Іспанія першою в Європі узаконила «менструальну відпустку»

16 лютого 2023 року парламент Іспанії схвалив закон, що передбачає особливі відпустки у разі хворобливих менструацій. Відповідно до нового закону в Іспанії, болючі менструації, спричинені, наприклад, ендометріозом, будуть визнаватись «особливою ситуацією тимчасової непрацездатності». У цьому випадку можна буде взяти відпускні лікарняні дні, які оплачує державна система соціального забезпечення. У Франції також планують внести аналогічну законодавчу ініціативу, пише RFI.
Цей захід підтримав лівий уряд Іспанії, де говорять про необхідність знищити табу, боротися зі стереотипами та міфами про менструацію та визнати менструальне здоров'я частиною права на охорону здоров'я, доступ до якого має бути відкритим та рівним для всіх.
Проте «менструальні відпустки» викликали в Іспанії дебати та критику, зокрема з боку однієї з основних профспілок — UGT. У цій профспілці соціалістичної спрямованості висловили стурбованість щодо можливого обмеження прийому на роботу жінок роботодавцями, які бажають уникнути додаткової відсутності співробітниць.
«Менструальна відпустка» — один із заходів ширшого закону, який передбачає, наприклад, розширення доступу до абортів у державних лікарнях. Іспанія вважається однією з передових країн Європи в питаннях жіночих прав. Ще 2004 року в країні було ухвалено закон щодо захисту від гендерного насильства.
Ще до Іспанії "менструальні відпустки" були законодавчо введені в деяких країнах. Наприклад, такі дні відпусток передбачені в Японії ще з 1947 року, але вони не оплачуються державою, і від компаній не вимагають їх оплачувати. За даними урядового дослідження від 2017 року, лише 0,9% жінок у Японії брали "менструальні відпустки", повідомляє CNN.
У Франції кілька підприємств уже надають "менструальні відпустки" своїм співробітницям. Французька сенатор Елен Конвей-Муре (Hélène Conway-Mouret) із фракції соціалістів збирається найближчим часом внести проект закону про надання жінкам, які страждають на хворобливі менструації, одного або двох днів відпустки, що оплачуються державним медичним страхуванням.
За даними недавнього дослідження французького Інституту вивчення громадської думки (Ifop), дві третини жінок, які працюють за наймом, підтримують «менструальні відпустки» на підприємствах. При цьому 82% опитаних робітниць побоюються, що це може послужити і «гальмом» за найм.
Ряд асоціацій, які виступають за підтримку та можливість відпочинку у разі хворобливих менструацій, теж побоюються, що особливі «менструальні відпустки» здатні посилити нерівність на ринку праці. Вони також вказують, що такого роду відпустки жінки, ймовірно, нечасто брали б на практиці: деякі жінки, які мають тимчасові робочі контракти, ймовірно, побоювалися б втратити роботу, інші — через можливі критичні ремарки з боку начальства чи колег.
Український Дощ писав раніше, що понад 1 млн біженців з України скористалися послугами українських лікарів протягом року.