Підсумки року - 2020: жінки в політиці

Підсумки року - 2020: жінки в політиці

За останні кілька років кількість жінок на світовій політичній арені помітно зросла, і цей рік не став винятком. Взагалі, цей рік в політиці був багато в чому сенсаційним: в США віце-президентом вперше стала жінка (поки, щоправда, офіційно це ще не оголошено), в Греції та Молдови жінки вперше очолили країну, призначення на значущі пости в інших країнах теж були вельми резонансними.

Схоже, активний рух за рівноправність статей нарешті почав приносити свої плоди. Про найпомітніших жінок - політичних діячів і гучних призначень в світі політики за цей рік розповідаємо в нашому матеріалі.

Камала Гарріс

Вперше широка громадськість почула про 56-річної Камалі Гарріс в серпні - тоді ще кандидат в президенти США Джо Байден висунув її кандидатуру на пост віце-президента від Демократичної партії. А коли американські ЗМІ оголосили Байдена переможцем на виборах, а Гарріс, відповідно, віце-президентом, про неї засурмили.

Камала Гарріс, колишній генеральний прокурор Каліфорнії, в політиці вже кілька років. У січні 2017 року вона стала членом Сенату від Каліфорнії, а ще через два роки висунула свою кандидатуру на президентські вибори 2020 року. Правда, в ході передвиборної гонки, яку вона почала дуже вдало, від участі в виборах вона була змушена відмовитися - в якийсь момент її рейтинги пішли вниз, а коштів на президентську кампанію не було.

У березні цього року Камала Гарріс підтримала кандидатуру Джо Байдена на президентський пост і вже в серпні увійшла в його команду. Виступаючи зі своєю першою промовою після оголошеної ЗМІ перемоги Байдена на виборах, Гарріс, яка з'явилася на публіці в наряді символічного білого кольору, сказала, що їх з Байденом перемога - багато в чому заслуга американських жінок всіх рас і різного походження.

"Ці жінки боролися і багато чим пожертвували заради рівності, свободи і справедливості для всіх. Сьогодні я думаю про їхню боротьбу, рішучості і силі їх проникливості. Хоча я і буду першою жінкою на цій посаді, я не стану останньої. Тому що кожна маленька дівчинка, яка дивиться на нас сьогодні, знає, що це країна можливостей," - заявила вона.

У свою нову посаду Камала Гарріс офіційно вступить 20 січня, коли відбудеться інавгурація Джо Байдена. Таким чином, вона стане першою жінкою - віце-президентом США, а крім того, і першою темношкірою жінкою і представницею Південної Азії на цій посаді. Яким віце-президентом буде Камала Гарріс, покаже час, але спекуляції на тему того, що ключові рішення буде приймати саме вона, а не Джо Байден, з'являються все частіше. Одне ясно точно: політиком вона буде суворим, жорстким і рішучим.

Дженніфер Псакі

В кінці листопада з'явилися новини, що пост прессекретаря президента США, можливо, займе 42-річна Дженніфер Псакі, ім'я якої на слуху вже кілька років. Вона була прессекретарем Барака Обами, коли він був ще сенатором. Після того як він переміг на президентських виборах в 2008 році, вона зайняла посаду заступника його прес-секретаря, а потім, в 2013 році, була призначена на посаду офіційного представника Державного департаменту США. У 2017 році вона пішла з політики, після того як президентом країни став Дональд Трамп. Останні кілька років Дженніфер Псакі працювала політичним коментатором на каналі CNN.

Дженніфер Псакі добре пам'ятають через її висловлювання, які не завжди були компетентними. Втім, справедливості заради варто відзначити, що фрази, приписувані Дженніфер Псакі, схоже, придумали ЗМІ: насправді вона їх ніколи не вимовляла. У всякому разі, доказів тому немає. Наприклад, вона ніколи не говорила фразу про те, що "в разі вторгнення Білорусії на територію України 6-й флот США буде негайно перекинуто до берегів Білорусії". Говорячи про направлення газу і припустившись помилки (Дженніфер Псакі сказала, що газ йде із Західної Європи через Україну в Росію), вона тим не менше її відразу ж виправила. Однак ЗМІ цитували саме помилковий варіант, смакуючи її нібито незнання питання.

