Лауреат Нобелівської премії про українську економіку: могло бути і гірше

Економіст Пол Кругман, який отримав у 2008 році премію пам'яті Альфреда Нобеля з економічної науки, у своїй колонці у New York Times проаналізував стан української економіки в умовах війни.
Загалом він досить оптимістичний, незважаючи на похмурі цифри: за офіційними оцінками, ВВП України упав на 37% рік до року, а інфляція зросла до 24% у річному вираженні.
Падіння ВВП, звичайно, величезне, але на це слід очікувати, враховуючи масштаби руйнувань, окупацію п'ятої частини території країни та блокаду головного маршруту її експорту - морських портів.
А 24-відсоткова інфляція в умовах війни є цілком помірною, пише Кругман. Війна вимагає різкого підвищення бюджетних видатків, жодна держава не може покрити їх за рахунок податків (тим більше коли доходи у платників податків знижуються), тому залишається фінансувати їх із двох джерел: запозичення та грошова емісія.
"Нормально і навіть прийнятно бачити значну інфляцію у воєнні часи", - продовжує Кругман.
Він знайшов деякі історичні цифри: у Великій Британії та США під час Першої світової війни інфляція була на рівні сьогоднішньої української, хоча на їхню територію тоді ніхто не вторгався. Приблизно така ж інфляція була у північних штатах США під час Громадянської війни (а на рабовласницькому Півдні - на порядок вище, понад 200%).
Кругман вважає, що українська влада зуміла досить успішно обмежити масштаби лиха, але головне, що рятує Україну, - що вона не самотня. На початку війни не тільки російська армія була набагато більшою за українську, а й російська економіка була в багато разів більшою. Зате економіки західних країн набагато більші російської (ВВП однієї лише Великобританії вдвічі більше російської, не кажучи вже про більші країни).
Усі вже знають, як вплинули на хід війни постачання західних озброєнь. Але західна економічна допомога, хоч і привертає менше уваги, не менш важлива, пише Кругман.
"Якщо приплив грошей буде недостатнім (а деякі європейські країни все ще не видали більшу частину обіцяного), то українська економіка потрапить у кризу", - пише він.
На Заході є Школа зовнішньополітичної думки, яка вважає, що Україна приречена, а тому й військова та фінансова допомога їй безглузда, пише ВВС. Перемога ЗСУ на Харківщині важлива ще й тим, що розбиває аргументи цієї школи та допомагає країні заручитися стабільним потоком як зброї, так і грошей, наголошує Кругман.