[]

Народження Баха - найкращий дарунок людству

Народження Баха - найкращий дарунок людству

31 березня - день народження видатного німецького композитора Йогана Себастьяна Баха (1685- 1750). Композитор, органіст, скрипаль, представник стилю бароко, творець світової музичної класики вважається одним із найвизначніших композиторів світу - його музична спадщина увійшла в золотий фонд світової культури. Йоганн Бах був представником однієї з найбільш «музичних» сімей в історії: всього у нього в роду налічується 56 музикантів і композиторів. Сам же Йоганн Бах був батьком 21 дитини, серед яких два видатних композитора. 

Йоганн Себастьян Бах походив із сім’ї професійних музи́кантів. Предки Баха здавна славились своєю музикальністю. Відомо, що прапрадід композитора, булочник за професією, грав на цитрі. З роду Бахов виходили флейтисти, трубачі, органісти, скрипалі. Врешті-решт кожного музи́ку в Німеччині почали називати Бахом і кожного Баха – музикантом.

Христофор Бах – дід Йоганна Себастьяна був органістом у Веймарі. Сім’я регулярно збиралась для спільних занять му́зикою, імпровізацій. Досить швидко сім’я стала відомою, і її представники охоче запрошувались на музичні посади в маленьких містечках  середньої Німеччини – Арнштадті, Мюльхаузені, Веймарі, Кетені.

Йоганн Себастьян Бах народився 21 березня 1685 року в невеликому німецькому містечку Ейзенаху (Тюрінгія). Батьком Йоганна Себастьяна був Йоганн Амвройський – міський музикант Ейзенаху. Коли хлопчику виповнилось дев’ять років, він втратив батька, а в десять – матір. Його передали на виховання  старшому брату, органісту в Ордруфі. Брат визначив хлопчика в гімназію і продовжував навчати музиці. Але заняття були для десятилітнього Йоганна Себастьяна нудними, і він прагнув до самоосвіти. Дізнавшись, що в брата в закритій шафі зберігається зошит з творами прославлених композиторів, хлопчик потайки по ночах діставав цей зошит і переписував ноти при місячному світлі. Шість місяців тривала ця втомлива робота, вона сильно пошкодила зір майбутнього композитора. І яким же великим було розчарування хлопчика, коли брат застав його одного разу за  цим зайняттям і відібрав вже переписані ноти.

В п’ятнадцять років Йоганн Себастьян вирішив почати самостійне життя і переїхав в Люнебург. В 1703 році він закінчив гімназію і отримав право поступити в університет. Але Баху не довелось використовувати це право, так як потрібно було здобувати гроші, щоб вижити.

Протягом свого життя Бах декілька разів переїжджав з міста в місто, змінюючи місце праці. В 1703 році Бах отримав місце скрипаля  в приватній капелі принца Йоганна Ернеста Саксонського в Веймарі, але довго там не затримався, бо отримав місце органіста в Арнштадті (1703-07).

Та яким би сприятливим не було оточення, його ніколи не залишало прагнення до нових знань, до вдосконалення. З невтомною енергією він постійно вивчав музику не лише німецьких, але також італійських і французьких композиторів. Бах використовував кожну сприятливу можливість особисто познайомитись з видатними музикантами, вивчити манеру їхнього виконання. Одного разу, не маючи на поїздку грошей, молодий Бах відправився до іншого міста пішки, щоб послухати гру прославленого органіста Д. Букстехуде. Той шукав собі наступника, готового разом з отриманням місця в Merienkirche женитись на його єдиній дочці. Бах не залишився в Любеці, але спілкування з Букстехуде наклало відбиток на всю наступну творчість музи́ки.

В 1704-1907 роках Бах – церковний органіст в Арнштадті і Мюльгаузені, в 1708-1717 роках – придворний органіст і композитор в Веймарі, де написав багато органних і клавірних творів.

У Арнштадті Бах служив церковним органістом, при цьому не перестаючи вивчати музику і манеру виконання відомих музикантів того часу.

У 1707 року Бах приймає запрошення на службу в Мюльхаузене, на посаду органіста у церкві Св. Власія. Тут він починає писати кантати і підробляє майстром з ремонту органів. У Мюльхаузене Бах проводить рік.

Сім'я

Йоганн Себастьян Бах в 1708 році одружується на своїй двоюрідній сестрі, теж круглій сироті Марії Барбарі. Марія Барбара народила Баху 7 дітей, з яких вижили четверо. Серед них виявилися і два майбутніх композитора - Вільгельм Фрідеман і Карл Філіпп Емануель. Але у червні 1720 року Марія Барбара раптово помирає. Бах стає вдівцем.

