Катар, Кувейт, Оман та Бахрейн «з подачі» США готові передати Україні ЗРК NASAMS

США почали переговори з країнами Близького Сходу про передачу Україні зенітних ракетних батарей NASAMS для забезпечення зенітного прикриття основних адміністративно-політичних та інфраструктурних об'єктів держави. У листопаді Пентагон повідомив, що відправив в Україну вісім ЗРК NASAMS, а президент США Джозеф Байден виділив черговий пакет військової допомоги на суму $400 млн. До нього були включені, окрім іншого, зенітні керовані ракети для ЗРК NASAMS, пише Defense News.
Сухопутні війська США уклали контракт з компанією RaytheonMissiles and Defense на суму $1,2 млрд на постачання ще шести ЗРК NASAMS для України. Контракт є частиною п'ятого пакету Ініціативи зі сприяння безпеці України (Ukraine Security Assistance Initiative, USAI) і включає навчання та матеріально-технічну підтримку Збройних сил України.
Компанія Raytheon (друга за обсягом виробництва озброєння та військової техніки корпорація у світі) у серпні виграла контракт на постачання зенітних ракетних батарей NASAMS для України у рамках третього пакету USAI. Новий договір є, по суті, продовженням раніше укладених домовленостей.
Перші дві батареї NASAMS, здатні здійснювати запуск удосконалених ракет середньої дальності AIM-120, були доставлені, розгорнуті і за заявами офіційних представників Пентагону, успішно продемонстрували ефективність ЗРК цього типу проти сучасних засобів повітряного нападу рф.
ЗРК NASAMS створено норвезькою оборонною компанією Kongsberg Defense & Aerospace у кооперації з корпорацією Raytheon. ЗРК у даний час використовуються для зенітного ракетного прикриття федерального округу Колумбія, США від можливих загроз з повітря, але в іншому NASAMS не використовуються в операціях і бойових діях Сухопутних військ США.
"Це перевірені на практиці системи, які внесуть істотні зміни в хід бойових дій", - сказав заступник міністра оборони США з питань закупівлі озброєння та військової техніки Вільям ЛаПланте.
На виробництво та постачання замовнику ЗРК NASAMS зазвичай йде 24 місяці, хоча Сухопутні війська ЗС США та американський оборонно-промисловий комплекс (ОПК) шукають способи скоротити цей термін.
«Ці зусилля ще раз ілюструють невідкладність, яку уряд США виявляє у своєму підході до придбання систем протиповітряної оборони для наших союзників та поповнення наших власних запасів озброєння та військової техніки», - заявили у Сухопутних військах (СВ) ЗС США. Ці слова наводить Defense News.
"Швидке укладання контракту з компанією Raytheon Missiles and Defense на суму до $1,2 млрд на постачання шести ЗРК NASAMS для України є ще одним прикладом здатності СВ ЗС США прискорити постачання критично важливих засобів ведення збройної боротьби через галузевих партнерів США нашим союзникам", - додав голова відділу постачання Сухопутних військ США Дуг Буш.
ЗРК NASAMS відповідно до контракту з фірмою Raytheon можуть бути передані Україні до 2025 року (йдеться про шість зенітних ракетних батарей у складі 72 пускових установок).
З цих причин США почали вести переговори з країнами Близького Сходу про передачу ЗРК NASAMS, раніше поставлених до цих монархій, для ЗСУ. Вашингтон обіцяє компенсувати такі поставки країнам Близького Сходу протягом півроку. Відповідні системи за допомогою військово-транспортної авіації США у короткий термін часу будуть перекинуті до східних районів Польщі, а потім й до України.
Повідомляється, що Катар, Кувейт та Оман уже готові передати Україні ЗРК NASAMS.
У цьому випадку вони очікують від США "цікавих пропозицій" щодо поставки до своїх країн перспективного озброєння та військової техніки, зокрема, ЗРС великої дальності, винищувачів, вертольотів та основних танків. У зв'язку з цим жодних заперечень пропозиціям США від країн регіону не було.
Цілком можливо, що окрім NASAMS Оман може відправити в Україну ЗРПК «Панцир-С1Е», Катар – ЗРК «Роланд». Бахрейн також може підключитися до передачі ЗРК MIM-23 «Хок» та «Кроталь» ППО України.
Для захисту енергетичної інфраструктури Україна запросила у заходних партнерів комплексну систему протиповітряної та нестратегічної протиракетної оборони.
Майбутня система ППО складатиметься з зенітних ракетних комплексів та систем ближньої дії, малої дальності, ЗРК середньої та великої дальності, які всі разом мають ефективно нейтралізувати загрози з боку російської пілотованої авіації та крилатих ракет усіх видів базування.
Наразі Збройні сили України в основному використовують зенітні ракетні комплекси та системи радянського виробництва. На додаток до ЗРК NASAMS Україна також запросила і вже отримує ЗРК Hawk часів холодної війни, який вважається все ще ефективною системою і дозволяє вирішувати більшість завдань, що виникають під час відбиття ударів засобів повітряного нападу, які нині використовуються у збройному конфлікті.
На розгортання в Україні комплексної системи нестратегічної протиракетної оборони, безумовно, буде потрібний досить тривалий час. Але процес уже запущено. Усе питання нині полягає лише у термінах реалізації оголошеної програми.
Український Дощ писав раніше, що агресор повинен зазнавати не лише санкційних ударів, але й воєнних. Далекобійною зброєю.