Казахстан: звернення Токаєва до нації, усунення Назарбаєва і жорсткий сценарій (відео)

Казахстан: звернення Токаєва до нації, усунення Назарбаєва і жорсткий сценарій (відео)

На тлі наростаючих протестів по всьому Казахстану та вкрай драматичній ситуації в Алмати президент країни Касим-Жомарт Токаєв звернувся до нації. Він заявив, що обійняв посаду голови Ради безпеки, яку раніше обіймав експрезидент Нурсултан Назарбаєв. Токаєв зазначив, що «має намір діяти максимально жорстко», але пообіцяв «невдовзі... виступити з новими пропозиціями щодо політичної трансформації Казахстану». 

У країні 5 січня заблоковано інтернет, низка телеканалів припинили мовлення. В Алмати протестуючі атакували будівлю міської адміністрації, стару резиденцію президента, офіс правлячої партії "Нур Отан", а потім захопили аеропорт та будівлю управління Комітету національної безпеки. Пізно ввечері режим надзвичайного стану запровадили по всій території Казахстану.

Раніше Токаєв ввів на два тижні режим НС у Мангістауській області та місті Алмати, потім у всій Алматинській області, а також у столиці Нур-Султані. Після цього казахстанський президент звернувся до нації з приводу надзвичайної та критичної ситуації в країні. У зверненні Токаєв повідомив про те, що серед співробітників силових органів є загиблі під час зіткнень із протестувальниками.

"Як глава держави і з сьогоднішнього дня голова Ради Безпеки маю намір діяти максимально жорстко", - заявив Токаєв, повідомивши про намір залишатися в столиці. - «Незабаром я виступлю з новими пропозиціями щодо політичної трансформації Казахстану. Я залишаюся на колишній позиції послідовних реформ».

Висловився Токаєв і про учасників протестів, і про «високу організованість хуліганів», і «про ретельно продуманий план дій змовників, які мотивовані фінансово». Слово «змовників» президент повторив кілька разів.

Масові протести в Казахстані розпочалися через дворазове підвищення цін на паливо - краплений газ. 4 січня вони переросли у зіткнення з поліцією та заворушення, а також захоплення адміністративних будівель. Вранці 5 січня Токаєв відправив уряд країни у відставку, а також оголосив про безпрецедентні заходи у соціальній політиці.

У найбільшому місті країни та колишній столиці 5 січня критична ситуація посилилася. Вранці протестувальники захопили штурмом будівлю міської адміністрації (акімату). Потім стало відомо про штурм та розгром резиденції глави держави в ексстолиці. Обидві будівлі охоплено пожежею, як і офіс правлячої партії «Нур Отан». На десятки йде рахунок спалених автомобілів (у тому числі машин силовиків, пожежників та швидкої допомоги), розгромлених магазинів та підприємств громадського харчування.

Увечері 5 січня учасники протестів захопили аеропорт Алмати. Раніше повідомлялося, що аеропорт узяли під охорону військові.

В Алматі підпалили будівлю філії національного державного телеканалу "Казахстан". Близько 23 години вечора середи (за місцевим часом, 20.00 за київським часом) стало відомо про захоплення протестувальниками в Алмати будівлі управління Комітету національної безпеки Казахстану.

Країна без зв'язку

У всьому Казахстані відключено інтернет, а в деяких містах також немає телефонного зв'язку (мобільного і навіть стаціонарного), кілька телеканалів зникли з ефіру. Британська компанія NetBlocks, яка стежить за станом інтернету по всьому світу, підтвердила: у Казахстані інтернет заблокований, трафік впав на загальнонаціональному рівні. Повідомлялося зокрема про зупинення роботи російських телеканалів КТК, НТК та «Першого каналу Євразія», МТРК «Мир».

Через відключення інтернету, проблем зі зв'язком та часткового припинення телемовлення отримувати та перевіряти повідомлення про протестний рух у Казахстані вкрай важко. 

Міжнародна реакція

Євросоюз опублікував заяву, присвячену ситуації у Казахстані.

«Визнаючи право на мирні демонстрації, Європейський Союз очікує, що вони залишатимуться ненасильницькими та уникатимуть будь-якого підбурювання до насильства», — йдеться у документі.

ЄС також закликав владу Казахстану «поважати фундаментальне право на мирний протест і пропорційність застосування сили при захисті своїх законних інтересів безпеки, а також дотримуватися своїх міжнародних зобов'язань», «включаючи свободу преси та доступ до інформації онлайн та офлайн».

ЄС закликав «до мирного вирішення ситуації шляхом інклюзивного діалогу з усіма зацікавленими сторонами та поваги до основних прав громадян».

Держдепартамент США закликав американських громадян, які перебувають у Казахстані, уникати місць протестів.

Український Дощ писав раніше про Казахстанський «Майдан»: три дні виступів та поступки влади четвертого дня (фото).

[{"ad_code":"","ad_pic":"assets\/uploads\/root\/images\/house1.jpg","date":"","active":"","thumb":"","ad_link":""}]
Теги
Схожi
Джонсон категорично відмовився йти у відставку: це призведе до нестабільності
Світ
Джонсон категорично відмовився йти у відставку: це призведе до нестабільності
Джерело, наближене до Джонсона, запевнило Sky News, що він «продовжить боротьбу» і «абсолютно опирається» закликам добровільно складасти повноваження...
Як виглядає американський правнук Єлизавети ІІ: в мережу потрапили рідкісні фото 3-річного Арчі
Світ
Як виглядає американський правнук Єлизавети ІІ: в мережу потрапили рідкісні фото 3-річного Арчі
Герцог та герцогиня Сасекські відзначили День незалежності США...
Франція передасть Україні ДНК-лабораторію для розслідування злочинів російської армії
Світ
Франція передасть Україні ДНК-лабораторію для розслідування злочинів російської армії
Про передачу лабораторії в дар українським правоохоронцям оголосив у вівторок, 5 липня, представник МЗС Франції на міжнародній конференції з відновлення України...
З уряду Джонсона пішли відразу два міністри. «Друга України» закликають подати у відставку
Світ
З уряду Джонсона пішли відразу два міністри. «Друга України» закликають подати у відставку
У Великій Британії подав у відставку міністр охорони здоров'я Саджид Джавід. Незабаром після нього про відставку оголосив Міністр фінансів Ріші Сунак...
Японія запровадила чергові санкції проти 57 росіян і шести російських компаній
Світ
Японія запровадила чергові санкції проти 57 росіян і шести російських компаній
Зокрема, у списку опинились колаборанти - очільник ВЦА Херсонської області Владімір Сальдо і його “заступник” Кіріл Стремоусов...