Казахстан: звернення Токаєва до нації, усунення Назарбаєва і жорсткий сценарій (відео)

Казахстан: звернення Токаєва до нації, усунення Назарбаєва і жорсткий сценарій (відео)

На тлі наростаючих протестів по всьому Казахстану та вкрай драматичній ситуації в Алмати президент країни Касим-Жомарт Токаєв звернувся до нації. Він заявив, що обійняв посаду голови Ради безпеки, яку раніше обіймав експрезидент Нурсултан Назарбаєв. Токаєв зазначив, що «має намір діяти максимально жорстко», але пообіцяв «невдовзі... виступити з новими пропозиціями щодо політичної трансформації Казахстану». 

У країні 5 січня заблоковано інтернет, низка телеканалів припинили мовлення. В Алмати протестуючі атакували будівлю міської адміністрації, стару резиденцію президента, офіс правлячої партії "Нур Отан", а потім захопили аеропорт та будівлю управління Комітету національної безпеки. Пізно ввечері режим надзвичайного стану запровадили по всій території Казахстану.

Раніше Токаєв ввів на два тижні режим НС у Мангістауській області та місті Алмати, потім у всій Алматинській області, а також у столиці Нур-Султані. Після цього казахстанський президент звернувся до нації з приводу надзвичайної та критичної ситуації в країні. У зверненні Токаєв повідомив про те, що серед співробітників силових органів є загиблі під час зіткнень із протестувальниками.

"Як глава держави і з сьогоднішнього дня голова Ради Безпеки маю намір діяти максимально жорстко", - заявив Токаєв, повідомивши про намір залишатися в столиці. - «Незабаром я виступлю з новими пропозиціями щодо політичної трансформації Казахстану. Я залишаюся на колишній позиції послідовних реформ».

Висловився Токаєв і про учасників протестів, і про «високу організованість хуліганів», і «про ретельно продуманий план дій змовників, які мотивовані фінансово». Слово «змовників» президент повторив кілька разів.

Масові протести в Казахстані розпочалися через дворазове підвищення цін на паливо - краплений газ. 4 січня вони переросли у зіткнення з поліцією та заворушення, а також захоплення адміністративних будівель. Вранці 5 січня Токаєв відправив уряд країни у відставку, а також оголосив про безпрецедентні заходи у соціальній політиці.

У найбільшому місті країни та колишній столиці 5 січня критична ситуація посилилася. Вранці протестувальники захопили штурмом будівлю міської адміністрації (акімату). Потім стало відомо про штурм та розгром резиденції глави держави в ексстолиці. Обидві будівлі охоплено пожежею, як і офіс правлячої партії «Нур Отан». На десятки йде рахунок спалених автомобілів (у тому числі машин силовиків, пожежників та швидкої допомоги), розгромлених магазинів та підприємств громадського харчування.

Увечері 5 січня учасники протестів захопили аеропорт Алмати. Раніше повідомлялося, що аеропорт узяли під охорону військові.

В Алматі підпалили будівлю філії національного державного телеканалу "Казахстан". Близько 23 години вечора середи (за місцевим часом, 20.00 за київським часом) стало відомо про захоплення протестувальниками в Алмати будівлі управління Комітету національної безпеки Казахстану.

Країна без зв'язку

У всьому Казахстані відключено інтернет, а в деяких містах також немає телефонного зв'язку (мобільного і навіть стаціонарного), кілька телеканалів зникли з ефіру. Британська компанія NetBlocks, яка стежить за станом інтернету по всьому світу, підтвердила: у Казахстані інтернет заблокований, трафік впав на загальнонаціональному рівні. Повідомлялося зокрема про зупинення роботи російських телеканалів КТК, НТК та «Першого каналу Євразія», МТРК «Мир».

Через відключення інтернету, проблем зі зв'язком та часткового припинення телемовлення отримувати та перевіряти повідомлення про протестний рух у Казахстані вкрай важко. 

Міжнародна реакція

Євросоюз опублікував заяву, присвячену ситуації у Казахстані.

«Визнаючи право на мирні демонстрації, Європейський Союз очікує, що вони залишатимуться ненасильницькими та уникатимуть будь-якого підбурювання до насильства», — йдеться у документі.

ЄС також закликав владу Казахстану «поважати фундаментальне право на мирний протест і пропорційність застосування сили при захисті своїх законних інтересів безпеки, а також дотримуватися своїх міжнародних зобов'язань», «включаючи свободу преси та доступ до інформації онлайн та офлайн».

ЄС закликав «до мирного вирішення ситуації шляхом інклюзивного діалогу з усіма зацікавленими сторонами та поваги до основних прав громадян».

Держдепартамент США закликав американських громадян, які перебувають у Казахстані, уникати місць протестів.

Український Дощ писав раніше про Казахстанський «Майдан»: три дні виступів та поступки влади четвертого дня (фото).

[{"ad_code":"","ad_pic":"assets\/uploads\/root\/images\/house1.jpg","date":"","active":"","thumb":"","ad_link":""}]
Теги
Схожi
Боротьба за вплив на Африку між Заходом та росією загострюється - Жозеп Боррель
Світ
Боротьба за вплив на Африку між Заходом та росією загострюється - Жозеп Боррель
Візит до Південно-Африканської Республіки та Ботсвани голови європейської дипломатії Жозепа Борреля проходив з 26 по 29 січня...
Президент Хорватії Міланович заявив, що «Крим більше ніколи не буде Україною»
Світ
Президент Хорватії Міланович заявив, що «Крим більше ніколи не буде Україною»
Президент Хорватії Зоран Міланович заявив, що Крим більше ніколи не буде частиною України, і закликав Європу не вступати у війну РФ, яку він назвав «наддержавою»...
На президентських виборах у Чехії тема України була одною з ключових у визначенні симпатій виборців
Світ
На президентських виборах у Чехії тема України була одною з ключових у визначенні симпатій виборців
Ростислав Хотин, журналіст «Радіо Свобода» у Празі, зауважив, що у Чехії відбулися перші вибори у ЄС, де питання України було домінантним...
Угорщина та Австрія домовилися не постачати зброю Україні — заява міністрів оборони
Світ
Угорщина та Австрія домовилися не постачати зброю Україні — заява міністрів оборони
Міністри оборони Австрії та Угорщини Клаудія Таннер та Крістоф Салай-Бобровніцкі на зустрічі в Будапешті заявили, що спільно домовилися не надсилати зброю в Україну...
У прикордонних з Україною областях рф запровадили огляд машин у пошуках зброї та вибухівки
Світ
У прикордонних з Україною областях рф запровадили огляд машин у пошуках зброї та вибухівки
Російський диктатор владімір путін ввів обов'язковий огляд машин у регіонах з «високим рівнем терористичної небезпеки»...