[]

Навчальний рік 2020-2021 обійдеться в 5 мільярдів гривень (відео)

Навчальний рік 2020-2021 обійдеться в 5 мільярдів гривень (відео)

Перед початком нового навчального року 2020-21 експерти обговорили можливі варіанти для відновлення роботи шкіл під час карантину. Дистанційне навчання чи за партою, до чого готуватися школярам і студентам? Про це повідомляє ASPI.

Перед веб-камерою, без традиційної "лінійки" і випускного - так закінчився навчальний рік навесні 2020 року, і батьки не знають, чого очікувати від наступного. Спираючись на статистичні дані Аналітичного Центру "Освіта Аналітика", велика частина українців розділилася на дві групи - одні "за" навчання на дому, інші ж, спираючись на отриманий досвід під час карантину-2020 - проти.

Перше, з чим держава стикнулася при розробці програми дистанційного навчання для школярів - відсутність технічного забезпечення. За словами докторки педагогічних наук Наталії Морзе, для роботи необхідно наступне:

  • доступ до якісного інтернету для вчителів і учнів;
  • надання гаджетів (комп'ютер, ноутбук, планшет);
  • цифрова компетентність (володіння комп'ютером);
  • педагогічна компетентність;
  • освітній портал в Інтернеті;
  • цифрові інструменти.

"У переважної більшості українських шкіл просто немає доступу до Інтернету, і особливо гостро ця проблема стосується малих міст і сіл. 62,35% опитаних директорів вказали на відсутність необхідної техніки в школах, і ще 46,9% поскаржилися на низьку якість зв'язку. З схожою проблемою зіткнулися 22,3% опитаних батьків і 52,9% вчителів, і ще 8,8% українських сімей зазначили, що у них комп'ютер відсутній зовсім", - уточнила Морзе.

Батьки в соціальних мережах також стурбовані питанням навчання:

"Займатися уроками вдома можливо лише при наявності інтернету, комп'ютера і мотивації у дітей. На жаль, в багатьох сільських сім'ях немає ні одного, ні іншого. Багато в чому освіта дітей зараз буде залежати від відповідного рівня знань і часу у батьків, щоб пояснити, мотивувати і зацікавлювати дитину".

Наталія Морзе озвучила кілька рекомендацій для програми відновлення роботи шкіл:

"Спираючись на досвід західних країн, ми бачимо, що держави приділяють велику увагу загальній кількості учнів у школі на карантині, чого немає у нас. Нашим законом передбачено не більше 30 учнів в одному класі, але ми ж з вами розуміємо, в такому випадку складно дотримуватися належної дистанції в 1,5-2 метра. Також наші правила передбачають вимірювання температури тільки у вчителя, але ж ми могли б перейняти "закордонний" досвід і перекласти відповідальність на батьків, де сім'ї зобов'язані вести температурний щоденник дитини, тим самим скоротити можливі ризики поширення респіраторних захворювань".

Крім вищезазначених проблем з відсутністю технічного забезпечення, буде вирішуватися питання з організацією навчального року в умовах адаптивного карантину. Є кілька варіантів розвитку подій у залежності від епідеміологічної ситуації: з'єднати очне та дистанційне навчання для районів і міст, де рівень захворюваності в "жовтій" зоні, і ввести додаткові заходи захисту. У містах, де "зелений" рівень захворюваності - повернути звичайний режим, і ввести режим "на дому" для "червоної" зони з обов'язковим закриттям вузів і шкіл.

Міністерство освіти і науки, крім засобів захисту, передбачило, щоб кожен учень постійно перебував в одній групі однокласників і в одному приміщенні, а також мав закріплену за собою парту і стілець:

"Правило "бульбашки" використовують багато країн, і наразі це один з варіантів скоротити можливі ризики поширення коронавірусу. Нам також належить продумати форму навчання для тих дітей, для кого зараження COVID-19 може мати серйозні наслідки", - підкреслила Морзе.

Докторка педагогічних наук підкреслила, що, незважаючи на прийняття будь-якої з форм навчання, вчителям доведеться "несолодко":

"Змоделюймо ситуацію: в разі змішування очного і дистанційного навчання класному керівнику потрібно буде поділити 30 учнів на дві або три різні групи, у зв'язку з чим виникає питання, як організувати навчання? Є два варіанти: перший - очне навчання по групах, і другий - групи з дітей ходять до школи по черзі, через день або через тиждень. Однак в цьому випадку вчителям доведеться готуватися в два рази більше. Чи отримають наші педагоги додаткову плату за подвійну роботу, відповіді поки немає".

За її словами, держава не в змозі забезпечити школи засобами захисту: масками, антисептиками, паперовими рушниками, додатковими рукомийниками. У масштабах всієї країни це оцінюється мільярдами гривень. У великих містах частину витрат можуть покрити органи місцевого самоврядування, але й цього не вистачить.

"Необхідне додаткове фінансування для підтримки в навчанні з уразливими групами населення. Обов'язково виділити кошти на оплату праці вчителів під час поділу класів на групи і додатковому навчанні дітей, які мають особливі прогалини в навчанні. Врахувати кредитну складову при співпраці з приватними компаніями з метою отримання для батьків учнів можливості придбати комп'ютерну техніку. У зв'язку з цим ми рекомендуємо виділити цільову субвенцію на організацію навчання в школах під час карантину. Перерахувати у "Фонд боротьби з гострим респіраторним захворюванням COVID-19" з бюджету Міністерства освіти і науки понад 4,9 мільярда гривень", - підсумувала Морзе.

Раніше Український Дощ писав, що у 2020 році абітурієнти з Криму отримали право вступати до українських вишів без складання зовнішнього незалежного оцінювання. Вступ без ЗНО поширюється на виші, підпорядковані міністерствам освіти, культури, охорони здоров'я, і на три університети МВС. Тут кожне п'яте бюджетне місце віддають за квотою випускникам з окупованого Криму і Донбасу.

[]
Теги
Новини партнерiв
Схожi
В школах України панує явище «двомовності»
Освіта
В школах України панує явище «двомовності»
90 відсотків школярів у загальноосвітніх школах України навчаються українською мовою, проте загальний шкільний простір досі є двомовним...
Чи відновлять навчання у школах після канікул
Освіта
Чи відновлять навчання у школах після канікул
Після закінчення осінніх канікул найбільші шанси повернутися до повноцінного навчання матимуть учні початкових класів...
МОН про новий стандарт базової освіти (5-9 класи)
Освіта
МОН про новий стандарт базової освіти (5-9 класи)
Міністерством освіти і науки надані відповіді на поширені запитання щодо застосування норм нового Державного стандарту базової середньої освіти...
Нове положення про дистанційну освіту набуло чинності
Освіта
Нове положення про дистанційну освіту набуло чинності
Відсьогодні в Україні застосовуватимуться норми нового Положення про дистанційну форму здобуття повної загальної середньої освіти...
Кабмін виділив кошти на онлайн-курси для школярів
Освіта
Кабмін виділив кошти на онлайн-курси для школярів
Кабінет Міністрів ухвалив рішення про спрямування коштів на забезпечення дистанційного навчання для шкіл...