[]

Цього дня відбулася страта іракського диктатора Саддама Хусейна: путіну - приготуватись

Цього дня відбулася страта іракського диктатора Саддама Хусейна: путіну - приготуватись

30 грудня 2006 року в Багдаді за вироком суду повішено п'ятого президента Іраку Саддама Хусейна та 11 інших членів баасистського режиму, визнаних винними в злочинах проти людства та військових злочинах, пише JNSM.

Саддам Хусейн Абд аль-Маджид ат-Тікріті, виходець з бідної селянської родини, прийшов до влади 16 липня 1979 року після відставки президента Ахмеда Хасана аль-Бакра. Одночасно він став генеральним секретарем регіонального керівництва правлячої партії БААС, в якій практично зразу провів масову чистку, репресувавши майже усіх міністрів та друзів, за допомогою яких робив кар'єру і прийшов до влади.

Ставши президентом, Саддам Хуссейн заявив про особливу місію Іраку серед арабських країн і почав проводити агресивну політику щодо своїх сусідів за контроль за нафтовими полями в регіоні. 22 вересня 1980 року він почав війну проти Ірану, яка завершилася лише в серпні 1988 році і коштувала країні понад пів мільйона життів. В серпні 1990 року Саддам Хусейн анексував Кувейт та оголосив його 19 провінцією Іраку, однак зусиллями антиіракської коаліції, в котрій брали участь 32 держави, включаючи США, Британію, Францію, Єгипет, Саудівську Аравію, Ірак зазнав поразки, 300-тисячний іракський контингент був вибитий з Кувейту, а на країну були накладені санкціїї ООН.

20 березня 2003 року, мотивуючи це тим, що Ірак займається розробкою зброї масового ураження і підтримує зв'язок з Аль-Каїдою, проти Іраку розпочали бойові дії США та їх союзники по НАТО. За три тижні іракська армія була розбита, Багдад — окупований, а Саддам Хуссейн — змушений рятуватись втечею. Його було заарештовано 14 грудня в підвалі сільського будинку біля селища Ад-Даур поблизу рідного Тікріта. При ньому було виявилено 750 тисяч доларів, два автомати Калашникова, пістолет і два охоронці.

19 жовтня 2005 року над колишнім президентом Іраку розпочався суд. Спеціально для нього в Іраку була відновлена смертна кара, яка на якийсь час була скасована окупаційними військами. Саддам Хуссейн звинувачувався у геноциді курдів в 1983, 1987-88 роках, придушенні повстання шиїтів (1982, 1991 рр.), застосуванні хімічної зброї проти курдів (1988), вторгненні в Кувейт (1990), масових стратах громадських, політичних та релігійних діячів Іраку.

5 листопада 2006 року Вищий кримінальний трибунал Іраку визнав Саддама винним у вбивстві 148 шиїтів і засудив до смертної кари через повішення. За цим епізодом були також засуджені і пізніше повішені зведений брат Саддама Барзан Ібрагим ат-Тікріті, колишній верховний суддя Іраку Аввад Хамід аль-Бандар і колишній віце-президент Таха Ясін Рамадан. Паралельно почався розгляд звинувачення у геноциді курдів (операція «Анфаль»), але, зважаючи на вже існуючий смертний вирок, він не був доведений до кінця. 26 грудня апеляційний суд Іраку залишив вирок без змін і постановив виконати його протягом 30 діб, а 29 грудня опублікував постанову про страту.

Саддама Хусейна стратили 30 грудня 2006 року о 3:00 за місцевим часом за кілька хвилин до початку свята Курбан-байрам (Дня жертвопринесення) в штаб-квартирі військової розвідки Іраку в Багдаді. У момент страти він читав молитву під гнівні крики оточуючих. Через кілька хвилин лікар констатував смерть, тіло зняли і поклали в труну, яку передали представникам племені «Абу Насир», до якого він належав. Саддама Хусейна поховали на світанку наступного дня у рідному селі біля Тікріта, як він того й хотів.

Хоча наявність в Іраку ядерної та хімічної зброї було одним з основних приводів для початку війни коаліції проти Іраку, факту створення після 1991 року зброї масового знищення і доказів існування ядерної програми в Іраку знайдено не було. Як і доказів яких би то не було зв'язків Саддама Хуссейна з Аль-Каїдою, в чому його також неодноразово звинувачували

[{"ad_code":"","ad_pic":"assets\/uploads\/root\/images\/house2.jpg","date":"","active":"","thumb":"","ad_link":""}]
Теги
Схожi
День народження Євро: 24 роки тому була втілена ідея єдиної європейської валюти
Історія
День народження Євро: 24 роки тому була втілена ідея єдиної європейської валюти
4 січня 1999 року на торгах валютних бірж вперше почато операції з євро, новою європейською валютою...
Коли вперше українці почали святкувати Новий Рік 1 січня?
Історія
Коли вперше українці почали святкувати Новий Рік 1 січня?
153 року до нашої ери римляни перенесли початок року на 1 січня...
105 років тому розпочалася Перша російсько-українська війна
Історія
105 років тому розпочалася Перша російсько-українська війна
18 грудня 1917 року Центральна Рада України відмовилась підкорятися наказам більшовиків та откримала від Радвиконкому оголошення про стан війни з Росією...
Найдавнішу різдвяну листівку в світі було надруковано в Англії у середині ХІХ сторіччя
Історія
Найдавнішу різдвяну листівку в світі було надруковано в Англії у середині ХІХ сторіччя
Створити святкову листівку першому спало на думку Генрі Коулу. Він попросив свого друга-ілюстратора розробити веселий дизайн...
145 років тому народився геніальний український композитор Микола Леонтович
Історія
145 років тому народився геніальний український композитор Микола Леонтович
Миколу Леонтовича називають «українським Бахом» за величезний внесок у розвиток хорової музики. Найцікавіші версії виконання щедрика....