Екологи б'ють на сполох через експеримент зі зміни клімату

Екологи б'ють на сполох через експеримент зі зміни клімату

Майбутній тестовий політ повітряної кулі в північній Швеції викликав серйозний опір з боку екологічних груп. Про це повідомляє The Guardian.

Справа в тому, що запуск повітряної кулі є частиною набагато більшого проєкту сонячної геоінженерії, який пропонує боротися з кліматичною кризою, імітуючи ефект масштабного виверження вулкана.

У червні 2020 року група учених з Гарварду планує запустити з міста Кіруна в Лапландії висотний аеростат, щоб перевірити, чи зможе він підняти в небо необхідне обладнання для подальшого експерименту. Далі учені планують розпорошити в атмосфері дрібні частинки, щоб перевірити їх здатність відбивати сонячні промені.

Незалежний консультативний комітет Швеції до 15 лютого має схвалити або заборонити перший випробувальний політ повітряної кулі. Шведські екологічні організації вже звернулися до уряду і Шведської космічної корпорації (SSC) з вимогою заборонити експеримент.

Листи написали, такі організації як Шведське товариство охорони природи, Greenpeace Sweden і Friends of the Earth Sweden. Вони заявили, що хоча політ повітряної кулі і не передбачає розпорошення часток, це може бути першим кроком до впровадження потенційно "небезпечної, непередбачуваної і некерованої" технології.

Стратосферні аерозолі є ключовим компонентом технології сонячної геоінженерії. Такий метод пропонують в якості плану Б для контролю температури Землі, якщо кліматична криза зробить умови життя нестерпними, а уряди не вживуть необхідних заходів.

Автори попередніх досліджень говорять, що широке поширення сонячної геоінженерії може бути недорогим і безпечним, ніж деякі побоюються. Але критики стверджують, що наслідки використання методу недостатньо виучені, а введення стратосферних аерозолів (SAI) у великих кількостях може зашкодити озоновий шар, викликати нагрівання в стратосфері і зруйнувати екосистеми.

Професор з Гарварда Франк Койчи очолює дослідницьку групу, яка збирає провести ризиковий експеримент під назвою SCoPEx. Він заявив, що розділяє побоювання екологів, але також підкреслює, що дослідження допоможе ученим краще зрозуміти потенційні ризики сонячної геоінженерії.

"Ризик не проводити дослідження переважує ризик проведення цього експерименту", - говорить Койчи.

"Я дійсно хвилююся про світ, до якого ми йдемо. Для мене це привід зайнятися дослідженнями з управління сонячним випромінюванням. Зміна клімату - це серйозна проблема, яка може мати серйозний вплив на людство. Я вважаю, що нам слід розглянути всі можливі варіанти, тому що навряд чи з'явиться чарівна паличка, яка зможе все виправити", - додає учений з Гарварда.

Поки технологія знаходиться на теоретичній стадії. Метод буде імітувати ефект розпилення частини діоксиду сірки, які вивільняються при виверженні вулканів. Частинки надовго залишаються в стратосфері Землі і відображають сонячні промені. Наприклад, виверження вулкана на Філіппінах в 1991 році знизили глобальну температуру приблизно на 0,6 градусів протягом 15 місяців.

Дослідники з Гарварду сподіваються, що проєкт SCoPEx дасть поштовх для розвитку моделей сонячної геоінженерії і поліпшить розуміння потенційних ризиків, а також переваг технології. В рамках майбутнього експерименту учені сподіваються розпорошити невелику кількість частинок карбонату кальцію на висоті близько 20 км.

Саме ця частина експерименту і стурбувала шведські екологічні групи.

"Ми звертаємося до уряду Швеції з закликом протидіяти участі Шведської космічної корпорації в експериментах SCoPEx, оскільки вони порушують міжнародні норми і несумісні з кліматичною політикою Швеції, а також з її репутацією міжнародного кліматичного лідера", - йдеться в зверненні екологів до міністра навколишнього середовища та клімату Швеції.

Раніше Український Дощ писав, що обсяг рукотворних предметів вже перевищив всю біомасу Землі. Один тільки пластик, створений людиною, вже займає велику площу, ніж всі сухопутні і морські тварини разом узяті.

Теги
Схожi
3000-річне «золоте місто» виявили археологи у Єгипті
Наука і технології
3000-річне «золоте місто» виявили археологи у Єгипті
Виявлене загублене «золоте місто» називають найважливішою знахідкою з часів виявлення гробниці Тутанхамона...
В Україні почали вирощувати павловнію - надзвичайно прибуткове дерево
Наука і технології
В Україні почали вирощувати павловнію - надзвичайно прибуткове дерево
Особливість цієї культури в тому, що за п’ять років можна отримати «урожай» (або деревини або біомаси), що рівноцінний 50-річному вирощуванню дуба. Ціна сировини павловнії прирівнюється до ціни матеріалу з дуба...
Вчені знайшли найстарішу тривимірну карту Європи - артефакту 4 тисячі років
Наука і технології
Вчені знайшли найстарішу тривимірну карту Європи - артефакту 4 тисячі років
У Франції вчені знайшли камінь доби бронзи, який може бути найстарішою тривимірною картою в Європі....
З'ясовано «вік» кисню в атмосфері Землі - дослідження
Наука і технології
З'ясовано «вік» кисню в атмосфері Землі - дослідження
Результати нового дослідження міжнародної групи вчених говорять, що кисень з'явився в атмосфері Землі 2,22 мільярда років тому...
Краплі дощу допоможуть у пошуку потенційно населених планет
Наука і технології
Краплі дощу допоможуть у пошуку потенційно населених планет
Нове дослідження Гарвардського університету показує, що на будь-який придатній для життя планеті обов'язково буде дощ...