Світлана Тихановська

Справжньою героїнею білоруського народу в цьому році стала 38-річна Світлана Тихановська, яка взяла участь в президентських виборах в серпні. Вона висунула свою кандидатуру від об'єднаної опозиції, після того як її чоловікові Сергію Тихановському, який збирався сам балотуватися на президентський пост, ЦВК відмовила в реєстрації. Потім його і зовсім заарештували і пред'явили звинувачення в підготовці масових заворушень і розпалюванні ворожнечі відносно силовиків.

За даними ЦВК, перемогу на виборах здобув Олександр Лукашенко, який перебуває при владі вже більше чверті століття: повідомлялося, що він набрав 80%, в той час як Тихановском - всього 10%. Однак оголошені результати викликали масові протести в Білорусі, які не вщухають досі. Тисячі білорусів протягом декількох тижнів виходили на вулиці великих міст з вимогою відставки Лукашенка і проведення чесних виборів.

Через два дні після голосування Світлана Тихановська покинула Білорусь і поїхала в Литву. Їх з Сергієм діти теж вже кілька місяців перебувають у Європі.

Себе Світлана Тихановська називає "лідером, обраним білоруським народом" і продовжує боротися за справедливість для громадян своєї країни.

Мая Санду

Місяць тому перемогу на президентських виборах в Молдавії здобула 48-річна Мая Санду, колишній прем'єр-міністр країни і голова опозиційної партії "Дія і солідарність". Отримавши 57,75% голосів виборців, вона обійшла свого суперника Ігоря Додона, чинного президента Молдавії. Таким чином, Мая Санду стала першою жінкою - президентом Молдавії.

Участь в президентських виборах Мая Санду приймала і чотири роки тому, проте тоді вона поступилася Додону, який переміг з незначною перевагою.

Мая Санду може похвалитися прекрасною освітою: вона закінчила факультет менеджменту Академії економічної освіти Молдавії, вчилася в магістратурі Академії державного управління при президенті Молдавії, де вивчала міжнародні відносини, а також закінчила магістратуру Гарвардського інституту державного управління ім. Джона Ф. Кеннеді в США.

З 2012 по 2015 рік вона займала пост міністра освіти Молдови. До цього Санду встигла попрацювати і радником виконавчого директора Світового банку у Вашингтоні. П'ять років тому вона прийшла в політику і створила власну партію "Зроби крок з Маєю Санду", яка була пізніше перейменована в "Дія і солідарність", і стала її головою.

З червня по листопад 2019 року його займала пост прем'єр-міністра країни. Офіційно на посаду президента Молдавії Майя Санду вступить 24 грудня.

На відміну від свого попередника Ігоря Додона, який є проросійським політиком, Санду виступає за євроінтеграцію.

Санду з перших днів президенттва вимагає вивести російські війська з Придністров'я і відкрито заявляла, що вважає Крим територією України. Скоро Санду планує здійснити візит в Україну.

майя Санду

Катерина Сакелларопулу

В цьому році вперше в історії Греції президентом країни також стала жінка. Цей пост зайняла 64-річна Катерина Сакелларопулу. На пост глави держави її кандидатуру 15 січня висунув прем'єр-міністр Греції Кіріакос Міцотакіс, а вже через сім днів більшість депутатів парламенту її схвалив.

За освітою Катерина Сакелларопулу - юрист і довгий час працювала в Асоціації суддівських працівників Державної ради, де займала посади від генерального секретаря до президента. У 2015 році вона отримала посаду віце-президента Державної ради, а в 2018 році стала головою Ради і першою жінкою на цій посаді. Вища освіта вона отримала в Афінському національному університеті ім. Каподістрії, а потім продовжила навчання в аспірантурі в університеті Пантеон-Ассасе в Парижі, де вона вивчала конституційне і адміністративне право.

Катерина Сакелларопулу є відомою захисницею екології. Вона зазначила, що велика увага буде приділяти проблемам зміни клімату та екологічної ситуації в країні. Крім того, вона бореться з будь-якими видами дискримінації і виступає за громадянські права і свободи.

Наная Махутов

Вперше в історії Нової Зеландії пост міністра закордонних справ зайняла жінка. Відомство очолила 50-річна Наная Махутов - на цей пост її призначила прем'єр-міністр країни Джасінда Ардерн.

