Французький Сенат схвалив проєкт пенсійної реформи, що викликав тривалі протести та страйки

Сенат Франції, де більшість мають праві, у суботу, 11 березня, схвалив урядовий проєкт пенсійної реформи, що передбачає підвищення віку виходу на пенсію з 62 до 64 років і викликав масові протести та страйки. 195 сенаторів підтримали законопроєкт, 112 голосували проти, повідомляє AFP.
Сенат Франції схвалив проєкт пенсійної реформи з низкою поправок, проте без зміни залишилася ключова пропозиція уряду — підвищення віку виходу на пенсію з 62 до 64 років. Це не дивно з урахуванням того, що французькі праві, які є основною політичною силою у верхній палаті парламенту, роками виступали за цей захід.
Щоб прискорити дебати в Сенаті, міністерство праці застосувало статтю 44.3 Конституції, яка дозволяє проводити голосування не за кожною статтею та кожною поправкою окремо, а за всім законопроєктом одразу.
Після затвердження Сенатом пенсійна реформа Емманюеля Макрона продовжить свій шлях у законодавчих органах Франції. Законопроєкт має розглянути комісія, що включає представників обох палат парламенту. Якщо комісія дістане згоди щодо поправок, на реформу очікує вирішальне голосування в обох палатах парламенту: у Сенаті та Національних зборах.
Втім, результат голосування в нижній палаті парламенту — Нацзборі — не є очевидним. Президентська більшість там не абсолютна, а праві «Республіканці» (що мають 61 депутатське крісло) розділилися на думці. За даними джерел AFP, від 30 до 35 «республіканців» мають намір підтримати реформу, близько 15 – голосувати «проти», близько 10 – утриматися.
У лютому лавина поправок, запропонована альянсом лівих у нижній палаті парламенту, вже завадила Національним зборам проголосувати щодо цієї реформи. Збори навіть не розглянули ключову 7 статтю, що передбачає підвищення пенсійного віку.
Проте навіть у разі невдачі уряд має можливість скористатися статтею 49.3 Конституції, яка дає право виконавчій владі «продавити» закон без погодження з парламентом, але ставить уряд під загрозу вотуму недовіри.
Напередодні, коли Сенат завершував розгляд проєкту закону, у Франції відбувся сьомий день протестів проти підвищення пенсійного віку. Сотні тисяч людей знову вийшли на демонстрації на вулиці французьких міст. Міністерство внутрішніх справ нарахувало 368 тисяч протестувальників по всій країні, у тому числі 48 тисяч у Парижі, що говорить про слабкішу мобілізацію противників реформи порівняно з попередніми шістьма днями протестів. При цьому у профспілках говорять про історичний народний спротив цієї реформи.
Попереднього разу французька влада намагалася підвищити вік виходу на пенсію у 2019 році. Це призвело до масштабних страйків та протестів, які разом із початком пандемії коронавірусу змусили владу відкласти реформу.
Український Дощ писав раніше про військову допомогу Україні та Антанту-2: лідери Великобританії та Франції оголосили «нове партнерство».