[]

Козацький чуб: статус, символ, історичне походження

Козацький чуб: статус, символ, історичне походження

Його називають чуприною,  чубом або оселедцем. Довге пасмо волосся на голеній голові козака "оселедцем" почали називати не так давно - так у 20 ст. радянські письменники з гумором описували українську історію та побут, висміюючи зачіски козаків, тим самим «непомітно» нівелюючи українську спадщину,  статусне значення чуприни, історичне походження цієї зачіски та причетність козацтва до лицарського стану. Що ж то за зачіска і чому українське козацтво мало за честь гордо носити довгі чуби на голених головах?

Чуприна і чуб – не одне і те ж, як дехто думає, а зовсім два різні типи зачіски. Чуб підстригався так: над лобом, на скронях і на потилиці волосся голилося чи стриглося налисо, і тільки серед голови залишали на долоню широке, кругле пасмо довгого волосся. Його розчісували на всі боки і підстригали кругом. 

Чуприна - підстригалась зовсім інакше. Вся голова голилась наголо, над самим же лобом залишали кругле пасмо волосся пальців у три ширини. Волосся те з часом відростало в довгу косу, яку можна було зачесати на лівий бік, або обвести кругом голови і замотати за ліве вухо, або просто довести до нього і замотати. Та найчастіше коса була не дуже довга, тільки спускалась на вухо, і кінець її теліпався на плечі.

І чуб, і чуприна були зачісками, що носило козацтво і певні воїнські підрозділи. Селяни, городяни, купці та інше цивільне населення чоловічої статі мали інші фризури. Звідки пішов чуб? Давайте спробуємо розібратись.

З артефактів, описів та художніх свідоцтв деяких ми бачимо, що, наприклад, у  норманів теж були чуби. Така зачіска була ознакою знаті - ярлів. Нормани, які завоювали Англію, мали виголені голови та широкий чуб спереду. Чуприна була розповсюджена і серед кельтів. Останні вважали довгі пасма волосся, як ознаку божественності. У IX ст., за династії Каролінгів, франкські воїни носили зачіску, що нагадувала український чуб-оселедець.

Чуби також носили древні германці - готи (остготи), які жили в степах України, тому ця зачіска була поширена серед скандинавів і українців. Слов’янська язичницька ідолографія практично не знає довгобородих богів і зовсім не знає довговолосих. Історики твердять що, руси (скандинави) Київської Руси–України IX-XI ст. голили бороди і голови. Дотримуючись княжої військової традиції, запорожці, так само як і військо вікінга Святослава, голили голову і бороду, залишаючи вуса і чуб.

В історичних хроніках ми також можемо прочитати, що вигляд останнього представника родової знаті на польський престол Котишко був наступний: «Його голова була голою, за винятком одного жмутка волосся на маківці». Схожа зачіска і у князя Вацлава на мініатюрах Вольфенбюттельської рукописі, тобто можемо зробити висновок, що таким був вигляд польсько-литовської шляхти того часу.

В арійських племенах, котрі в давні часи переселились до Індії, ця зачіска була ознакою військової касти — кшатріїв. Кшатрії носили її ще чотири тисячі років тому. У них вона мала назву „шикхандака" і була вона властива індійським богам вітру Крішні (як символу воїнства). Вважається, що ця зачіска символізувала сонячний промінь, знак сонця. Крім того, чуприна, яка формою нагадує шлик на козацькій шапці, свідчила про зневагу кшатрія до смерті. Адже через чуприну безсмертна душа його підніметься до сонця.

На острові Мальта в каплиці Арагона є цікавий надгробок Великого магістра Мальтійських лицарів Ніколо Котонера, виконаний скульптором Доменіко Гвіді (1628—1701). Один з атлантів, що підтримує цей надгробок, схожий на запорожця, котрий розриває пута. Мистецтвознавці сходяться на думці, що це зображення литовського князя Радивила, що був гребцем на галері у турецькому полоні, і якого пізніше визволили мальтійські лицарі. І знову запитання: чому у князя козацька зачіска? Тобто ми дійшли висновку, що чуб то була ознака якось класу людей у різних народів, але якого?