Наная - представниця маорі, корінного народу Нової Зеландії. На її підборідді є традиційна для маорі татуювання, яку вона зробила чотири роки тому.

Коментуючи своє призначення, Наная зазначила, що це великий крок на шляху до рівноправності статей.

"Це величезна честь для мене, але я сподіваюся, що люди задумаються про інших жінок в цьому парламенті. Ми перша країна, яка надала жінкам право голосу, перша країна, яка гарантує, що ми прогресивні в питаннях, що стосуються жінок. Я сподіваюся, що багато інших жінок змішаного походження по всій Новій Зеландії побачать в цьому прорив в інших областях, які були закриті для нас з точки зору професійних можливостей," - заявила вона.

Варто відзначити, що уряд Нової Зеландії - одне з найрізноманітніших в світі. Віце-прем'єр країни Грант Робертсон - відритий гей, а жінок в парламенті практично стільки ж, скільки чоловіків. Близько 10% політиків - представники ЛГБТ-спільноти.

Санна Марін

Гучне призначення на пост прем'єр-міністра Фінляндії Санні Марін сталося в минулому році - зайнявши цю посаду в 34 роки, вона стала наймолодшим прем'єр-міністром у світі. У нашому списку вона опинилася через свого вчинку, який викликав бурхливі обговорення в мережі і поклав початок суперечкам про те, що може дозволити собі жінка при владі. Санна Марін взяла участь у фотозйомці для журналу Trendi, де вона позувала в піджаку на голе тіло, і вибір її вбрання і став предметом для обговорення (і навіть засудження).

За це на неї обрушилися з критикою - мовляв, не личить жінці, що займає таку посаду, так легковажно одягатися. Втім, знайшлися і ті, хто Саннуа підтримав. Користувачі мережі навіть запустили кампанію з хештегом #imwithsanna (# язасанну) і стали публікувати свої знімки в піджаку на голе тіло.


Санна скандал не коментувала і напевно вважає, що виправдовуватися їй нема за що, тим більше що вона не перший політик, сфотографуватися без блузки або сорочки. Питання лише в тому, що чоловіків за недотримання дрес-коду судити не беруться, в той час як жінок відразу ж критикують.

Марі Ко

55-річна Марі Ко стала першою трансгендерною жінкою, яка зайняла пост мера у Франції. В кінці весни вона очолила комуну Тіллуа-ле-марш на півночі країни.

"Люди голосували за мене не тому, що я трансгендерних людей, вони голосували за програму. Ось що цікаво: коли це стає нормальним, тебе не прагнуть виділити за це,"- сказала вона про свою перемогу і попросила всіх називати її "мадам мер".

Трансгендерних перехід Марі До початку 15 років тому. За її словами, з труднощами через це вона не стикалася - в цілому люди ставилися до неї по-доброму.

Самі місцеві жителі відзначають, що для них головне - це робота, яку виконує Марі Ко, а то, ким вона є, значення не має.

Марі Ко, хоч і є трансгендерною жінкою, не збирається приділяти в роботі велику увагу проблемі трансгендерних людей. Вона зосередить свою увагу на екологічних і економічних питаннях.

Сара Макбрайд

Вперше в історії США в сенат була обрана трансгендерна жінка. У листопаді 30-річна Сара Макбрайд перемогла на виборах в штаті Делавер, отримавши понад 90% голосів виборців.

До початку політичної кар'єри Сара працювала в команді генерального прокурора штату Бо Байдена, сина Джо Байдена. У 2011 році Макбрайд була обрана президентом студентської ради Американського університету. Під час своєї останнього тижня на цій посаді вона привернула до себе загальну увагу, коли зробила камінг-аут як Трансгендерна жінка, розповівши про це в студентській газеті коледжу. Після її визнання, яке висвітлили багато ЗМІ, їй зателефонував Бо Байден і сказав, що дуже пишається їй. Її також підтримали Джо Байден і його дружина Джілл.


У 2012 році Сара проходила стажування в Білому домі і стала першою відкритою трансгендерною жінкою, яка працювала в президентській резиденції. Вона працювала в Управлінні по зв'язках з громадськістю і міжурядовим питань Білого дому, де займалася питаннями ЛГБТ-спільноти.

