Білорусь не має стати втішним призом для Москви - Світлана Тихановська

Білорусь не має стати втішним призом для Москви - Світлана Тихановська

Лідерка білоруської демократичної опозиції Світлана Тихановська в інтерв'ю RFI розповіла про свої обіцянки білорусам, розчарування та екзистенціональні загрози для Білорусі. Країна йде з фокусу уваги, але Заходу треба розуміти, що незалежна Білорусь для Європи така ж важлива, як і незалежна Україна, вважає опозиціонерка.

З серпня 2020 року Світлана Тихановська перебуває у Литві — диктаторська влада видворила її з країни після початку протестів, які охопили всю Білорусь. Виборчі бюлетені після виборів 9 серпня 2020 року були дуже швидко знищені розпорядженням голови Центрвиборчкому, але результати альтернативного підрахунку, протоколи голосування в комісіях, які вдалося оприлюднити, показували, що Олександр Лукашенко не виграв ці вибори.

Тим не менш, Лукашенко, як і раніше, на чолі держави, а Світлана Тихановська керує Об'єднаним перехідним кабінетом у вигнанні. Хтось із її колишніх найближчих соратників у в'язниці, як наприклад Марія Колесникова, а з кимось шляхи розійшлися — як з Веронікою Цепкало, дружиною незареєстрованого кандидата Валерія Цепкало, яка нині скоріше в опонентах Тихановської. У Білорусі проти Світлани  порушено кримінальні справи, вона у списку «причетних до тероризму» через засудження російської агресії в Україні.

"Наразі люди об'єдналися навколо війни. Вони розуміють, що Білорусь несподівано стала співагресором, і нам потрібно своє добре ім'я виправдовувати, доводити, що білоруси — це не те саме, що режим Лукашенка, що ми на стороні добра, що на стороні України", - сказала Тихановська в інтерв'ю RFI.

Опозиціонерка вважає, що білорусам потрібно розповідати, що вони на межі втрати незалежності, "щоби люди стали більше вникати, що означає втрата незалежності для кожного особисто". 

"Звичайно, Білорусь йде з повістки. Нині набагато більше доводиться докладати зусиль, аби домогтися, наприклад, уваги до теми політв'язнів. Щоб спонукати наших закордонних партнерів зрозуміти, що незалежність Білорусі така ж важлива, як і незалежність України. Що Білорусь — це складова нашої спільної регіональної кризи, і що не можна врятувати Україну та не врятувати Білорусь. Не можна Білорусь віддати як втішний приз для Кремля. Безпеки в Європі не побільшає, якщо Білорусь залишиться такою, як зараз", - вважає опозиціонерка.

Кореспондент RFI зазначив, що у Вільнюсі після початку повномасштабної війни з'явилося багато громадян росії, зокрема правозахисників, опозиційних політиків та активістів, частина команди Навального, приїжджають такі персони, як Гаррі Каспаров, Альфред Кох та інші. Це опоненти режиму, наближеного до Лукашенка. На запитання, чи є взаємодія у білоруської та російської опозиції, Тихановська відповіла:

"Я особисто ніколи не брала участі в якихось спільних форумах з росіянами, але, природно, цікавилася змістом — там все не дуже зрозуміло, тобто так, вони хочуть повалити диктатуру путіна, але що далі? Як ви бачите майбутнє своєї країни, майбутнє росії? Чи зберігаються у вас ці імперські амбіції, властиві багатьом росіянам? Чи ви поважатимете територіальну цілісність та незалежність пострадянських країн? Якщо так, якщо ви відмовилися від ролі колоніалістів, то про це можна було б і більше заявляти. Зараз не час для тісної колаборації із росіянами".

Український Дощ писав раніше, що у Білорусі нові закони: емігрантів позбавлять громадянства, а чиновників та силовиків — життя «за держзраду».

 

[{"ad_code":"","ad_pic":"assets\/uploads\/root\/images\/house1.jpg","date":"","active":"","thumb":"","ad_link":""}]
Теги
Схожi
США підтримують створення трибуналу для розслідування злочинів рф в Україні
Світ
США підтримують створення трибуналу для розслідування злочинів рф в Україні
У Державному департаменті США підтримали створення так званого «гібридного трибуналу» для розслідування військових злочинів РФ в Україні...
Пірати у Гвінейській затоці захопили данський корабель
Світ
Пірати у Гвінейській затоці захопили данський корабель
Пірати у Гвінейській затоці напали та захопили корабель Данії, канали зв'язку з судном не працюють, екіпаж у безпеці...
Франція визнала Голодомор геноцидом українського народу
Світ
Франція визнала Голодомор геноцидом українського народу
Французькі депутати ухвалили резолюцію «Про визнання геноцидом і засудження великого голоду 1932−1933 років, відомого як Голодомор»...
Вперше за 70 років: експрезидент Тайваню відвідав Китай попри критику партії влади
Світ
Вперше за 70 років: експрезидент Тайваню відвідав Китай попри критику партії влади
Колишній президент Тайваню Ма Їнцзю відвідав КНР де заявив, що обидві сторони мають працювати разом, аби уникнути війни, адже народи обох держав «є китайцями»...
Болгарія закликала до переговорів після ядерних погроз путіна
Світ
Болгарія закликала до переговорів після ядерних погроз путіна
Віцепрезидентка Болгарії Іліяна Йотова закликала до переговорів між рф та Україною після заяви російського диктатора владіміра путіна про намір розмістити ядерну зброю в Білорусі...