Шведський історик Йоган Гербіній у описі давнього світу згадує борисфенітів-косоносців (жителів басейну Борисфена-Дніпра). Невідомий перський автор 9-го століття н.е. у праці «Книга кордонів світу» описує русів: «Народ русів войовничий. Вони воюють зі всіма невірними і завжди виходять переможцями… серед них є група з моровват (лицарів). Вони шиють шаровари приблизно з 100 гязів тканини, які надягають і обертають вище коліна…вони шиють шапки з шерсті з хвостом (шликом)». Цілковитий опис козака в шароварах і у шапці з шликом.

Запорізька Січ. Тут дозволялося носити чуприну тільки обраним – вона була своєрідною відзнакою лицарського стану. Про надзвичайно високий статус цієї зачіски у запорожців свідчить і суворо регламентований спосіб носіння чуприни, закрученої саме за ліве вухо. “Чуприну неодмінно носили за лівим вухом, як усі відзнаки і нагороди,— пояснював колишній запорожець Антін Головатий великому князеві Костянтину Павловичу, — шаблю, шпагу, ордени та інше носять зліва, то й чуприну, як знак завзятого і відважного козака, слід також носити зліва”.

Чуприни заборонялося носити джурам, селянам-втікачам, недосвідченим воякам, брехунам, боягузам, злодіям та ошуканцям. Позбавити чуприни козака вважалося найбільшою ганьбою. Про надзвичайно високий статус цієї зачіски у запорожців свідчить і суворо регламентований спосіб носіння чуприни, закрученої саме за ліве вухо.

Питалися козака: "Що то за причина,

Що в вас гола голова,  а зверху чуприна ?"

"А причина то така: Як на війні згину

— Мене ангел понесе

В небо за чуприну"

Чуб - не просто атрибут і не середньовічна мода - це ознака відмінності, певного статусу. Був ще інший варіант - коса на голові - то знак, що воїн знаходиться у стані священної війни і готовий у будь-яку хвилину вмерти за свою землю і рід.

Ще в минулому столітті, в Мізині, на березі ріки Рось, українські археологи знайшли найдавніше у світі зображення воїна з чуприною дуже подібного зовні до українського козака, вік зображення – приблизно 10 тисяч років. Але радянською історіографією навіть згадувати про цю знахідку було суворо заборонено, адже це відкриття переконливо доводить, що батьківщиною арійських племен була саме Україна.

Більше про чуприну тут: Що означає чуприна

[{"ad_code":"","ad_pic":"assets\/uploads\/root\/images\/house2.jpg","date":"","active":"","thumb":"","ad_link":""}]
Теги
Схожi
Археологи знайшли підтвердження існування амазонок
Історія
Археологи знайшли підтвердження існування амазонок
Деякі скелети свідчать про те, що жінки активно користувалися луком і стрілами....
3 березня 1861 року відбулося скасування рабства: цар відмінив кріпацтво
Історія
3 березня 1861 року відбулося скасування рабства: цар відмінив кріпацтво
Кріпацтво було відоме ще з часів Київської Русі, де холопи обробляли князівську чи державну землю і не мали права залишати її собі...
Держархів опублікував особову справу Бандери, яку завела польська поліція під час його першого арешту
Історія
Держархів опублікував особову справу Бандери, яку завела польська поліція під час його першого арешту
Державний архів Івано-Франківської області розпочав публікацію своїх особливо цінних документів на вебсайті у цифровому форматі...
В Бельгії знайшли реліквію зі стародавнього римського міста Помпеї
Історія
В Бельгії знайшли реліквію зі стародавнього римського міста Помпеї
На мармуровій дошці зображені рельєфи, що зображують землетрус, що стався в Помпеях 62 року до нашої ери...
В Амазонії знайшли стародавнє місто, яке змінює уявлення про історію
Історія
В Амазонії знайшли стародавнє місто, яке змінює уявлення про історію
У джунглях Амазонії знайшли величезне стародавнє місто, яке протягом тисяч років ховалося у пишній місцевій рослинності...