[]

Міжнародний жіночий день: історія і традиції свята

Міжнародний жіночий день: історія і традиції свята

8 березня в усьому світі відзначається Міжнародний жіночий день, а мільйони жінок і дівчат отримують привітання.  З кожним роком це свято стає все більш невизначеним: що ми святкуємо та з чим вітаємо? Все більше жінок схиляються до поглядів щодо рівноправ’я з чоловіками, оплати труда, рівних можливостей та емансипації. Цікаво, що погляди у 2021 році перекликаються з настроями жінок 1900-х – роках, коли зародилася жіноче бажання висловитися про нерівноправ’я, боротися за права і свободи жінок, активно діяти та міняти суспільство.

Деякі люди в цей день згадують досягнення боротьби за права жінок, інші асоціюють цей день зі святом весни і краси. Однак історію цього свята мало хто знає.

8 березня - не про квіти. Історія жіночого дня

Історія жіночого дня почалася 8 березня 1857, коли працюючі жінки Нью-Йорка вийшли на демонстрацію з вимогою рівної з чоловіками зарплати і зменшення робочих годин - "Марш порожніх каструль". Активістки привернули увагу громадськості до питань жіночих умов праці. Після цього по всьому світу почали з'являтися жіночі профспілки, а дівчат стали приймати в університети. 

У далекому 1908 році американські жінки вийшли на величезний мітинг за рівноправ’я з чоловіками та рівну оплату та умови праці. Цікаво, що через 100 років це питання так і залишається відкритим. Америка визнала цей мітинг та заснувала Національний Жіночий день, де кожного року жінки виходили з маніфестаціями. 

Нові страйки пройшли в Нью-Йорку в 1909 році, а в 1909 американські соціалісти вирішили відзначати жіночий день в останню неділю лютого. У 1910 суфражистка Клара Цеткін ініціювала появу Міжнародного жіночого дня, коли жінки могли б збиратися на мітинги і розповідати про свої проблеми. 

Історія свята 8 березня / фото Wikipedia

Як з’явився Міжнародний Жіночий День?

За однією з версій, свято було придумане на міжнародній конференції в 1909 році, де американські активістки зустрілися з Кларою Цеткін і Розою Люксембург. На цій зустрічі жінки вирішили відзначати Міжнародний день солідарності жінок у боротьбі за рівноправність, а перше святкування пройшло 19 березня 1911 року.

За другою версією, свято було засноване американськими текстильницями, які виходили на мітинги з вимогою кращих умов праці і рівної зарплати з чоловіками. 

Третя версія свідчить, що заснування свята пов'язане з демонстраціями повій. 8 березня 1894 вони вийшли на демонстрацію з вимогою заснувати жіночу профспілку і визнати їх працівницями сфери послуг. Ці акції стали передумовою до з'їзду суфражисток, де був заснований жіночий день.

Історія свята 8 Березня: радянська версія

1917 року 23 лютого за старим стилем і, відповідно 8 березня – за новим, було ознаменовано страйком петербурзьких жінок-текстильниць, вимогами рівноправності і хліба, а також найбільшим революційним вибухом, який дав поштовх Лютневій революції, внаслідок якої було повалено царизм і встановлено Тимчасовий уряд. І вже 1921 року, за часів СРСР, було ухвалене рішення приурочити свято Міжнародного жіночого дня до лютневих подій 1917 року.

У Радянському Союзі день 8 березня довгий час був звичайним робочим днем, тільки 8 травня 1965 він був оголошений святом. 

Міжнародний жіночий день за версією ООН

м1975 року на честь оголошеного Міжнародного десятиліття жінок Організація Об'єднаних Націй виступила з пропозицією щорічно проводити Міжнародний жіночий день 8 березня. Таким чином, всі заходи ООН, присвячені Дню боротьби за права жінок і міжнародний мир, відтоді приурочені до 8 березня. Щороку пропонуються різні актуальні теми жіночого дня.

Як 8 березня у СРСР стало святом «весни та жіночності»?

Про це історія замовчує. Хтось вважає, що це свідома і послідовна політика радянського керівництва. Поступово революційна тематика зникла навіть з листівок, і акценти змістилися на оспівування жіночої краси і материнства, зробивши свято схожим, скоріше, на День матері в інших країнах. Сьогодні свято остаточно перетворилося на день слідування стереотипам про жінок. Як не дивно, свято пропагує сексистські стереотипи всупереч своєму первинному змісту.

Поступово Міжнародний жіночий день позбавлявся від політичного та економічного забарвлення і, нарешті, став просто святом всіх жінок, прекрасним весняним днем ​​і відмінним приводом для святкування, вітань і уваги від чоловіків.

