[]

В українські вузи без ЗНО: кожне п'яте бюджетне місце для Криму і Донбасу

В українські вузи без ЗНО: кожне п'яте бюджетне місце для Криму і Донбасу

У 2020 році абітурієнти з Криму отримали право вступати до українських вишів без складання зовнішнього незалежного оцінювання. Вступ без ЗНО поширюється на виші, підпорядковані міністерствам освіти, культури, охорони здоров'я, і на три університети МВС. Тут кожне п'яте бюджетне місце віддають за квотою випускникам з окупованого Криму і Донбасу. 

У 2020 році перелік закладів вищої освіти, до яких за спрощеною процедурою можуть вступати жителі тимчасово окупованих територій Донбасу та Криму, розширився до 91 університету, повідомляється на сайті Міністерства освіти і науки України.

Із цієї кількості вузів 77 підпорядковані Міносвіти, а 14 - іншим відомствам: Міністерству охорони здоров’я, Міністерству внутрішніх справ і Міністерству культури та інформаційної політики. Повний список вузів, в яких працюватимуть освітні центри "Донбас-Україна" та "Крим-Україна", оприлюднено на сайті Міносвіти.

"Важливо, що у 2020 році жителі Криму та Донбасу зможуть вступати в будь-який із цих 91 закладу, де працюватимуть освітні центри "Донбас-Україна" та "Крим-Україна", без складання зовнішнього незалежного оцінювання", - розповіла начальник головного управління вищої освіти Міністерства освіти і науки Світлана Кретович.

Спрощені умови вступу для жителів тимчасово окупованих територій Криму (Автономної Республіки Крим та м. Севастополя) та Донбасу (окремих районів Донецької та Луганської областей), передбачені законодавством, у 2020 році не зазнали змін. Вступники з Криму беруть участь у конкурсі в межах квоти №2, доступної у кожному з цих закладів вищої освіти. А вступники з території проведення ООС вступають у ці заклади, беручи участь у загальному конкурсі, отримавши бали за вступні іспити.

Міносвіти передбачило для вступників можливість подачі оригіналів документів поштою (і у зв’язку з цим до п’яти днів збільшено інтервал між останнім днем подачі документів та виданням самого наказу про зарахування). Передбачено також, що вступники зможуть надіслати сканкопії необхідних документів електронною поштою, наклавши на них кваліфікований електронний підпис, а самі документи донести після початку навчання.

«Безумовно, потрібно, тому що навчання поки що кульгає в плані освіти, ось інститути, я сам – студент і, швидше за все, це потрібно студентам. Я б зрадів підтримці з боку України, тому що всім студентам хочеться чогось добитися, а тут не особливо вистачає можливостей, і хочеться чогось більшого домогтися в плані навчання», – зазначає кримчанин Анатолій.

«Ідея з грантами для кримських студентів дуже хороша, тому що у багатьох залишилися родичі в Україні, вони, ймовірно, хотіли б мати можливість поїхати туди вчитися. В Україні теж досить хороший рівень освіти, я думаю, я б погодилася», – зауважила  кримчанка Дарина.

Зустрілися і такі, хто вважає для себе можливості навчання в Україні непотрібними.

«Ідея хороша, але я б навряд чи погодилася на це, я вважаю за краще отримувати все-таки російську освіту і, швидше всього, на материку. Ну, тому що я планую все життя прожити в Росії, і мені ця перспектива більше подобається», – сказала кримчанка Ніна.

«Я кримчанка, вчуся в Москві. Українські гранти і всілякі стипендії для кримських студентів – це, на жаль, буде нецікаво, оскільки тепер у нас вже громадянство Росії, тому це неактуально», – вважає студентка Наталя.

Пільговий набір в українські виші розкритикувала народна депутатка України від партії «Голос» Інна Совсун. У минулому вона – перша заступниця міністра освіти України.

На її думку, закон ухвалили із запізненням, так що в 2020-му кримчани не хлинуть на материк, всі ЗВО не готові їх приймати, а новий закон дискримінує інших абітурієнтів.

Інна Совсун, народний депутат від партії «Голос»
«До якої межі ми повинні надавати пільги при вступі до університетів, коли інші абітурієнти вступають на конкурсній основі? Держава не виділяє ніяких додаткових грошей, держава не виділяє додаткових місць для абітурієнтів з Криму. Пропонується просто забрати ці місця із загального потоку і виділити в певну квоту», – заявила народна депутатка.

Переселенка з Криму і правозахисниця Олена Луньова, навпаки, схвалює закон, що дозволяє кримчанам вступати з пільгами. Вважає, це справедливо, оскільки під час тестування Росія обмежила виїзд з півострова через коронавірус.

Міністерство освіти і науки внесло зміни до Умов прийому на навчання до закладів вищої освіти України. Відповідний наказ, підписаний 4 травня 2020 року, пройшов реєстрацію у Міністерстві юстиції.

Змін зазнали терміни проведення вступної кампанії у 2020 році – усі дати зсунуто на місяць (серпень) з урахуванням прогнозу розвитку епідеміологічної ситуації. Так, для вступників на основі ПЗСО реєстрація електронних кабінетів розпочнеться 1 серпня, прийом заяв та документів триватиме з 13 до 22 серпня (для тих, хто вступає за результатами ЗНО), та до 16 серпня для вступників, що складатимуть вступні іспити в закладі вищої освіти. 

Творчі конкурси та вступні іспити на місця державного замовлення будуть проводитись з 1 до 12 серпня. Надання рекомендацій для зарахування на бюджет відбуватиметься не пізніше 27 серпня, а подача вступниками документів для зарахування – до вечора 31 серпня.

[]
Теги
Новини партнерiв
Схожi
В школах України панує явище «двомовності»
Освіта
В школах України панує явище «двомовності»
90 відсотків школярів у загальноосвітніх школах України навчаються українською мовою, проте загальний шкільний простір досі є двомовним...
Чи відновлять навчання у школах після канікул
Освіта
Чи відновлять навчання у школах після канікул
Після закінчення осінніх канікул найбільші шанси повернутися до повноцінного навчання матимуть учні початкових класів...
МОН про новий стандарт базової освіти (5-9 класи)
Освіта
МОН про новий стандарт базової освіти (5-9 класи)
Міністерством освіти і науки надані відповіді на поширені запитання щодо застосування норм нового Державного стандарту базової середньої освіти...
Нове положення про дистанційну освіту набуло чинності
Освіта
Нове положення про дистанційну освіту набуло чинності
Відсьогодні в Україні застосовуватимуться норми нового Положення про дистанційну форму здобуття повної загальної середньої освіти...
Кабмін виділив кошти на онлайн-курси для школярів
Освіта
Кабмін виділив кошти на онлайн-курси для школярів
Кабінет Міністрів ухвалив рішення про спрямування коштів на забезпечення дистанційного навчання для шкіл...