Безкоштовна заморозка сперми й яйцеклітин для військових: деталі законопроєкту

Українські військові ймовірно зможуть безкоштовно зберігати сперму та яйцеклітини у кріобанках, аби мати можливість стати батьками навіть у випадку отримання серйозних травм. Відповідний законопроєкт депутати ухвалили за основу. Зберігання репродуктивних клітин стане офіційно безкоштовним на державному рівні, якщо документ пройде друге читання і його підпише президент України. Низка репродуктивних клінік вже надають послуги безкоштовної заморозки сперми для військових.
Розповідаємо, що передбачає законопроєкт та яка ситуація з заморозкою генетичного матеріалу в Україні зараз.
Верховна Рада проголосувала за основу за законопроєкт №8011 “Проєкт Закону про внесення змін та доповнень до деяких законів України з метою забезпечення прав учасників війни на біологічне посттравматичне батьківство/материнство”.
Воїни ЗСУ зможуть стати батьками, навіть у тому випадку, якщо отримають поранення, несумісне зі здатністю до статевого життя. Репродукція буде можлива за рахунок збереження біологічного матеріалу бійців ЗСУ. Відібраний у бійців репродуктивний матеріал зберігатимуть у кріобанках.
Такі революційні ідеї містить у собі законопроект №8011, поданий групою народних депутатів і прийнятий Радою за основу. Про це повідомив у своєму Telegram-каналі нардеп Ярослав Железняк.
Таким чином, бійці ВСУ отримають шанс на повноцінне біологічне батьківство (або материнство) навіть у тому випадку, якщо вони отримають на фронті поранення, несумісні з подальшим продовженням роду.
Що пропонують автори законопроекту?
Ідея законопроекту зрозуміла. Війна, на жаль, це не тільки переможні рапорти, але й загибель та поранення тисяч людей. У багатьох випадках бійці можуть отримати поранення, яке матиме вплив на репродуктивну систему, або й взагалі можуть втратити здатність до статевого життя. А серед них – немало молодих людей, які до війни не встигли завести дітей. От саме для таких людей і розрахований цей законопроект.
Держава хоче дати їм можливість продовжити свій рід, навіть якщо вони фізично вже не матимуть такої здатності. Для цього в Україні мають намір налагодити зберігання репродуктивного біоматеріалу в кріобанках.
"Метою законопроекту є створення державних гарантій щодо збереження можливості біологічного батьківства/материнства для захисників та захисниць України, у випадку отримання ними поранень, які впливають на репродуктивні функції", - пишуть у пояснювальній записці до законопроєкту.
Скільки коштуватиме така ініціатива?
Як стверджують ініціатори законопроекту, собівартість забору статевих клітин коштує (дається приблизна ціна):
- у чоловіків – 450 грн;
- у жінок – 1425 грн.
Водночас, попереднє медичне обстеження бійців можна проводити під час загального проходження військово-лікарської комісії, переконують вони.
Хоча, щодо цього є сумніви. Адже ВЛК, особливо зараз, у воєнний час, визнають здоровими усіх, хто здатний стояти на ногах. А в цьому випадку, ймовірно, знадобляться і генетичні, і ще якісь складні медичні обстеження.
Втім, навіть якщо таку статтю витрат скинути з рахівниць, то ще потрібні будуть гроші на зберігання замороженої сперми та яйцеклітин у кріобанках. Це – також додаткові витрати. Наприклад, за зберігання стовбурових клітин дитини батьки платять близько 130 доларів на рік. Очевидно, що й зберігання репродуктивного матеріалу – процедура не дешевша.
І нарешті залишається ще й найзатратніша частина проекту. У випадку, якщо в пораненого бійця все піде за найгіршою схемою, і все-таки знадобиться штучне запліднення від збереженого біоматеріалу, хто платитиме за це? Адже ШЗ – дуже дорога процедура.
Хто за все заплатить?
Звісно, що не самі бійці. Якби в них були такі гроші, то навіщо потрібний був би той законопроект? Втім, депутати переконують, що реалізація цього закону взагалі не потребуватиме додаткових коштів. Мовляв, вистачить тих грошей, які були закладені в бюджеті на медицину, і які вдалося заощадити через масовий виїзд українців за кордон.