Бах важко пережив втрату дружини, але через трохи менше року знову закохався. На цей раз його обраницею стала зовсім молода особа - Анна Магдалена. В 1721 році Бах женився на Анні, дочці  придворного музиканта з Вейсенфельде. Дівчині було тоді 20 років, а іменитому музиканту - 36. Незважаючи на велику різницю у віці, Анна Магдалена прекрасно справлялася зі своїми обов'язками: вона вела господарство, стала турботливою мачухою для вже старших дітей, і, найголовніше, щиро цікавилася успіхами чоловіка. Бах побачив в дівчині незвичайний талант і став давати їй уроки співу і музикування. Анна захоплено освоювала нову для себе сферу, розучувала гами, займалася співом з дітьми. Сімейство Бахов поступово поповнювалася, всього Анна Магдалена подарувала чоловікові 13 дітей.
Величезна сім'я часто збиралася разом вечорами, влаштовуючи імпровізовані концерти. Анна Магдалина стала йому вірним другом і помічником. Для неї був створений “Нотний зошит Анни Магдалини Бах”.

В 1717 році в Дрездені мало відбутись дійство з участю тодішньої світової знаменитості – французького клавесиніста і органіста Л. Маршана. Був із Веймару викликаний і Бах. Напередодні відбулось попереднє знайомство музикантів, обидва вони грали на клавесині. В ту ж ніч Маршан поспішно поїхав, признавши цим безспірну перевагу Баха. Бах був зразу ж призначеним придворним капельмейстером при дворі князя Леопольда Ангальт-Кетенского. Князь був палким музикантом і меломаном. Він грав на клавесині, гамбі, володів хорошим вокалом.  Обов’язки Баха при його дворі полягали в супроводі співу і гри князя, керівництві капелою з 18 музик.

У 1723 році, піклуючись про майбутнє дітей, Бах перевіз сім'ю в Лейпциг. Тут його сини змогли отримати гарну освіту і почати музичну кар'єру. Анна Магдалена продовжувала піклуватися про чоловіка, крім домашніх справ, вона знаходила час на те, щоб переписувати ноти, створювати копії хорових партій. Анна Магдалена безсумнівно володіла музичним даром. На думку дослідників, дружина композитора навіть написала за нього кілька творів (зокрема, сумніви викликають арія з «Варіацій Гольдберга» і перша прелюдія до циклу творів «Добре темперований клавір»). До таких висновків він прийшов на підставі почеркознавчої експертизи. Наприкінці життя у Баха різко погіршився зір, операція з видалення катаракти привела до повної сліпоти. Анна Магдалена продовжувала записувати його твори, і чоловік високо цінував її самовідданість.

Творчий спадок

Творий спадок Баха можна розділити на три частини. Перша, вокально-драматична, зв’язана головним чином з Лейпцигом. Ним створено біля 300 духовних кантат і 30 світських.

Друга – органна (веймарський період). Тут Бах створив хоральну прелюдію – вершину трьохсотлітнього шляху розвитку органної музичної літератури. В жанрах прелюдії, фуги, фантазії, токати Бах виступив як спадкоємець німецької органної школи. З другого боку, він оновив традиції.

Третя частина – інструментальна (Кетен). В напрямку музики для клавіру він першим створив концертні твори (на кшталт скрипкових), утвердив самостійне значення клавіра і відкрив в цій сфері нові шляхи. Бахом створено перші концерти для одного і кількох клавірів, концерти для скрипки в супроводі оркестру, сонати для скрипки і сонати для віолончелі, твори для флейти, віоли да гамби, лютні та інших.

Людське і божественне

Ніхто не зрівняється з Бахом в його інстинктивному розумінні природи людини, з його риторичними навичками і вродженим талантом драматурга. Він жив з 1685 по 1750 рік, а значить, міг писати музику тільки на славу Господа. І тим не менше, в цій музиці є все, що становить людини - яке любити, втрачати, сміятися, зраджувати і бути відданим, рватися на шматки або, навпаки, переживати таке почуття виняткової цілісності, що від нього хочеться злетіти. Ворожнеча, дружба, відчай, радість - музика Баха охоплює "всеосяжність всього". Навіть Шекспіру таке не під силу.

Джон Еліот Гардінер, незрівнянний англійський диригент, неодноразово виконував твори Баха, і автор його чудовою біографії "Музика в небесному замку", жартує, що Бах подібний пірнання з маскою.

"Перебування в музиці Баха носить відтінок потойбічного; в якості її виконавців або слухачів ми потрапляємо в інший світ, - недавно сказав він мені в інтерв'ю. - Вдягаєш маску - і занурюєшся в психоделічний світ міріад квітів".

