[]

Фердинанд Порше. Історія успіху

Фердинанд Порше. Історія успіху

145 років тому - 3 вересня 1875 року - в маленькому містечку Мафферсдорф, в Чехії, народився видатний конструктор різноманітної техніки Фердинанд Порше. Його ім'я відоме в усьому світі не тільки завдяки розкішним спорткарам, а також завдяки військовій техніці, яка воювала у Другій світовій війні. Його важка самохідно-артилерійська установка періоду Другої світової війни класу винищувачів танків «Фердинанд» стала одним із найпотужніших зразків зброї вермахта. Однак, всесвітню славу Порше принесла не служба гітлерівському режиму, а його конструкторська школа та безліч передових ідей, втілених у автомобілях, вантажівках та навіть у кар'єрних самоскидах.

Перші гібриди
Сім'я Порше жила в Австрійській імперії, в невеликому містечку Мафферсдорф, який зараз є частиною Чехії і називається Вратіславіце. Його батько володів ремонтною майстернею і передав двом синам любов до техніки. З 15 років молодий Фердинанд працював разом з братом в майстерні і готувався продовжувати справу батька, проте інтенсивний розвиток промисловості вимагав більше теоретичних знань. Він уже не хотів бути кустарем і умовив батьків оплатити навчання в технічному училищі в місті Райхенберг, а потім вступив до Імперський технічний університет Австрії. Його цікавила електротехніка. А практика в електротехнічній компанії Лонера сформувало погляди на все життя.

В кінці XIX століття йшла боротьба двох технічних напрямків. Одні конструктори бачили майбутнє за електричними системами в моторобудуванні, а інші вдосконалювали двигун внутрішнього згоряння, вважаючи, що саме йому судилося стати головним на транспорті.

Молодий Фердинанд Порше вважав, що істина лежить десь посередині і виступав за симбіоз цих технічних рішень.

Уже в 1889 році конструкторське бюро віденської фірми Лонера під керівництвом Фердинанда Порше розробило безтрансмісійним автомобіль на електричній тязі. Ця машина відрізнялася тим, що була гібридною і передньопривідною одночасно, що на ті часи було нововведенням. Машина мала бензиновий генератор, що виробляє електричний струм, і два електромотора в передніх колесах, які забезпечують тягу.

У 1890 році на Всесвітній виставці в Парижі машина отримала Гран-прі.


Порше знайшов визнання автомобілістів і популярність серед конструкторів, і його кар'єра пішла в гору. У 1906 році Фердинанд Порше став технічним директором і головним конструктором віденської компанії Austro-Daimler. Під його керівництвом створюються автомобілі Prinz-Heinrich, Sascha, ADM і ADR, а також безліч зразків гібридних двигунів для військової та залізничної техніки. Австрійський уряд замовляє в розробку нові мотори для літаків і дирижаблів.

З початком Першої світової війни Austro-Daimler і конструкторське бюро під керівництвом Фердинанда Порше працюють на військову промисловість. Гібридні мотори закуповує Німеччина для дирижаблів, за що Фердинанд Порше отримав від німецького кайзера хрест «За заслуги», а від віденського імперського будинку удостоївся звання заслуженого професора Віденського технічного університету.

Автомобілі та спорткари

Після Першої світової війни і краху Австро-Угорської імперії і після закінчення громадянської війни Фердинанд в 1923 році переїхав до Німеччини і вступив на посаду головного інженера штутгартской компанії Daimler-Benz AG, де з натхненням приступив до роботи над автомобілями Mercedes, в тому числі і над їх гоночними модифікаціями. Під його керівництвом йде робота над прославленими компресорними двигунами, котрі принесли славу штутгартской марці.

Найзнаменитішими Mercedes, створеними під керівництвом Порше, стали спортивні S і SS, які перемагали у багатьох змаганнях в Європі.

У 1932 році на запрошення радянського уряду Фердинанд Порше відвідав СРСР і побував на деяких споруджуваних заводах, в тому числі і на Сталінградському тракторному. Конструктору було запропоновано залишитися і займатися розробкою військової техніки. Однак, зваживши всі плюси і недоліки пропозиції, він відмовився.