"Покриття витрат на реалізацію комплексу заходів, з метою забезпечення права на біологічне посттравматичне батьківство (материнство) передбачається провести за рахунок перерозподілу коштів державних фінансових гарантій медичного обслуговування населення, економія яких утворилася внаслідок масового виїзду громадян за кордон", - пояснюють автори законопроекту.
На кого поширюватиметься дія цього закону?
Мабуть, це те, що турбує всіх найбільше. Адже в такому законі, крім фінансових і суто технічних підводних каменів, приховано ще й немало етичних проблем, які також треба передбачити, ретельно виписати, і продумати алгоритм дій на всі випадки життя.
Так от: дія закону поширюватиметься лише на тих бійців, які здобули каліцтва, але вижили. Щодо загиблих бійців, то закон не передбачає їхньої репродукції з допомогою збереженого матеріалу. Та мабуть саме це нині найбільше непокоїть тих матерів і батьків, які проводжають своїх молодих, а дехто і єдиних, дітей на фронт.
"Законопроектом не передбачається запровадження державних заходів щодо забезпечення посмертного батьківства/материнства. Порядок використання біологічних матеріалів у разі смерті військовослужбовця, згідно норм проекту має визначатись Кабінетом Міністрів України з урахуванням вимог законодавства про захист персональної інформації", - йдеться у пояснювальній записці.
Отже, до закону є немало запитань. Але те, що він потрібен нашому суспільству не менше, ніж зброя - безперечно. Як і те, що законодавці запізнилися з ним вже, принаймні, на рік.
Медичний центр «IVMED» запровадив патріотичну ініціативу зі збереження репродуктивних клітин бійців ЗСУ
Медичний центр лікування безпліддя "IVMED" - власним коштом здійснює кріоконсервацію (заморозку) сперми наших воїнів. Таким чином клініка дає можливість українським військовим реалізувати своє прагнення стати батьками та зарадити демографічній кризі, яка, на жаль, стала гострою проблемою для нашої країни. Головна мета - зберегти генофонд нашої нації.
Адже 2022 став роком катастрофічного падіння народжуваності, і є ризики, що до 2030-го населення України скоротиться щонайменше до 35 млн. Про це заявила директорка Інституту демографії та соціальних досліджень ім. М.В. Птухи, академкиня НАН України Елла Лібанова.
"Скажімо, для того, щоб мати просте відновлення поколінь, треба, аби одна жінка за своє життя (усереднено) народила 2,13 - 2,15 дитини. 2021 року ми мали показник 1,1. 2022 року – ще менше. Добре було б, щоб 2023-го ми зупинилися на показнику 0,8", – переконана Елла Лібанова.
Війна призвела до страшних втрат населення. Крім того, за різними оцінками з України виїхало від 5 до 7 млн. жителів, переважно жінки дітородного віку та діти.
Водночас українські військовослужбовці мають середній вік 30 – 40 років (у цей час найчастіше реалізують репродуктивні плани). Медики наголошують, що ризики мати безпліддя серед ветеранів вдвічі більші, ніж у решти громадян. Це пов’язують з травмами, інфекційними захворюваннями, впливом токсичних речовин, перевантаженням.
Під час війни військовослужбовці ЗСУ можуть зіткнутися з фізичним виснаженням, перегрівом/переохолодженням, пораненням, що шкідливо та навіть згубно впливає на їх репродуктивну систему та здатність у майбутньому зачати дитину.
Отже, в найближчі 10 років на нас чекає демографічна катастрофа, якої не було в жодній країні світу. І одним з основних викликів після перемоги буде системний підхід до збільшення народжуваності.
Медичний центр лікування безпліддя "IVMED" задля підтримки фертильного здоров'я (здатності до запліднення) військовослужбовців України, пропонує їм безоплатну кріоконсервацію сперми та її зберігання протягом 12 місяців.
Український Дощ писав раніше, у боях за Бахмут, рятуючи побратимів, загинув український діджей Apache.