Біля Хортиці на дні Дніпра виявили унікальний артефакт козацьких часів

У Запоріжжі на дні Дніпра археологи знайшли гарматний лафет, що датується часом козацтва: кінцем XVII - початком XVIII століть. Подібних знахідок раніше не було на території України. Про це повідомляє Хортиця.
Виконаний з дуба лафет окований залізом. Коли його знайшли на дні, з піску і мулу виступала тільки невелика його частина. Археологи спочатку порахували, що це частина корабля, і тільки потім зрозуміли, що це лафет.
"Такий лафет зі встановленою на ньому потужної облогової гарматою, ймовірно калібром до 32 фунтів, використовувався для штурму фортець і міст. Подібні знахідки не відомі в межах України. Одиниці схожих лафетів зберігаються в деяких музеях світу. Кожен з них розкриває цікаві подробиці давнього артилерійського озброєння", - розповів гідроархеологам, керівник відділу реставрації Національного заповідника "Хортиця" Валерій Нефедов.
Знайшли лафет на глибині майже 10 метрів. Він добре зберігся, тому що майже повністю був занурений в мул. Вага лафета - 1,2 тонни.
Довідково. Лафет - станок для артилерійської системи, на якому закріплюється ствол гармати із затвором. Лафет призначений: для додання ствола вертикальних і горизонтальних кутів (за допомогою механізмів наведення); поглинання енергії віддачі при пострілі (противідкотними пристроями) для передачі на ґрунт (або на підставку установки) зусиль, що виникають при пострілі; а також для пересування гармати.
Раніше Український Дощ писав, що у лісі неподалік урочища «Криниченька» на території колишнього хутора Соболів Радомишльського району на Житомирщині археолог-аматор випадково натрапив на цікаву знахідку, що має вагому історичну цінність.
Як ми повідомляли раніше, у Вінниці віднайшли військовий цвинтар 1919 року Української Галицької Армії.
А у Нижній Дуванці на Сватівщині серед поля знайшли курган. У ньому збереглися залишки поховань, вік яких приблизно 4000-4500 років.