[]

Майстриня українського слова з далекого Ріо

Майстриня українського слова з далекого Ріо

Іменинниця дня Віра Вовк - українська письменниця, літературознавиця та перекладачка з Бразилії, яка пише українською, німецькою і португальською.

Віра Вовк (справжнє ім'я - Віра Селянська) народилася 2 січня 1926 року в м.Борислав у родині лікаря й археолога. Її хрещеним батьком був митрополит Андрей Шептицький. Змалечку її життя було наповнене любов'ю до рідної землі, інтересом до культури та минулого свого краю та інших країн. Цьому сприяло все навколо, адже росла Віра в мальовничому і самобутньому м.Кути на Гуцульщині, навчалася в гімназії у Львові та у середній школі у Дрездені. Згодом вивчала германістику, славістику, музикологію у Тюбінгенському університеті.

З 1945 року Віра живе в еміграції: спершу в Німеччині, а з 1949 р. - у Бразилії. Тут, в Ріо-де-Жанейро вона закінчила університет, стажувалася також у Колумбійському (США) і Мюнхенському університетах. Має науковий ступінь доктора філософії та є професором німецької літератури в Університеті Ріо-де-Жанейро, де з 1957 року керує кафедрою германістики.

Віра Вовк має низку нагород та премій, зокрема є лауреатом Шевченківської премії 2008 року за книги «Поезії», «Проза», «Спогади», «Сьома печать», «Ромен-зілля», а також переклади української класики та творів сучасної літератури португальською мовою.

Віра Вовк активно пропагує українську культуру, мову, поезію. Вона є одним з найкращих спікерів на літературні теми, виступає з доповідями, лекціями та авторськими вечорами у містах з українською громадою - Нью-Йорку, Вашингтоні, Філадельфії, Клівленді, Чикаго, Детройті, Торонто, Монреалі, Оттаві, Ванкувері, Лононі, Парижі, Римі, Мадриді, Мюнхені, Буенос-Айресі, а також у Києві та Львові.

Наразі вийшла чергова, але, мабуть, особлива поетична збірка у величезному творчому доробку Віри Остапівни. В ній від першого і до останнього рядка – все пройнято почуттями щирої любові до України, тривогами за її долю, сподіваннями на кращі часи у рідній українській стороні. Поетеса так і назвала збірку – «Україні».

«Є на світі різні краї, для туриста скарби немислимі, та рідна земля і вірна любов великій людині – єдині», – стверджує вона в одній із поезій.

А в іншій Віра Вовк проникливо пише про мову нашого народу:

«Мова – то голос землі з дроздами і солов’ями – слово предків, князів, козаків, якого боялись тирани».

Боялись і досі продовжують панічно боятися, бо знають: з мовою – ми держава, народ, українська нація, історію якої не вдасться і не дано спотворити новітнім шахраям і маніпуляторам. У рядках про «щедру дідизну, народну пісню, поетеса майстерно використовує образну мову наших пісень:

«Об дорогу чаєчки б’ються, журавлі за моря відлітають… А ти безустанно велика серед мряки, пожару й чаду».

Майже кожного дня, о п’ятій ранку, вона сідає за комп’ютер і творить свої диво-слова, котрі вплітаються в рядки, у сторінки нових і нових творів, які потім будуть видрукувані з неодмінним і неповторними витинанками авторки на обкладинках і перелетять через океан і материки в рідну для неї Україну. Бо нею вона повсякчас живе і для неї продовжує невтомно творити й трудитися.

«Я ліплена з доброї Бориславської глини. Куди не поніс би мене буревій, темні ялиці шумлять у мені, темна Тисмениці таємниця
струмить у жилах. Моя душа стане дзвоном Старої бойківської дзвіниці, Щоб голосити за мертвими І будити живих», - так пише Віра Вовк про себе.

[]
Теги
Схожi
14 червня народилася українська мисткиня-емігрантка Наталія Ґеркен-Русова
Люди
14 червня народилася українська мисткиня-емігрантка Наталія Ґеркен-Русова
Художниця театру та кіно, графік, майстриня декоративно-ужиткового мистецтва, теоретик і пропагандистка українського професійного театру...
26 травня народилася Ольга Косач-Кривнюк - дочка Олени Пчілки та молодша сестра Лесі Українки
Люди
26 травня народилася Ольга Косач-Кривнюк - дочка Олени Пчілки та молодша сестра Лесі Українки
26 травня 1887 році народилася Ольга Косач-Кривнюк – письменниця, перекладачка, етнографиня, лікарка, дочка Олени Пчілки та молодша сестра Лесі Українки...
25 травня у Києві народився всесвітньо відомий авіаконструктор Ігор Сікорський
Люди
25 травня у Києві народився всесвітньо відомий авіаконструктор Ігор Сікорський
Конструктор-першопроходець Ігор Сікорський не тільки проектував, а й особисто випробовував свої машини, що було найкращою гарантією їх якості...
5 травня у Києві народився відомий американський кінорежисер і продюсер Анатоль Літвак
Люди
5 травня у Києві народився відомий американський кінорежисер і продюсер Анатоль Літвак
Він вчасно виїхав з Ленінграда, потім вчасно встиг залишити Берлін. Зняв в Голлівуді перший антифашистський фільм, потім - серію картин, які закликають США вступити у Другу світову...
4 травня народився Лео Сирота - всесвітньо відомий американський піаніст віртуоз з українським корінням
Люди
4 травня народився Лео Сирота - всесвітньо відомий американський піаніст віртуоз з українським корінням
У дитинстві він гастролював з Шаляпіним, в юності разом з легендарним Бузоні легко підкорив Європу, але одного разу побувавши в Японії, вирішив там і залишитися...