Без української води Крим засихає

Посуха поставила Крим на межу екологічної катастрофи. Чиновники скаржаться, що воду випили туристи.
Сімферопольське водосховище, що забезпечує водою столицю Криму, висохло практично до дна, повідомляють російські ЗМІ. Річки пересохли через брак дощів, малосніжну минулу зиму і дуже теплу осінь – у листопаді фіксувалися аномально високі температури до плюс 26 градусів.
Тепер дном Сімферопольського водосховища їздять автомобілі і ходять люди, адже його наповнювала річка Салгир, що обміліла. Аналогічна ситуація з річками Альма (живить Партизанське водосховище) і Чорна (наповнює Чорноріченське). Пересохли річки Бельбек, Коккозка, Кача.
Аналогічна посуха в Криму була в 1994 і 2012 роках. Але нині ситуація набагато гірша, адже в 2012 і 1994 роках у грудні випала значна кількість опадів і річки наповнилися. Зараз же ніяких істотних опадів на півострові не передбачається.
Причиною посухи стала не тільки аномально тепла погода, але і тривалий недобір опадів у горах.
Проте чиновники схильні звинувачувати в усьому не тільки стихію, а й туристів, які відвідали Крим улітку.
«На жаль, у зв'язку з приїздом курортників було використано на 3 млн кубометрів води більше, ніж це було передбачено режимом роботи водосховищ», - сказав голова Держкомводгоспу окупованого Криму Ігор Вайль.
Про економію води влада вирішила нагадати і місцевим жителям. З таким закликом звернулися до кримчан у міністерстві природних ресурсів і екології РФ.
«Городи в листопаді ніхто не поливає, проте людям треба менше пити, стирчати в душі і таке інше», - іронізує місцева преса над словами московських чиновників.
Для розв’язання проблеми, яку обговорюють на найвищому рівні з 2014 року, з бюджету були виділені великі суми грошей. Протягом двох років кримська влада займалися бурінням артезіанських свердловин. Про цю роботу з пафосом розповідала державна пропаганда. Однак у підсумку все обернулося ганьбою. На початку листопада з’ясувалося, що кримчани, приходячи до свердловин, змушені пити воду з калюж і черпати її відрами.
У Криму в першу чергу думають про військових. Для прокладки магістрального водогону під Сімферополь екстрено прибув трубопровідний батальйон Південного військового округу. 150 бійців за два тижні завершили установку 30 кілометрів труб. Новий польовий водопровід призначений для потреб армійського корпусу Чорноморського флоту і жителів гарнізонного селища Перевальне.
Однак незабаром з подачею води почалися проблеми. Військовикам довелося організувати позмінне цілодобове чергування «з періодичним оглядом і контролем цілісності на всій протяжності трубопроводу». Іншими словами, військові змушені охороняти трубу, щоб ніхто не врізався в неї і не крав би воду.
Поки військові вистежують крадіїв води, ситуацію може поліпшити сама природа, на що дуже сподіваються чиновники. У Криму розраховують на дощовий грудень, який наповнить водосховища. Про це тут говорять, як про останню надію. Зауважимо, що прогнози на рясні опади у другій половині листопада не справдилися.
Проблема із забезпеченням Криму водою загострилася відразу після окупації півострова Росією. Тоді Україна припинила постачання дніпровської води Північно-Кримським каналом, що закривав до 90% потреб республіки у воді - як для заповнення водосховищ, так і для зрошення.
Протягом декількох років серйозних проблем удавалося уникати тільки тому, що 2014-2017 роки були для Криму на подив повноводними.
«На півночі Криму озимі культури гинуть більш ніж на половині площ. Якщо в найближчі 10-15 днів не пройдуть рясні опади, ми ризикуємо недоотримати врожай у дуже серйозних обсягах», - повідомили в так званому парламентському комітеті з питань аграрної політики окупованого Криму.