті. Більш того, продукція Даймлера довгий час вважалася найбільш передовою, а його двигуни використовували на своїх вуатюретках ще одні законодавці автомобільної моди того часу – французькі автовиробники. І тим не менше, потужний поштовх до подальшого розвитку Daimler-Motoren-Gesellschaft дала людина стороння і далека від інженерії – дипломат і торговець Еміль Еллінек.

Цей активний і підприємливий пан був одночасно консулом Австро-Угорщини в Ніцці і офіційним дилером Daimler-Motoren-Gesellschaft на Лазурному березі. Еміль був своїм у колах багатіїв і аристократів, успішно збував багатим аристократам саморухомі коляски від марки “Даймлер”, та добре уявляв, що потрібно для збільшення збуту. Як і в нинішні часи, заможні громадяни того періоду хотіли їздити на найпотужніших і найшвидших автомобілях. А як показати всім, що твій автомобіль найшвидший? Перемогти на ньому в гонках! (Яких, до речі, у Франції в той час проводилося безліч.) Для розширення продажів автомобілів Еллинек брав участь в автомобільних гонках, і навіть заснував команду під назвою «Мерседес» - по імені своєї на той час 11-річної дочки. У 1990-му команда заявилася в одному з престижних змагань – гонці Ніцца – Ла-Тюрби.

У гонках перші «Даймлер» були не дуже, і Еллінек намагався умовити Даймлера з Майбахом робити їх автомобілі більш спортивними - потужнішими і нижчими. Поважні німці в інший час відправили б надто гарячого дилера геть, але не цього разу: надто вже щільно дихали в потилицю конкуренти – зокрема, французи з Peugeot и Panhard-Levassor. Партнери-німці чинили опір, так що Еллінеку довелося пообіцяти викупити цілу партію машин бажаної конструкції – аж 36 штук!

А от і Mercedes

Еллинек хотів отримати більш потужну машину – 23 к.с., знятих з 5,2-літрового обсягу, йому було мало. До того ж маса мотора Daimler Phönix досягала 320 кг! І тут вперше прозвучало заповітне ім'я стосовно конкретної моделі авто: за умовами замовника, новий двигун повинен був називатися Daimler-Mercedes. Це було ново, бо всі моделі компанії Готліба Даймлера називалися Daimler. Ще одна умова: проектувати його повинен був неодмінно інженер Вільгельм Майбах.

Сам автомобіль повинен стати нижче, ширше і довше – здається, Еміль першим зрозумів, що низький центр ваги при широкій колії і подовженій базі сприяє стійкості машини в поворотах. Даймлер і Майбах, які вже прийняли було рішення назавжди піти з гонок, поступилися натиску підприємця. І через півроку їх неспокійний дилер і гонщик отримав в своє розпорядження новинку, котра всіх здивувала – Mercedes 35 PS. Перші екземпляри якого надійшли в розпорядження однойменної команди.

Що в ньому такого

Правочин відбулася, під вимоги ісконструювали модель 35 PS, справді з низьким центром ваги і новим двигуном в 35 к.с. Для порівняння оціните попередній «болід» команди Еллинека - Daimler Phönix (1897 - 1902), незграбно високий, короткий і слабосилий (23 к.с.). Власне, на рубежі століть все «легковики» мали подібну архітектуру.

Тому новітній 35 PS команди Mercedes 1901 го року виглядав майже революційно: низька шасі, широка колія, колеса однакового діаметра, рівний капот, нахилена рульова колонка. Mercedes 35 PS (в англійській інтерпретації – 35 HP, horse power – 35 кінських сил) став більш присадкуватим: базу розтягнули до 2,245 м, колію розширили до 1,400 м, силует знизили.

Як і було домовлено заздалегідь, Еллинек назвав нову машину своєї команди Mercedes. Таке ім'я залишилося і за дорожніми зразками, які пішли в продаж: Mercedes 35 PS. Тоді ж ззаду прибудували другий ряд сидінь і перший серійний «Мерседес» став чотиримісним.

Капот вийшов незвично низьким, він не утворює сходинки з радіатором, рульове управління отримало черв'ячний редуктор і сильно нахилений вал керма. Для зниження центру ваги двигун опустили нижче, відмовившись від підрамника і укріпивши його прямо між лонжеронів рами. Також мотор відсунули назад, ближче до центру бази, що поліпшило керованість машини.

4-циліндровий двигун при потужності 35 к.с. став на 90 кг легше (всього лише 230 кг!), отримав два ежекційних карбюратори (подібні зійшли зі сцени тільки в наші дні), охолодження з водяною помпою і важливу новинку – високоефективний радіатор стільникового типу (застосовуються і до цього дня), що не вимагає великого запасу води. Циліндри Майбах об’єднав попарно і зробив привід клапанів від двох розподільчих валів.

Автомобіль розвивав максималку 85 км/год, але більш важливо, що він легко підтримував високу середню швидкість навіть на звивистій трасі – близько 50 км/год.

Модель 35 PS почала перемагати всіх і вся, на всіх гонках без розбору. Продажі “Даймлер” під ім'ям Mercedes пішли в гору. Не спортивні, а сімейні моделі марки стали будувати за тим же принципом: нижчі, ширші і довші. Автомобільна преса в 1901 році написала: “Ми вступили в епоху Мерседесів”...

P.S. Зверніть увагу – в назві автомобіля поки що відсутня друга частина теперішнього бренду – Benz. Сучасне двоскладне ім'я Mercedes-Benz отримає тільки в 1926 році, після злиття двох конкуруючих компаній, заснованих винахідниками автомобіля – Карлом Бенцем і Готлібом Даймлером. Цікаво, що в історії машин марки Benz з самого початку теж була жінка, і зіграла вона не менш важливу роль. Але це вже інша історія, і ми до неї обов'язково повернемося..

[]
Теги
Новини партнерiв
Схожi
Пам'яті Пилипа Орлика
Історія
Пам'яті Пилипа Орлика
26 травня 1742 року в Яссах у віці 69-и років помер гетьман Війська Запорізького, автор і творець першої української Конституції - Пилип Орлик...
Народження кіборгів: бої за аеропорт
Історія
Народження кіборгів: бої за аеропорт
26 травня — шоста річниця боїв за Донецький аеропорт. Цього дня 2014 року розпочались бої з російським військом за важливий стратегічний об’єкт ...
Смерть Петлюри
Історія
Смерть Петлюри
25 травня 1926 року в Парижі анархіст Самуїл Шварцбард з пістолета вбив Симона Петлюру, колишнього Головного отамана військ УНР і Голову Директорії ...
КДБ знищило українські стародруки й літописи
Історія
КДБ знищило українські стародруки й літописи
Згоріло від 500 до 600 тис. книг та рукописів. Підпал влаштував співробітник бібліотеки Погружальський, який буцімто хотів помститися директору відділу україніки...
«Мертві душі»
Історія
«Мертві душі»
21 травня 1842 року в Москві вийшли друком «Похождения Чичикова, или Мёртвые души» Миколи Васильовича Гоголя. ...