Данські вчені з'ясували, що COVID-19 у дітлахів може тривати протягом п'яти місяців

Симптоми коронавірусної інфекції у дітей можуть зберігатися до п'яти місяців. Про це свідчать результати дослідження данських учених, в якому взяли участь понад 30 тис юних пацієнтів. Найпоширенішими «довгими» проявами хвороби виявилися слабкість, втрата нюху та смаку. При цьому вченим вдалося відокремити від симптомів лонг-ковіду труднощі з концентрацією уваги, головний біль, біль у м'язах та суглобах, а також нудоту. Ці нездужання з більшою частотою зустрічалися в контрольній групі дітей, що не хворіли на коронавірус, ніж серед тих, хто перенесли інфекцію.
Група вчених з Данії провела дослідження особливостей перебігу так званого довгого COVID-19 серед дітей. До цього стану дослідники відносили випадки, за яких симптоми коронавірусної інфекції зберігалися у пацієнтів понад чотири тижні після гострої фази хвороби, а також прояви постковидного синдрому, що спостерігаються понад три місяці. Виявилося, що лонг-ковід у дітей віком до 17 років може протікати майже півроку.
"У більшості випадків симптоми "довгого" COVID-19 проходять протягом одного-п'яти місяців", - зазначили вчені у статті про результати роботи у виданні Springer Link.
У дослідженні взяли участь 30 тис дітей: половина перехворіли на коронавірус, решта увійшли до контрольної групи. Учасників просили за допомогою батьків або самостійно відповісти на питання про симптоми, які вони відчувають, та їх тривалість.
Серед перехворілих дошкільнят (діти до п'яти років) прояви COVID-19 понад чотири тижні відчували 17,6%, а серед школярів (від шести до 17 років) – 28,2%. При цьому у контрольній групі різні неприємні симптоми понад чотири тижні відчували 14,8% дошкільнят та 27,2% школярів. Це пов'язано з тим, що у дітей можуть зберігатися довгострокові хворобливі прояви, пов'язані не лише з коронавірусною інфекцією, а й з багатьма іншими недугами чи психологічними факторами. Їхній вплив і дозволяє виявити контрольна група.
Найпоширенішими проявами лонг-ковида у дітей виявилися втома, втрата запаху та втрата смаку. При цьому для 7% юних пацієнтів, які мали симптоми «довгого» коронавірусу, гостра фаза хвороби пройшла безсимптомно. Для порівняння, у молодшій контрольній групі у дітей частіше, ніж у перехворілих на COVID-19 однолітків, виявляли кашель, підвищену температуру, труднощі з концентрацією уваги та діарею. А у старшій — труднощі з концентрацією уваги, головний біль, нудоту та біль у м'язах та суглобах.
Автори роботи підкреслили, що серед школярів, які перехворіли на коронавірус, симптоми зберігаються довше чотирьох тижнів лише на 0,8% частіше, ніж серед учасників контрольної групи.
Український Дощ писав раніше, що COVID-19 вже забрав життя понад 8,3 тисячі жителів української столиці.