Новий закон знищить мале і середнє фермерство

Новий закон знищить мале і середнє фермерство

Сьогодні в Україні близько 4,7 млн українців самостійно обробляють свої паї. Мова йде про 13-15 млн. га землі, які запропонований законопроект фактично змусить продати, бо використовувати їх як аграрний об'єкт буде не вигідно, розповів фінансовий експерт Олексій Кущ.

"До порядку денного Верховної Ради включено законопроект №3131, який вводить мінімальний податок на кожен гектар землі сільськогосподарського призначення. Суть законопроекту - всі власники паїв, які не здають їх в оренду, мають заплатити податок у розмірі 5% від нормативно-грошової оцінки землі. Сьогодні гектар оцінюють у 30 тисяч гривень. Отже з кожного потрібно буде заплатити 1,5 тисячі гривень податку. І навіть тоді якщо втратили урожай чи земля стояла незасіяна. Якщо ж пай перебуває в оренді, то податок платитиме орендар", - пояснює Кущ.

На думку експерта, вводити зараз такий податок, коли перебуваємо у системній кризі, неприпустимо.

"Депутати вважають, що кожен фермер щороку отримує фіксовані гроші. Це повна маячня. В Україні сільське господарство має високий ступінь ризику: неврожай, засуха, пожежі, шкідники, врожай застряг на елеваторі чи відібрали рейдери. Різке падіння цін на внутрішньому чи зовнішньому ринку. Або сімейне господарство використовує частину землі під сінокос, випас худоби чи ділянка знаходиться "під парою". Фактично такий же податок можна примінити до власників авто. Якщо припустити, що кожен, хто має машину, може заробляти у службі таксі. Або до власників житла: всі, хто має другу квартиру, фактично на ній мають заробіток", - каже Олексій Кущ.

Експерт вважає, що запропонований законопроект фактично стимулюватиме продавати землю або здавати її в оренду.

"Профільні агроасоціації кажуть, що ініціатива не торкнеться ділянок до 1 гектару. Але в Україні середній розмір земельного паю набагато більший. Ділянок в обробці до гектару невелика кількість", - зазначає він.

В Україні зараз успішно працює так звана аграрна тріада, яка унікальною в світі.

"На ринку є великі агрохолдинги, вони залучають інвестиції і забезпечують експортний вал. Середні фермери забезпечують продуктову безпеку країни. Третя група - дрібні фермери, вони відповідають за продуктове різноманіття на ринку. Знищення дрібних і середніх фермерів призведе до обезземелення селян. Колись подібне зробили в Бразилії. В селян викупили землі за невеликі гроші. Люди поїхали в міста, щоб знайти роботу і вижити", - підсумував економіст.

Паї мають майже 7 млн українців, за даними Держгеокадастру. Середній розмір ділянки - близько 4 га. 4,7 млн власників обробляють землю самостійно. Решта - здають в оренду агрофірмам.

Нагадаємо, що Президент України Володимир Зеленський підтримав законопроєкт №3131-д, яким передбачено оподаткування земельних паїв.

Раніше повідомлялось, що прем'єр-міністр України Денис Шмигаль вважає, що "в умовах кризи, коли фермери просять підтримки від держави, збільшувати податок не зовсім коректно".

Теги
Схожi
Нацбанк України підвищив облікову ставку до 7,5%
Економіка
Нацбанк України підвищив облікову ставку до 7,5%
За підсумками березня зростання споживчих цін у річному вимірі прискорилося до 8,5%, а базова інфляція - до 5,9%...
Німецькі екологи вимагають заборонити будівництво «Північного потоку-2»
Економіка
Німецькі екологи вимагають заборонити будівництво «Північного потоку-2»
Німецькі природоохоронні організації подали позов проти рішення Федерального відомства щодо будівництва газопроводу «Північний потік-2» у німецьких водах...
Банки масово блокують кошти на рахунках українців: хто і чому в зоні ризику
Економіка
Банки масово блокують кошти на рахунках українців: хто і чому в зоні ризику
Українці дедалі частіше стикаються з тим, що банківські установи можуть раптово заблокувати кошти і зажадати документи, що підтверджують джерело доходів...
Ціни на харчові продукти побили рекорд за останні сім років
Економіка
Ціни на харчові продукти побили рекорд за останні сім років
Сьогодні зростання цін на продуті харчування спостерігається не тільки в Україні. Продуктовий кошик виріс в ціні та в інших країнах світу...
Нью-Йорк втратив першість серед міст з найбільшою кількістю мільярдерів
Економіка
Нью-Йорк втратив першість серед міст з найбільшою кількістю мільярдерів
Уперше в лідери вибився китайський Пекін, де живе на одного мільярдера більше, ніж в американській діловій столиці....