[]

«Кишені» кишківника. Чим небезпечний дивертикульоз?

«Кишені» кишківника. Чим небезпечний дивертикульоз?

Сучасна людина нерідко страждає від різних захворювань шлунково-кишкового тракту. При цьому досить великий відсоток патологій випадає на кишківник. Найбільша проблема в тому, що розлади в роботі цього органу нерідко протікають безсимптомно.

Так, наприклад, на стінках кишківника з плином часу можуть утворюватися випинання, які лікарі називають своєрідними кишенями. В них можуть накопичуватися залишки їжі, наприклад, тих продуктів, які не в повному обсязі перетравлюються. Згодом такі поклади можуть призводити до сумних наслідків. Саме це і називається дивертикульозом.

Причини патології

Дивертикульоз кишківника поки не має чітко визначеної причини свого розвитку. Але при цьому лікарі виділяють ряд провокуючих його чинників. Точно відомо, що дивертикула утворюються не в спонтанному місці, а тільки в тому місці кишкової стінки, де є будь-які відхилення від норми. І її розвитку можуть посприяти такі нюанси:

 1. Порушення дієти, які переважно пов'язані з нестачею клітковини в харчуванні, наприклад, мало овочів і фруктів. Також тригером може служити і недолік води. Мінусом буде споживання великої кількості легкозасвоюваної їжі, наприклад, хліба і булок, яєць та ін. Все це стає причиною того, що в кишківнику твердішають калові маси, і починають розтягувати стінки кишок, що призводить до утворення розширень.
 2. Регулярні й тривалі за часом закрепи, які впливають на внутрішньокишковий тиск.
 3. Патологія сполучної тканини вродженого характеру, що стає причиною стоншування і зниження еластичності стінок.
 4. Проблеми з кровообігом стінок кишківника, внаслідок чого вони стоншуються.
 5. Спадковість - якщо такий діагноз є у родичів, він може розвинутися і в інших членів сім'ї.
 6. Малорухливий спосіб життя - забезпечує зниження моторної функції кишківника і вповільнює процес травлення. Таке навантаження стає причиною занадто активного навантаження на стінки кишок.

Дивертикульоз зазвичай виявляється при проведенні колоноскопії. При цьому він може не мати якихось явних симптомів.

Про те, чим загрожують випинання кишківника і що треба знати про дивертикули, нам розповіла лікар-хірург вищої кваліфікації, лікар-колопроктології Тетяна Галич.

Дивертикульоз кишківника - захворювання, при якому в стінках товстого кишківника утворюються невеликі мішковидні «випинання», що нагадують грижу. Захворювання може бути як вродженим, так і набутим. Це свідчить про порушення роботи кишківника і спостерігається, насамперед, у людей старшого віку. Дивертикули виникають внаслідок розтягування ослаблених стінок товстої кишки, при нестачі клітковини в їжі.

Клітковина входить до складу злакових, овочів та фруктів. При нестачі клітковини в раціоні з'являється схильність до ускладненого спорожнення кишківника і закрепів. Це веде до підвищення кишкового тиску. Провокують проблему також порушення кровопостачання стінок кишечника, обтяжений спадковий анамнез у родичів, малорухливий спосіб життя, що знижує моторну функцію кишківника, а також надмірна вага, при якій жирова тканина відкладається у внутрішніх органах, що призводить до порушення перистальтики кишківника і утворення на його стінках слабких місць.

Ускладненням дивертикульозу може стати дивертикулит, при якому виникає бактеріальна мікрофлора. Захворювання характеризується появою больового синдрому в животі, інтоксикацією, підвищенням температури, загальною слабкістю. При ньому можливі перфорації кишківника з розвитком перитоніту.

У 70% випадків дивертикульоз протікає безсимптомно. Однак при появі будь-яких скарг слід звернутися до фахівців, які визначать методи діагностики і лікування.

Симптоматика

В інших випадках визначити наявність проблеми можна по ряду ознак. В тому числі:

 • Болі в області живота - найчастіше вони виявляються зліва в очеревині, буває, що їх відчувають в середині або внизу живота; біль зазвичай ниючий і тупий.
 • Газоутворення - проявляється часто і рясно, може з'являтися біль в місці скупчення газу, який минає на тлі відходження газів.
 • Закрепи - маємо замкнене коло, ця проблема провокує дивертикульоз, і ускладнює його.
 • Розлад шлунку.
 • Поява слизу - колір її може бути як прозорим, так і блідо-жовтим.
 • Кровотеча - через розтягнення стінок і те, що дивертикули є об'єктами кровопостачання, може з'являтися кров. Причому іноді кровотеча буває настільки сильною, що стан людини потребує негайної госпіталізації.
 • Підвищення температури тіла - в дивертикулах може розвиватися запалення, яке й буде підвищувати цифри на термометрі.

Варто розуміти, що невилікований дивертикульоз загрожує низкою ускладнень. Так, наприклад, є ризик розвитку перфорації, коли під тиском газів і накопичених калових мас порушується цілісність тканин. Це може спричинити розвиток перитоніту. Крім того, на тлі такого захворювання можуть утворюватися свищі, через що маси можуть потрапляти в інші органи. Небезпечні й внутрішньокишкові крововиливи, які можуть бути як мінімальними, так і стати причиною геморагічного шоку.

Результатом може стати кишкова непрохідність, оскільки на тлі випинань в стінках можуть утворюватися спайки. Це призведе до застрявання мас на різних ділянках в кишківнику. Всі ці ускладнення є небезпечними захворюваннями, які помітно погіршують якість життя людини. Крім того, дивертикульоз нерідко називають передраковим станом. Тому ігнорувати його точно не варто.

Нагадаємо також, що хліб з білого борошна деформує кишківник і викликає закрепи.

[{"ad_code":"","ad_pic":"assets\/uploads\/root\/images\/house2.jpg","date":"","active":"","thumb":"","ad_link":""}]
Теги
Схожi
Вчені порівняли якість зволоження організму звичайною водою і молоком
Здоров'я
Вчені порівняли якість зволоження організму звичайною водою і молоком
Вода сприяє швидкому зволоженню організму, однак напої з більшим вмістом цукру, жиру або білка роблять це ще краще...
У вас депресія? Вчені з’ясували, як куріння позначається на психічному здоров’ї
Здоров'я
У вас депресія? Вчені з’ясували, як куріння позначається на психічному здоров’ї
Ізраїльські вчені з Єврейського університету довели, що між курінням та розвитком психічних розладів є тісний зв’язок...
Нове відкриття учених: темп ходьби безпосередньо пов'язаний зі старінням
Здоров'я
Нове відкриття учених: темп ходьби безпосередньо пов'язаний зі старінням
Чому ходьба корисніше за біг і що відбувається в організмі під час прогулянки...
Американські вчені довели, що вейпинг завдає не меншої шкоди, ніж паління цигарок
Здоров'я
Американські вчені довели, що вейпинг завдає не меншої шкоди, ніж паління цигарок
Результати дослідження довели, що використання електронних сигарет значно збільшує ризик розвитку в людини хронічних захворювань легень...
Американські вчені довели, що фізкультура зменшує ризик онкозахворювання до 27%
Здоров'я
Американські вчені довели, що фізкультура зменшує ризик онкозахворювання до 27%