В 1723 році Йоганн Себастьян переїхав у Лейпциг,  куди його запросили кантором церковного хору при школі Св. Фоми і одночасно музик-директором міста.

Тут він створив ряд монументальних творів ораторіального характеру (всього Бахом написано близько 250 кантат), “Пристрасті за Матвієм”, “Пристрасті за Іоанном”, “Величальна ораторія”,  “Висока меса” та інші.

Церковне начальство було не задоволене музикою Баха. Як і в попередні роки, її вважали занадто яскравою, барвистою, людяною. І справді, музика Баха суперечила строгим церковним умовам, настрою відчуженості від всього земного.

Окрім великої творчої роботи і служби в церковній школі, Бах приймав активну участь в діяльності “Музичної колегії” міста. Це було товариство любителів музики, яке влаштовувало концерти світської, а не церковної музики для жителів міста.

Але основна робота Баха – керівника школи хористів – приносила йому лише засмучення і неприємності. Кошти, які відпускались церквою на школу, були мізерними, і хористи голодували та були погано одягнені. Низьким був і рівень їх музичних здібностей. Хористів нерідко набирали, не рахуючись з думкою Баха. Оркестр школи був більш, ніж скромний: чотири труби і чотири скрипки.

Всі прохання про допомогу школі, подані Бахом міському керівництву, залишались без уваги.

Єдиною відрадою були творчість і сім’я. У Лейпцигу на світ з'являються три сини Іоганна Себастьяна Баха: Вільгельм Фрідеман, Філіп Еммануїл, Іоанн Християн. Всі вони виявилися обдарованими музикантами.

Ще при житті батька вони стали відомими композиторами. Великою музикальністю відзначалась Анна Магдалена Бах, друга дружина композитора. Вона володіла прекрасним слухом і красивим, сильним сопрано. Добре співала і старша дочка Баха. Для своєї сім’ї Бах складав вокальні та інструментальні ансамблі.

Останні роки життя композитора були затьмарені серйозною хворобою очей. Після невдалої операції Бах осліп. Але і після цього він продовжував складати музику, диктуючи свої твори для запису. 28 липня 1750 року Йоганн Себастьян Бах помер і був похований біля церкви Св. Іоанна. За іронією долі великого музиканта всі забули і  могила генія загубилася, і лише в 1894 році його останки були випадково виявлені під час перебудови церкви. Перепоховання було вироблено шість років по тому.

Сумно склались долі жінки і молодшої дочки Баха. Анна Магдалена померла через десять років в будинку для бідних. Молодша дочка Реґіна животіла в убозтві. В останні роки її важкого життя їй допоміг Бетховен.

Тепер, коли пройшло майже 300 років з дня смерті Баха, інтерес до його музики зростає, його ааптують сучасні музиканти, використовують його ноти, мелодії, в світі набирає популярності класична музика в сучасній обробці. При житті композитор не отримав заслуженого визнання.

Важко однією статтею віддати належне музиці Баха, його творчій спадщині. Писати про музику Баха - все одно що танцювати про архітектуру. Важко уявити собі більш гострий розум, ніж у Альберта Ейнштейна, але навіть він не знайшов слів і лише відбувся фразою:

" Ось що я скажу про Баха: слухайте його, грайте, любите, возносіте - і закрийте свій рот ".

Нехай краще музика Баха каже сама за себе. Це кращий подарунок людству. Слухайте, грайте, любите, возносіте - і змінитеся назавжди.

[]
Теги
Новини партнерiв
Схожi
Пам'яті Пилипа Орлика
Історія
Пам'яті Пилипа Орлика
26 травня 1742 року в Яссах у віці 69-и років помер гетьман Війська Запорізького, автор і творець першої української Конституції - Пилип Орлик...
Народження кіборгів: бої за аеропорт
Історія
Народження кіборгів: бої за аеропорт
26 травня — шоста річниця боїв за Донецький аеропорт. Цього дня 2014 року розпочались бої з російським військом за важливий стратегічний об’єкт ...
Смерть Петлюри
Історія
Смерть Петлюри
25 травня 1926 року в Парижі анархіст Самуїл Шварцбард з пістолета вбив Симона Петлюру, колишнього Головного отамана військ УНР і Голову Директорії ...
КДБ знищило українські стародруки й літописи
Історія
КДБ знищило українські стародруки й літописи
Згоріло від 500 до 600 тис. книг та рукописів. Підпал влаштував співробітник бібліотеки Погружальський, який буцімто хотів помститися директору відділу україніки...
«Мертві душі»
Історія
«Мертві душі»
21 травня 1842 року в Москві вийшли друком «Похождения Чичикова, или Мёртвые души» Миколи Васильовича Гоголя. ...