[]

Берлінська стіна

Берлінська стіна

13 серпня 1961 року за одну ніч було зведено Берлінську стіну, яка на десятиріччя розділила німців. У такий спосіб лідери НДР відповіли на небажання своїх громадян жити при соціалізмі.

В ході Берлінської наступальної операції 2 травня 1945 року Берлін був зайнятий радянськими військами. По закінченні Другої Світової мійни за погодженням з союзниками СРСР, Берлін був поділений між Радянським Союзом, США, Великобританією і Францією на чотири окупаційні зони.

У 1948 році між союзниками виявилися розбіжності, що вилилися в повномасштабний кризу, безпосереднім приводом для якої стала грошова реформа в Тризонії (окупаційних зонах США, Великобританії та Франції у Німеччині) — з 21 червня протягом року СРСР блокував залізничні і автомобільні шляхи союзників в західні сектори Берліна, що знаходяться під їх контролем. Цим заходом Сталін сподівався привести західних союзників до столу переговорів з метою зберегти цілісність Німеччини.

До зведення Берлінського муру кордон між західною та східною частинами міста був відкритим, надаючи громадянам НДР шанс на безперешкодний виїзд з країни. Між 1949 та 1961 роками цією можливістю скористалися більше двох з половиною мільйонів осіб. Масові виїзди називали «голосуванням ногами», оскільки, емігруючи до ФРН, громадяни НДР висловлювалися проти існуючого соціалістичного режиму.

Часто країну полишали молоді фахівці, що негативно впливало не тільки на демографію, але й на економіку східнонімецької держави.

155 кілометрів колючого дроту

Керівництво соціалістичного табору ухвалило рішення про зведення Берлінського муру на тлі загострення конфлікту між двома військово-політичними блоками – НАТО та країнами Варшавського договору. Історики називають цю подію «другим народженням» НДР: повна герметизація від Заходу дозволила їй зосередити всі сили на ідеологічній складовій та побудові «реально існуючого соціалізму».

Втікачі зі Східного Берліна

Зведення стіни розпочалося вночі 13 серпня. Її загальна довжина склала 155 кілометрів, з них 45 кілометрів пролягало в межах міста, розділяючи іноді одну вулицю на дві частини. 155 кілометрів колючого дроту, бетонна стіна 3,6 метри заввишки, 302 спостережні вежі зупинили масову еміграцію до ФРН. Однак спроби втеч тривали й надалі.

До 1989 року втеча на Захід, котра вимагала нині ретельної підготовки та була пов'язана з ризиком для життя, вдалася більш, ніж п'ятьом тисячам осіб. Прикордонний контроль ставав дедалі суворішим, а втікачі - дедалі вигадливішими: вони використовували спеціально вмонтовані в автомобілі сховища, музичні колонки, перетинали кордон на повітряних кулях та саморобних мотодельтапланах.Якось 1964-го року група східних німців прорила під стіною тунель 140 метрів завдовжки. За два вечори тоді до Західного Берліна перебралися 57 осіб.

Залишки Берлінського муру сьогодні - історичний пам'ятник і зона відпочинку

Першою жертвою Берлінського муру стала жінка, котра вистрибнула 22 серпня 1961 року з вікна східнонімецького будинку на інший бік вулиці, котра відносилась до західної частини міста. Жінка розбилася насмерть. Через два дні біля Берлінського муру пролунали перші смертельні постріли. Розслідування триває досі.

З 13 серпня 1961 по 9 листопада 1989 року Берлінський мур розділяв місто на дві частини – Західний та Східний Берлін – та став одним з найвідоміших символів «холодної війни».

Берлінська стіна проіснувала до 1989 року, коли під впливом перебудови в Радянському Союзі керівництво НДР змінилоправила відвідування ФРН і Західного Берліна — 9 листопада тисячі людей масово кинулися до кордону, де їх не змогли стримати прикордонники, і Берлінська стіна фактично перестала бути кордоном між Західним Берліном і НДР.

За 28 років її існування було скоєно 5075 успішних втеч в Західний Берлін або ФРН, у тому числі 574 випадки дезертирства військових. При цьому від куль прикордонників загинуло 1245 осіб (документально підтверджено смерть 125).

«Шматочок історії» з Берліна

Після відкриття кордону між Західним та Східним Берліном мур буквально почали розбирати на шматки. Його уламки стали улюбленими сувенірами для туристів. А деякі особливі поціновувачі сучасної історії вивозили навіть цілі блоки.

Сьогодні ділянки муру, котрі залишилися, є «меккою» гостей міста. Бетонні блоки, котрі колись розділяли дві держави, вважаються історичними пам’ятками та перебувають під охороною держави.

[]
Теги
Новини партнерiв
Схожi
Чорний день Америки: теракт 11 вересня
Історія
Чорний день Америки: теракт 11 вересня
11 вересня 2001 року з ініціативи терористів два літаки врізалися у хмарочоси Всесвітнього Центру Торгівлі у Нью-Йорку...
Цього дня українці почали заселяти Канаду
Історія
Цього дня українці почали заселяти Канаду
6 вересня 1891 року на кораблі «Орегон» до порту Галіфакс у провінції Нова Скотія прибули перші два українських поселенці ...
Помер Василь Стус
Історія
Помер Василь Стус
4 вересня 1985 року в карцері табору для політв'язнів помер український поет і правозахисник Василь Стус...
Фердинанд Порше. Історія успіху
Історія
Фердинанд Порше. Історія успіху
145 років тому - 3 вересня 1875 року - народився видатний конструктор різноманітної техніки Фердинанд Порше...
2 вересня завершилася Друга світова війна
Історія
2 вересня завершилася Друга світова війна
2 вересня 1945 року було підписано Акт про капітуляцію Японії. Таким чином завершилася найбільша війна в історії людства ...