[{"ad_code":"","ad_pic":"assets\/images\/8-48452299.jpg","date":"","active":"","thumb":"","ad_link":"https:\/\/ukrrain.com\/novini\/ukraina-news.html"}]

НБУ опублікував масштабний річний звіт за 2019 рік

НБУ опублікував масштабний річний звіт за 2019 рік

Національний банк України оприлюднив «Річний звіт за 2019 рік», в якому відзвітував про свою роботу і підбив підсумки, розповівши про зміни, що відбулися в українській фінансовій системі і економіці.

«Українська економіка і фінансовий сектор завершили 2019 рік здоровими і міцними. І це особливо важливо сьогодні, коли Україна, як і решта світу, опинилася на межі кризи через пандемію коронавірусної інфекції. Ми увійшли в цей період з ростом економіки і найнижчою за останні шість років інфляцією. В хорошому стані в кризовий рік увійшов і банківський сектор. Він працює стабільно, надійно і прозоро. Поточний рік банківський сектор зустрів докапіталізованим, прибутковим і без жодного банкрутства на ринку. Банки вже активно кредитують населення і поступово відновлюють кредитування підприємств», - зазначив Голова Національного банку Яків Смолій.

За даними НБУ, зростання цін в 2019 році сповільнилося, показник інфляції - 4,1% в 2019 році - найнижчий за останні шість років. Україна досягла мети щодо інфляції швидше, ніж очікувалося, навіть незважаючи на рік подвійних виборів, які зазвичай через політичну невизначеність негативно позначаються на економічних показниках країни. Цьому сприяли послідовна монетарна політика Національного банку в поєднанні з виваженою фіскальною політикою уряду.

За підсумками 2019 року міжнародні резерви України збільшилися до $ 25,3 млрд, досягнувши семирічного максимуму. Сприятлива ситуація на валютному ринку дозволила наростити резерви на 22% в рік. Чиста купівля валюти Національним банком склала 7,9 млрд - це найбільше значення за останні 14 років. Приплив валюти в Україну забезпечували інвестиції іноземних інвесторів в державні цінні папери, надходження від українського експорту, зокрема завдяки рекордній врожайності в агросекторі і зростанню експорту IT-послуг, стабільно високі обсяги переказів трудових мігрантів. Також сприятливу ситуацію на валютному ринку підтримували низькі ціни на імпортні енергоносії і помірний обсяг репатріації дивідендів.

У минулому році Національний банк України почав цикл пом'якшення монетарної політики для підтримки зростання економіки. У 2019 облікова ставка була поетапно знижена з 18% до 13,5%. Національний банк продовжує підтримувати економіку і в нелегкий час пандемії. Щоб досягти зростання економіки, пожвавлення кредитування і зниження процентних ставок, Національний банк і Кабінет Міністрів домовилися про тіснішу співпрацю і координацію зусиль. НБУ взяв на себе зобов'язання забезпечувати цінову стабільність і підтримувати економічну політику уряду. Зі свого боку Уряд зобов'язався проводити бюджетну політику і політику управління державним боргом, спрямованих на забезпечення стійкості державних фінансів.

Гривневі кошти громадян в банках за минулий рік збільшилися на 17,5%, валютні вклади - на 15,4%. Гривневі кошти бізнесу в банках за рік зросли на 19,5%, валютні кошти - на 48,4%. Гривневе кредитування громадян на споживчі потреби за підсумками року зросла майже на третину - на 31%. Також зросла кредитування на покупку нерухомості - на 13,4%. Причини зростання - зростання доходів громадян і висока прибутковість таких послуг для банків. Водночас чисті гривневі кредити бізнесу за минулий рік скоротилися на 6,2%. Пом'якшення монетарної політики протягом 2019 року сприяло здешевленню кредитів. Ставки за гривневими кредитами для бізнесу почали знижуватися в кінці року, протягом IV кварталу - на 2,4% до 15,7% річних. Однак вартість кредитів для фізичних осіб залишалася високою.

У минулому році НБУ скасував для бізнесу обов'язковий продаж валюти, дозволив громадянам купувати валюту онлайн, скасував всі ліміти на виплату дивідендів за кордон, ввів зручну систему електронних лімітів для інвестицій за кордон. Також регулятор скасував вимогу для бізнесу попередньо резервувати гривню для купівлі валюти, вдвічі збільшив термін для розрахунків по експортно-імпортних контрактах. Жодне з послаблень не мало негативних наслідків для валютного ринку і платіжного балансу, так як НБУ відміняв обмеження поступово і враховував темпи поліпшення макроекономічної ситуації в Україні.

За останні п'ять років рівень готівки в економіці зменшився з 17,8% до 9,7% на початку 2020 року, при цьому кількість і обсяг безготівкових розрахунків зростає. Українці все частіше розраховуються картками в магазинах, роблять переклади з карти на карту. Безготівкові операції становлять половину - 50,3% - всіх операцій з платіжними картами.

Національний банк перерахував 42,72 млрд грн свого прибутку за минулий рік до державного бюджету - це на 2 млрд грн більше, ніж планувалося державним бюджетом на 2020 рік. Вся суму прибутку була перерахована відразу.

З «Річним звітом за 2019 рік» Національного банку України можна ознайомитись тут.

Джерело НБУ

[{"ad_code":"","ad_pic":"assets\/uploads\/2\/273\/1196\/images\/8-7f2b7.jpg","date":"","active":"","thumb":"","ad_link":"https:\/\/ukrrain.com\/novini\/ukraina-news.html"}]
Теги
Новини партнерiв
Схожi
Бойовики вирішили здати хімічний гігант Донбасу на металобрухт
Економіка
Бойовики вирішили здати хімічний гігант Донбасу на металобрухт
Жителі окупованої Горлівки б'ють на сполох через рішення «влади» закрити завод «Стирол», який раніше виготовляв мінеральні добрива та ліки...
План не спрацював: відмова від карантину обернулася для Швеції масштабною кризою
Економіка
План не спрацював: відмова від карантину обернулася для Швеції масштабною кризою
Стрімкий економічний спад і зростання безробіття загрожують обернутися для країни повноцінною кризою, в тому числі політичною...
Європейці стали більше відкладати на чорний день
Економіка
Європейці стали більше відкладати на чорний день
Слідом за скасуванням карантинних заходів в Європі постало питання, що робити з економікою. Під час режиму самоізоляції європейці, з цілком зрозумілих причин, стали менше витрачати і набагато більше відкладати....
IKEA провалила інтернет-продажі в Україні: занадто великий попит
Економіка
IKEA провалила інтернет-продажі в Україні: занадто великий попит
Офіційний онлайн-магазин IKEA в Україні вже 10 днів після старту продажів працює в обмеженому режимі...
Продажі нових автомобілів в Україні впали в два рази
Економіка
Продажі нових автомобілів в Україні впали в два рази
Карантин обвалив авторинок в Україні: через зниження доходів українців у коронавірусну пандемію, дорогі покупки більшість відклали до кращих часів...