[]

Никифор Дровняк. Маляр наївного реалізму

Никифор Дровняк. Маляр наївного реалізму

21 травня 1895 року на Лемківщині народився Никифор (Епіфаній) Дровняк (1895-1968) — український художник-примітивіст, який мав принаймні 17 імен, під якими фігурував у мистецтвознавчих книжках цілого світу: «Никифор з Криниці», «Никифор Криницький», «Ян Криницький», «Матейко з Криниці», «Майстер з Криниці», «Лемко Никифор».

Никифор Дровняк – український митець, один з найвидатніших художників-примітивістів. Але таке визнання прийшло не відразу. Спочатку з його робіт сміялися. Лише згодом картини помандрували кращими галереями світу: Париж, Нью-Йорк, Лондон. На його банківському рахунку лежала кругленька сума, але попри це, прогулюючись парком, він легко міг підійти до перехожого і попросити милостиню. Никифор ніяк не міг звикнути до свого багатства і статусу одного з найвидатніших художників-примітивістів. Позашлюбний син покоївки, вічний бідняк, обтяжений хворобами, свої звички зберіг до кінця життя.

Як художника Никифора (лемко Н. Дровняк) світ відкрив 1932-го, коли в Парижі в галереї Леона Марселя експонувалася його виставка із двохсот малюнків. Цей захід організував Львівський народний музей імені Т. Шевченка. Митець-самоук був визнаний одним з найцікавіших з-поміж майже сорока своїх колег. Польський художник Єжи Вольф опублікував нарис «Маляр наївного реалізму у Польщі» («Аркада», 1938), і від того часу кілька десятків років Никифор був у центрі уваги і митців, і глядачів, яких захоплювала його самобутня творчість. Потім були виставки у Польщі. Але справжню славу митцю принесло експонування його робіт у Парижі 1959 року. Відтоді творчість Никифора набула світової популярності. За право вважати його «своїм» досі сперечаються офіційні особи кількох держав. І є за що.

У своїх творчих пошуках Никифор керувався християнською філософією. Біблійна тема — одна з провідних у його малярстві (зокрема, серія «Молитовник»). Багатою є його спадщина й світської теми: Никифор розгорнув перед глядачами сотні картин, які розповідають про життя лемків та їхньої батьківщини — Лемківщини.

Життєпис

Народився 21 травня 1895 в містечку Криниця (Лемківщина), де тоді проживало понад 90 % українців. Мати — німа українка Євдокія Дровняк. Охрестили його Епіфаном на честь св. Єпифанія, якого Церква вшановує 25 травня. Від мами, лемкині Євдокії Дровняк, він успадкував ваду вимови — язик приріс до піднебіння, тож практично неможливо було зрозуміти ані його польську, ані українську мову. Це тільки загострювало знущання та насмішки. Мама померла рано, про батька нічого невідомо, тож наглядали за сиротою хіба лемківські родини.

Шкільна наука давалася Никифору важко. Навчання довелося полишити. Навчився хіба що писати друкованими літерами, трохи читати та рахувати. А ще малювати — спочатку грифелем на дошці, згодом олівцем на клаптиках паперу. За цей хист криничани іронічно прозвали Никифора Матейком.

Малювання стало чи не єдиним способом виражати свої думки та емоції. На якісні фарби, звичайно, грошей не було. Купував найдешевшу акварель та ще й добряче її розводив, аби вистачило надовше. А щоб розбавити відтінок на пензлику, слинив його язиком. Свій перший пензель виготовив із щітки для гоління, коли працював прибиральником у перукарні. Малював на тому, що міг роздобути: шматках картону, обкладинках зошитів, пакувальному папері чи навіть коробках від цигарок.

Це один із небагатьох випадків в історії мистецтва, коли картини настільки визнаного художника створювались такими убогими засобами. Щодня з-під його пензля з’являлось десь по три роботи, а оскільки нічим іншим не займався, то за життя назбиралось 50–60 тисяч картин.

Місцеві жителі на свого дивака уваги не звертали. Подаровані ним картини в кращому випадку закидали на горище, а то й взагалі розпалювали ними печі. Никифор розраховував переважно на туристів. Так могло б тривати вічно, але доля підготувала сюрприз. Якось перед Дровняком зупинився львівський художник Роман Турин (на фото внизу). Саме він у, здавалося б, дитячих малюнках розпізнав шедеври наївного живопису.

Якось до Криниці приїхав львівський художник Роман Турин. Познайомившись із роботами Дровняка, митець був вражений побаченим. Пан Роман зібрав близько двісті творів Никифора та віддав до паризької галереї Leon Marseille на виставку українських, французьких та італійських художників, влаштовану в листопаді 1932 року Українським народним музеєм ім. Т. Шевченка. Він домагається, аби картини лемка, який навіть не знав свого прізвища, практично не вмів писати, читати й заледве говорив, опиняються на виставці у Парижі. Це був 1932 рік і про Никифора нарешті почали говорити в мистецьких колах - художника визнали як яскравого представника наївного малярства, прийняли до плеяди світових художників.

Творчістю Дровняка зацікавився польський художник Єжи Вольф. 1938 року він опублікував у часописі Arkady нарис «Маляр наївного реалізму в Польщі. Никифор», і це стало неначе другим входженням Никифора до світу мистецтва. Того ж року у Львові в щомісячнику «Українське юнацтво» (видавався Католицькою акцією української молоді «Орли») надруковано відгук на другу виставку, що проходила в червні — липні у львівському Будинку архітекторів під назвою «Виставка художника-самоука Никифора».