З приходом до влади нацистів Daimler-Benz AG зайнявся виготовленням спортивних моделей «Срібні стріли», які взяли участь в європейських змаганнях, а також в рекордних заїздах. Фердинанд Порше займався розробкою рекордних моделей Auto-Union, на яких гонщик Бернд Роземайер встановив кілька рекордів. На автобані «Франкфурт - Дармштадт» він вперше подолав бар'єр швидкості в 400 км / ч, а в січні 1938 року Auto-Union Type R показав 436 км / год. Однак гонщик загинув.

На початку 30-х років конструктор створює своє бюро під назвою «Dr. Ing. h. c. F. Porsche GmbH »і приступає до самого знаменитому своїм проектом. У червні 1934 року він отримує контракт на розробку «народного автомобіля» (Volks-Wagen). Прототипи машини були готові у вересні 1936 року. Це двохдверні купе V1 і чотири-седани V2. Машина пройшла випробування і готувалася до випуску. Перші експериментальні партії випустив завод Daimler-Benz. Почалося будівництво нового заводу. Однак в плани втрутилася війна, і на базі народного автомобіля в 1938 році був розроблений прототип армійського повнопривідного автомобіля VW Typ 82 (Kübelwagen).

Грозний «Фердинанд»


Під час Другої світової війни Фердинанд Порше повернувся до ідеї гібридного двигуна. Ця схема виявилася корисною в танкобудуванні. Його конструкторське бюро взялося за розробку танка «Тигр». Порше запропонував використовувати електричні мотори в задніх колесах танка, а в якості мотор-генераторів - 12-циліндрові низькообертовим карбюраторні 265-сильні двигуни водяного охолодження «Майбах» HL 120 TRM, встановлені паралельно. Ця гібридна схема дозволяла відмовитися від коробки передач і вирішувала проблеми з нестачею крутного моменту бензинових моторів. Електричні двигуни могли видавати максимальний момент з нуля оборотів, що дозволяло для танку вирішити проблеми прохідності. Танк «Тигр» бачився Фердинанду Порше гібридним.

Тим часом військові ідею не підтримали. Машина здавалася їм дуже складною у виробництві і експлуатації. Комісія вирішила прийняти на озброєння танк фірми «Хеншель» під тією ж назвою «Тигр».

Однак за дорученням Гітлера Фердинанду Порше дозволили випробувати свою схему на практиці. У серію пішли самохідні артилерійські установки «Фердинанд», побудовані на шасі «Тигра» від Порше. Гібридна схема показала себе з найкращого боку, проте гігантський вага машини майже в 70 тонн створював масу незручностей в болотах Східного фронту. Важка 200-міліметрова броня і відсутність поворотної вежі зробили цю самохідку вразливою в ближньому бою. Однак на далеких відстанях «Фердинанд» був небезпечною зброєю. Не дарма назва «Фердинанд» стало прозивним серед радянських танкістів, і до кінця війни так називали все німецькі самохідки із заднім розташуванням артилерійської башти.

Після війни Фердинанд Порше був заарештований союзниками і потрапив в руки французів. Протягом двох років він, будучи в ув'язненні, допомагав створювати компанії Renault народну модель 4CV, а потім після звільнення передав кермо влади своєю фірмою в руки свого сина Фердинанда (Феррі) Порше-молодшого, якому довелося починати все з нуля. При ньому компанія отримала нове дихання і стала одним з провідних конструкторських бюро світу.

[]
Теги
Новини партнерiв
Схожi
88 років тому народився український соловейко - Анатолій Солов’яненко
Історія
88 років тому народився український соловейко - Анатолій Солов’яненко
25 вересня в Донецьку народився Анатолій Солов’яненко, всесвітньо відомий український оперний співак...
Чорний день Америки: теракт 11 вересня
Історія
Чорний день Америки: теракт 11 вересня
11 вересня 2001 року з ініціативи терористів два літаки врізалися у хмарочоси Всесвітнього Центру Торгівлі у Нью-Йорку...
Цього дня українці почали заселяти Канаду
Історія
Цього дня українці почали заселяти Канаду
6 вересня 1891 року на кораблі «Орегон» до порту Галіфакс у провінції Нова Скотія прибули перші два українських поселенці ...
Помер Василь Стус
Історія
Помер Василь Стус
4 вересня 1985 року в карцері табору для політв'язнів помер український поет і правозахисник Василь Стус...
2 вересня завершилася Друга світова війна
Історія
2 вересня завершилася Друга світова війна
2 вересня 1945 року було підписано Акт про капітуляцію Японії. Таким чином завершилася найбільша війна в історії людства ...