Що сьогодні?

Україна не відстає у кількості жіночих проектів.Відповідно до нових поглядів на процес розвитку суспільства рівність чоловіків і жінок визначається міжнародними організаціями ключовим елементом людського розвитку, оскільки жінки та чоловіки нероздільно пов'язані одне з одним та суспільством через родинні зв'язки, відносини, ролі та відповідальності. Гендерні ролі та відносини, створені суспільством, постійно змінюються. Це стає помітнішим від покоління до покоління. Змінилися політичні й економічні відносини — міняються гендерні ролі.

Проблема участі жінок у процесах розвитку надзвичайно зросла за останні роки. І це не дивно. Адже нині 54% населення України становлять жінки, рівень їхньої зайнятості в суспільному виробництві — 51 відсоток, майже 90 процентів жінок працездатного віку вчаться або працюють; наша держава посідає одне з провідних місць у Європі за рівнем освіти жінок. І незважаючи на це, доступ жінок до політичної та економічної влади є далеко не пропорційним до їхньої кількості, потреб і суспільного внеску.

Жінки боряться за рівну оплату праці, за рівні можливості в політиці, державотворенні, керівництві відповідальними галузями у виробництві, армії, науці.

Висновки
 
Бурхлива історія жіночого руху не дає відповіді якою саме має бути сучасна жінка. І що взагалі означає бути рівноправними. Тому скільки людей – стільки поглядів. І ніхто і ніщо не повинно впливати на долю жінки, окрім її власного обраного шляху. Подарунки, цукерки та квіти на 8 березня – це прекрасно, головне, щоб це не означало, що в інші дні до вас проявляють неповагу. Багато хто любить подарунки, і якщо вони не покликані підкреслити вашу залежність і нав'язану слабкість в інші дні року, то ніщо не заважає їх приймати.
 
Традиції свята
 
У цей день заведено вітати всіх близьких жінок - мам, сестер, бабусь, дружин, подруг, дочок і колег. Жінкам дарують подарунки і квіти, відзначають свято в сімейному колі. Привітання зі святом звучать не тільки від чоловіків - жінки також вітають один одного і обмінюються подарунками.

Раніше Український Дощ писав, що за останні кілька років кількість жінок на світовій політичній арені помітно зросла, і цей рік не став винятком. Взагалі, цей рік в політиці був багато в чому сенсаційним: в США віце-президентом вперше стала жінка (поки, щоправда, офіційно це ще не оголошено), в Греції та Молдови жінки вперше очолили країну, призначення на значущі пости в інших країнах теж були вельми резонансними.

Схоже, активний рух за рівноправність статей нарешті почав приносити свої плоди. Про найпомітніших жінок - політичних діячів і гучних призначень в світі політики за 2020 рік читайте в нашому матеріалі.



[{"ad_code":"","ad_pic":"assets\/uploads\/root\/images\/house2.jpg","date":"","active":"","thumb":"","ad_link":""}]
Теги
Схожi
3 березня 1861 року відбулося скасування рабства: цар відмінив кріпацтво
Історія
3 березня 1861 року відбулося скасування рабства: цар відмінив кріпацтво
Кріпацтво було відоме ще з часів Київської Русі, де холопи обробляли князівську чи державну землю і не мали права залишати її собі...
Держархів опублікував особову справу Бандери, яку завела польська поліція під час його першого арешту
Історія
Держархів опублікував особову справу Бандери, яку завела польська поліція під час його першого арешту
Державний архів Івано-Франківської області розпочав публікацію своїх особливо цінних документів на вебсайті у цифровому форматі...
В Бельгії знайшли реліквію зі стародавнього римського міста Помпеї
Історія
В Бельгії знайшли реліквію зі стародавнього римського міста Помпеї
На мармуровій дошці зображені рельєфи, що зображують землетрус, що стався в Помпеях 62 року до нашої ери...
В Амазонії знайшли стародавнє місто, яке змінює уявлення про історію
Історія
В Амазонії знайшли стародавнє місто, яке змінює уявлення про історію
У джунглях Амазонії знайшли величезне стародавнє місто, яке протягом тисяч років ховалося у пишній місцевій рослинності...
Українець, що врятував Відень та навчив Європу пити каву: неймовірна історія Юрія Кульчицького
Історія
Українець, що врятував Відень та навчив Європу пити каву: неймовірна історія Юрія Кульчицького
Про цю людину можна було зняти блокбастер чи костюмований серіал, насичений історичними подіями та карколомними сюжетами...