Через рік вона стала провідним адвокатом штату з питань захисту прав трансгендерних людей в Делавері та злочинів на грунті ненависті по відношенню до них. Макбрайд та її сім'я доклали зусиль до розробки закону, що захищає делаверцев від дискримінації за ознакою гендерної ідентичності при працевлаштуванні, страхування, оренду та купівлі житла. В результаті закон був прийнятий сенатом штату.

Після цього Сара стала ще активніше боротися за права трансгендерних людей і представників ЛГБТ-спільноти. Вона виступала в ряді коледжів і брала участь в ЛГБТ-заходах по всій країні.

28 липня 2016 року Макбрайд стала першим відкритим трансгендерним людиною, який виступив на національному з'їзді партії, - вона взяла участь в національному з'їзді Демократичної партії. У своїй промові Макбрайд віддала данину поваги покійному чоловікові Ендрю Крею (він помер від раку два роки тому. - Прим. Ред.) Та відзначила його прихильність правам ЛГБТ-спільноти.

У роботі в якості сенатора Сара Макбрайд збирається зосередитися на питаннях медичного обслуговування та доступності медицини для всіх верств населення.

Петра Де Суттер

Ще одне політичне призначення в цьому році було досить сенсаційне. Посаду заступника прем'єр-міністра Бельгії вперше в історії посіла трансгендерна жінка - 57-річна Петра Де Суттер.

Петра є професором гінекології та відомої ЛГБТ-активісткою. Вона стала першим трансгендерним людиною в Європі, хто зайняв міністерський пост.

Трансгендерний перехід вона зробила у віці 40 років. В інтерв'ю Петра розповідала, що це рішення сильно вплинуло на її життя: від неї відвернулися багато колег і близькі. Однак, незважаючи на це, згодом для неї все склалося вдало.

"Мене прийняли на роботі, взяли мої партнери і моя друга половинка. Насправді дуже небагатьом людям в моїй ситуації пощастило. Ось чому мені потрібно щось зробити для тих, кому не пощастило так, як мені. Я дуже гостро реагую на несправедливість і вважаю неправильним, що люди в світі страждають просто через те, ким вони хочуть бути," - зазначає вона.

Підсумки року - 2020: жінки в політиці

  • Камала Харріс
  • Дженніфер Псакі
  • Світлана Тіхановском
  • майя Санду
  • Катерина Сакелларопулу
  • Наная Махутов
  • Санна Марін
  • Марі Ко
  • Сара Макбрад
  • Петра Де Суттер
Теги
Новини партнерiв
Схожi
Представництво G7 в Україні опублікувало дорожню карту запропонованих реформ
Політика
Представництво G7 в Україні опублікувало дорожню карту запропонованих реформ
Посли країн «Великої сімки» представили дорожню карту судової та антикорупційної реформ в Україні....
Арахамія назвав Бойка, який катається в Кремль до країни-окупанта, «проукраїнським політиком»
Політика
Арахамія назвав Бойка, який катається в Кремль до країни-окупанта, «проукраїнським політиком»
Голова фракції «Слуга народу» Давид Арахамія заявив, що один з керівників прокремлівської ОПЗЖ, колишній «регіонал» Юрій Бойко має "проукраїнську позицію...
Верховну Раду можуть скоротити до 300 депутатів. Це зекономить мільйони гривень
Політика
Верховну Раду можуть скоротити до 300 депутатів. Це зекономить мільйони гривень
Ще в грудні 2019 року КСУ визнав конституційним законопроєкт про зменшення складу Верховної Ради. Норма про 450 нардепів вводилася, коли населення було 52 млн...
В’ятрович звернувся до СБУ через «російських агентів» Деркача і Дубінського
Політика
В’ятрович звернувся до СБУ через «російських агентів» Деркача і Дубінського
Нардеп повідомив, що надіслав офіційне звернення до СБУ, в якому просить голову відомства Івана Баканова пояснити, чи буде спецслужба вживати якихось заходів після санкцій США до двох парламентарів...
«Слуги народу» висловилися про вилучення Дубінського з фракції
Політика
«Слуги народу» висловилися про вилучення Дубінського з фракції
У партії «Слуга народу» розділилися думки щодо можливого вилучення нардепа Дубінського з фракції через внесення його у санкційний список США...