Європа спрямовує місію JUICE шукати сліди життя на супутниках Юпітера

Чи існують умови, необхідні для виникнення життя інших планетах Сонячної системи? Європейська космічна місія JUICE (скорочено від Jupiter ICy moons Explorer) вирушить у восьмирічний політ до крижаних місяців Юпітера з космодрому Куру у Французькій Гвіані 13 квітня о 12:14 за всесвітнім часом. Про це пише RFI.
Дослідницький зонд місії JUICE Європейського космічного агентства (ESA) створений для подорожі в космосі завдовжки 628 млн км. Ракета-носій Ariane 5 підніме його шеститонну масу на висоту 1500 км. А далі, з орбіти Землі, JUICE та його дослідницька апаратура рушать у напрямку до Юпітера, найбільшої планети Сонячної системи. Точки призначення зонд має досягти у 2031 році. Протягом 8 років він виконуватиме складну, майже акробатичну програму переміщень, просуваючись завдяки гравітаційній силі планет на шляху до мети.
Для реалізації проєкту Європейському космічному агентству довелося мобілізувати бюджет у півтора мільярда євро та об'єднати фахівців із 13 країн Європи, США, Японії та Ізраїлю. Програма реалізована в найкоротші терміни для космосу — всього за 9 років. І, що рідко, лише з 9-місячним запізненням, зумовленим труднощами роботи за умов пандемії COVID.
Півтора мільярда за відповіді на чотири запитання
Вчені хочуть отримати відповідь на чотири головні питання. І перший із них — які умови для виникнення життя на окремо взятій планеті — пояснив RFI астрофізик Франсіс Рокар, керівник програми досліджень Сонячної системи у Національному центрі космічних досліджень (CNES):
"Місія JUICE буде, в основному, зосереджена на супутнику під назвою Ганімед, але також вивчатиме Європу та Калісто. Потрібно відповісти на питання про придатність цих місяців для життя. Чому постає таке питання? Тому що ми маємо вагомі аргументи на користь того, що під [поверхневою] кіркою льоду супутника має бути рідкий океан. А ми знаємо, що скрізь, де в Сонячній системі є рідка вода, виникає питання про можливе зародження там форм життя. JUICE не дасть бінарної відповіді: так-ні. Але зонд може дозволити нам зрозуміти чи можливе життя на Ганімеді, а може, і на Європі".
Шість із десяти наукових інструментів місії було створено за участю Франції. Завдяки цим інструментам вчені мають намір зібрати інформацію, щоб зрозуміти, як утворюються планети, як працює Сонячна система? Вони сподіваються визначити основні закони фізики у Всесвіті та відповісти на питання про появу нинішнього Всесвіту та його склад.
Першим був Галілей
На сторінці, присвяченій освоєнню Юпітера, Національний центр космічних досліджень нагадує, що дослідження Юпітера почалося 400 років тому, коли Галілео Галілей відкрив чотири його основні супутники: Іо, Європу, Ганімед і Каллісто. На зорі космічної ери було відомо, що планета багата воднем і має систему поздовжніх зон і смуг, що чергуються, а також таємнича Велика Червона Пляма — погодне явище, природа якого погано вивчена.
Значну інформацію дозволили зібрати в 1970-х роках зонди Pioneer та Voyager, місія Galileo наприкінці століття і, нарешті, Juno, запущена до Юпітера в 2011 році та з 2016 року продовжує збір інформації на периферії космічного гіганта. Ці місії дозволили дізнатися про склад атмосфери Юпітера, структуру його хмар, його полярні сяйва, а також характер магнітного поля планети. Вони також дозволили відкрити активний вулканізм на Іо та наявність океану рідкої води під крижаною поверхнею трьох інших супутників, відкритих Галілео Галілеєм.
Під час підготовки JUICE та його апаратури до запуску вчені мали передбачити безліч параметрів для захисту та енергозабезпечення систем. Так, спеціальна термоізоляція захистить JUICE за значних змін температур: від +250°C при польоті над Венерою, до -230°C поблизу Юпітера.
Щоб забезпечити зонд енергією, корабель забезпечили величезними сонячними панелями площею 85 м2. Така апаратура, розміром із баскетбольний майданчик, дозволить зонду збирати максимум фотонів у космічному просторі, де сила сонячного світла у 25 разів слабша, ніж на Землі.
Ця енергія знадобиться при збиранні метеоданих, вимірі сили магнітних полів, гравітаційного зв'язку місяців один з одним. Вчених цікавить взаємодія супутників Юпітера з центром та між собою, усередині цієї мініатюрної системи планет.
Особливий інтерес вчені мають супутник Ганімед. Це найбільший супутник планети у сонячній системі. Він єдиний має власне магнітне поле, що захищає його від космічної радіації. Вчені планують вивести JUICE на його орбіту у 2034 році.
Останній запуск Ariane 5
Ці місії JUICE будуть доповнені даними зонду NASA Europa Clipper, який запустять до місяця Європа в 2024 році.
Загальна вартість проєкту JUICE становила 1,6 млрд євро. Це останній політ у космос ракети-носія Ariane 5. Це також перша європейська місія для дослідження зовнішньої частини Сонячної системи, яка стартує після місії на Марс. Перша фаза досліджень Марса стартувала у 2016 році, а друга провалилася через початок війни в Україні. Запуск зонда в березні 2022 року російськими партнерами було скасовано.
Український Дощ писав раніше, що телескоп James Webb сфотографував залишки супернови Кассіопея A.