[]

Офіс чи дім? Робочий процес після коронавірусу

Офіс чи дім? Робочий процес після коронавірусу

До пандемії коронавірусу мільйони людей проводили в офісах третину життя. Але через карантин майже половина співробітників стала працювати з дому. І деякі компанії дають зрозуміти, що це стане нашим майбутнім навіть після Covid-19.

"Ідея помістити сім тисяч людей в одну будівлю може залишитися в минулому", - говорить глава банку Barclays.

Бос Morgan Stanley оголосив, що його банк готовий позбутися зайвої нерухомості. А британський бізнесмен Мартін Сорелл заявляє, що 35 млн фунтів, які він витрачає на дорогі офіси, краще інвестувати в співробітників.

Дні офісу в звичному розумінні полічені, вважає автор відомої книги "Радість праці" (The Joy of Work) Брюс Дейслі.

"На жаль, у нас можуть бути з цього приводу сентиментальні почуття, але я вважаю, що офіс в теперішньому його розумінні, цілком ймовірно, йде в минуле", - сказав Дейслі в інтерв'ю BBC.

"Днями я говорив зі співробітником одного з провідних ЗМІ, - додав експерт. - Він розповів, що раніше в їх офіс щодня приходили 1400 осіб. За останні два місяці це число впало до 30, але на результат це не вплинуло.  І схоже, що ті хто очікує повернення до колишньої нормі, не оцінють стуацію адекватно»

Великі офіси можуть піти в минуле

Втім, професор Андре Спайсер з лондонської бізнес-школи імені Джона Каса вважає, що остаточно прощатися з офісами поки рано.

Він пророкує різке скорочення робочого часу, проведеного в офісах, але впевнений, що офісний праця як явище не зникне. На його думку, робітників,  що працюють віддалено, рідше вибирають для підвищення - вони менш помітні. А з огляду на майбутню рецесію, багато хто захоче бути на виду.

"Під час економічної кризи люди особливо схильні думати: треба бути на робочому місці, бос повинен весь час бачити мене", - думає Спайсер.

І додає, що в офісах будуть постійно працювати топ-менеджери, а рядові співробітники стануть з'являтися раз або два в тиждень, щоб побачитися з начальством.

Зі схожою моделлю вже експериментує Twitter - корпорація дозволила всім співробітникам безстроково працювати віддалено, але залишила офіси відкритими.

Дистанційна робота після коронавируса: відтепер і назавжди?

У роботі на дому немає нічого нового. В останні десятиліття все більше компаній економили на оренді, переводячи співробітників на видалення або орендуючи замість офісів дешевші робочі місця в коворкінг.

"Я думаю, економія - важливий стимул, - говорить професор Спайсер. - Багато компаній вирішать: ми витрачаємо купу грошей на оренду, давайте більше працювати з дому. Це і так вже почало відбуватися".

Як це позначиться на нас?

Багато хто з нас вже на собі відчули переваги і недоліки віддаленої роботи. Очевидний плюс: не треба витрачати час на дорогу. Очевидний мінус: менше спілкування з колегами. Але деякі зміни зачіпають самі основи нашого самосвідомості.

"Я думаю, ми втрачаємо дуже багато, - говорить Люсі Келлоуей, автор кількох документальних і художніх книг про людей в офісах. - Головне, що офіс створює відчуття значущості нашої роботи. Кому як, а особисто мені страшенно набридає з ранку до вечора тинятися по дому в тому ж вигляді. Я хочу переодягнутися, поїхати в офіс, побачити різних людей, частина яких стане моїми друзями на все життя, і досхочу посміятися. Робота в оточенні людей, які займаються з тобою однією справою здається більш значущою".

Але професор Спайсер цитує результати дослідження, згідно з якими люди на "удаленке" трудяться продуктивніше і відчувають себе більш задоволеними життям - перш за все, тому що звільнилися від їзди на роботу і додому, бича жителів великих міст.

З іншого боку, деякі учасники опитування, перераховуючи недоліки роботи на дому, відзначили, що вона породжує нерівність можливостей між мешканцями просторих і тісних осель, а також між чоловіками і жінками.

"В академічній сфері, де я працюю, вже різко скоротилася кількість журнальних публікацій, авторами яких є жінки, - каже професор - Очевидна причина полягає в тому, що жінки, перебуваючи вдома, більше займаються дітьми і господарством".

Також з мінусів – молоді співробітники не зможуть переймати досвід старших, підуть в минуле неформальні розмови, під час яких народжувалося так багато хороших ідей, шкодує Брюс Дейслі, автор "Радості праці".

"Якщо про це спеціально не подумати, компанії заодно з офісами позбудуться багатьох чудових речей, які зробили роботу творчої і продуктивної", - говорить він.

Зараз більшість британських офісних працівників працює з дому вимушено. Уряд рекомендує впроваджувати зміни, щоб в приміщенні одночасно перебувало менше людей, організовувати односторонній рух між певними точками офісу, приносити свої ланчі  замість столових, а також мати двометрову дистанціяю між робочми місцями.

У 2015 році менеджери онлайн-стартапу Buffer закрили офіс в Сан-Франциско, що коштував їм 7 тис. доларів на місяць – вони зрозуміли, що співробітники можуть робити всю роботу з дому.

Сьогодні команда з 90 осіб розкидана по всьому світу. Хтось працює повний тиждень, одночасно подорожуючи різними країнами. Ще один співробітник працював з борта круїзного лайнера, хоча йому і заважали перебої з інтернетом.

Незалежно від того, чи стане робота на видаленні тимчасовим явищем - чи залишиться з нами назавжди, багато хто вже сумують за офісним життям.

"Ділові зустрічі було прийнято лаяти. Але, Боже мій, як же мені хочеться посидіти на нараді за справжнім столом з живими людьми і тарілкою печива!" - каже Люсі Келлоуей.

[]
Теги
Новини партнерiв
Схожi
Акціонери Tesla хочуть звільнити Ілона Маска
Бізнес
Акціонери Tesla хочуть звільнити Ілона Маска
Приводом для цього стала угода від 2018 року, згідно з яким пан Маск може отримати від Tesla винагороду в розмірі $55 млрд....
Через пандемію Guinness почала використовувати пиво як добриво
Бізнес
Через пандемію Guinness почала використовувати пиво як добриво
Ірландська пивоварна компанія Guinness використала мільйони літрів свого пива для добрива верб і ялинок...
Виробництво Segway припиняється
Бізнес
Виробництво Segway припиняється
Американська компанія Segway заявила про зняття з виробництва однойменного двоколісного транспортного засобу...
Поразка Olympus. Компанія йде з ринку фототехніки та продає бізнес
Бізнес
Поразка Olympus. Компанія йде з ринку фототехніки та продає бізнес
Один з піонерів виробництва цифрових камер Olympus, оголошує про продаж підрозділу, що випускає фототехніку...
Істиричне рішення:  компанія Apple відмовилася від процесорів Intel
Бізнес
Істиричне рішення: компанія Apple відмовилася від процесорів Intel
Apple підкреслила, що в нових комп'ютерах Mac будуть використовувати чіпи власного виробництва....