Під час акції Операція Вісла 1947 року Никифору довелося розділити долю всіх лемків Польщі. Чотири рази його висилали до Щецина, а він, долаючи пішки понад 700 км, повертався до рідної землі. Коли вкотре не вдалося Никифора переселити, вирішили змінити національність. Придумали йому ім'я Ян, прізвище дали Никифор.

31 грудня 1949 у Варшаві відкрито персональну виставку «Виставка художніх робіт Яна Никифора з Криниці». Однак найбільшого розголосу набула виставка, що відбулася в Парижі 1959 року в галереї Diny Vierny.

Картини художника експонувалися в Італії, Бельгії, Англії, Швейцарії, США, Бразилії, Ізраїлі, Югославії, Чехословаччині, багатьох містах Польщі, але перші чотири виставки зробили Никифора знаменитим і принесли йому світове визнання. Він дістає замовлення на картини, ікони; придбати його роботи мають за честь відомі європейські галереї; щоб познайомитися з художником, до Криниці їдуть безліч шанувальників, вони розкуповують картини Дровняка ще мокрими.

Вже перші виставки зробили Никифора знаменитим і принесли йому світове визнання. Никифору почали приходити замовлення на картини та ікони. Купити роботу художника було честю для відомих галерей Європи. А щоб познайомитися з художником, до Криниці приїздили багато шанувальників, де також розкуповували його твори. 

Від 1960 року Никифором опікується художник та фотограф із Криниці Мар'ян Влосінський, забезпечуючи підопічному житло, харчування, матеріали для живопису та медичне обслуговування. 

Восени 1968 Никифор їде до села Фолюш, де в місцевому будинку соціального забезпечення лікується від туберкульозу. Він хворів давно, голод, злидні та поневіряння не минули безслідно.

Хвороба прогресує. 10 жовтня 1968 року Никифор-Епіфаній Дровняк помирає. Одну із останніх картин Дровняк підписав "Найсвятіший Никифор", останній автопортрет – "Нікого немає поряд з Никифором". Гроші та майно перейшли до держави, картини стали власністю музею у м. Новий Сонч.

Оцінка доробку художника

Картини Никифора Дровняка порівнюють з найкращими зразками українського примітивізму XVI—XIX ст. — безіменними авторами «Козака Мамая», ікон і побутових портретів, малюнків на склі та дереворізів; його прізвище стоїть поряд з іменами Катерини Білокур, Ніко Піросманашвілі, Марії Примаченко, А. Руссо. Твори Никифора, написані під відчутним впливом українського народного мистецтва, вирізняються декоративною виразністю малюнку, тонким відчуттям колориту, контрастністю кольорів, ритмічністю.

Дровняк ніколи не бував у мегаполісах, не літав аеропланами, проте на його картинах постають величні хмародери, цілі міста зображені з висоти пташиного лету; не був одружений, не мав романів із жінками, а малював вишукану… порнографію; «проектував» квітучі міські квартали, перетворюючи похмурі сірі будівлі на розкішні букети з рослин і квітів.

Музей Никифора Епіфанія Дровняка у місті Криниці

Пам'ятники Никифору Дровняку у Криниці (Польща)

та Львові.

Виставки в Україні

Вперше твори Епіфанія Дровняка на території України представили 1965 року у Львові в Будинку архітектора. Її організатором був першовідкривач творчості художника Роман Турин.

Перша офіційна виставка творів Дровняка: 16.05-30.06.2013 р., Національний Музей українського народного мистецтва в Києві. Ініціатори: Артур Рудзицький та Збігнєв Воланін (директор Музею Никифора в Криниці).

Дослідниця творчості художника Христина Береговська відвідала провідні університети Європи у пошуках матеріалів про Никифора. Їй вдалось відшукати в одній зі старих кав’ярень Криниці бабусь, які були сучасницями Никифора, коли той у 60-их із табличкою та собакою продавав свої картини. Їм тоді було по п’ять років.

З їх слів, Никифор любив тепле (пражене) молоко, тож зрідка приходив до селянок, мам цих бабусь. Никифор малював на штахетах ікони і "дякував" ними, кажучи при цьому:

"То тобі за молоко, але ти ту ікону кинь у піч, щоб дим від неї пішов у комин, щоб Бог почув мою молитву і прийняв мою вдячність за те, що я є на світі", – розповіла дослідниця.

[]
Теги
Новини партнерiв
Схожi
Таланти України: Георгій Меліхов
Мистецтво
Таланти України: Георгій Меліхов
24 травня 1908 року в Харкові народився український живописець, педагог, народний художник УРСР Георгій Степанович Меліхов...
Щасливий білет! Жінка виграла унікальну картину Пікассо вартістю в €1 мільйон
Мистецтво
Щасливий білет! Жінка виграла унікальну картину Пікассо вартістю в €1 мільйон
Мешканка Італії виграла картину Пабло Пікассо в ході лотереї, яка була організована французьким офісом аукціонного дому Christie's...
Побачити шедеври Рембрандта тепер можна онлайн
Мистецтво
Побачити шедеври Рембрандта тепер можна онлайн
Державний музей Амстердама опублікував найбільш детальне цифрове зображення картини Рембрандта «Нічна варта»...
Неймовірні знімки українського фотографа потрапили до британського National Geographic
Мистецтво
Неймовірні знімки українського фотографа потрапили до британського National Geographic
Знімки соляних озер у Херсонській області в серії At the Pink Planet увійшли в шорт-лист премії Sony World Photography Awards 2020...
В Україні відкрилася масштабна міжнародна онлайн-виставка сучасного мистецтва
Мистецтво
В Україні відкрилася масштабна міжнародна онлайн-виставка сучасного мистецтва
За словами організаторів, Strange Time – новий формат, новий погляд на актуальні події у світі
...