Аналіз ДНК розкрив секрет успіху шершнів як світового інвазивного виду

Секвенування ДНК шершнів допомогло пояснити, чому вони колонізували багато регіонів світу. Про це повідомляє пресслужба Університетського коледжу Лондона.
Шершні - це великі соціальні комахи, які ведуть хижий спосіб життя. У своїх рідних регіонах вони є природними борцями зі шкідниками, допомагаючи регулювати популяції комах, зокрема мух, жуків, гусениць та інших видів ос. Це необхідно для підтримки здорових балансів в екосистемі. Разом з тим, у багатьох регіонах вони стали інвазивним виглядом, тобто оселилися в них і зруйнували екологічні баланси, наприклад, полюванням на медоносних бджіл.
Щоб з'ясувати причину такого успішного заселення, біологи секвенували геноми трьох видів: європейського шершня Vespa crabro, азіатського шершня Vespa velutina, який заселив Європу, та шершня Vespa mandarinia, що загрожує фауні Північної Америки.
Аналізуючи різницю між трьома спорідненими видами, дослідники змогли визначити гени, які швидко еволюціонували з того часу, як ці види диференціювалися.
«Ми були раді знайти докази швидкої еволюції геному в геномах цих шершнів, порівняно з іншими соціальними комахами. Багато генів було продубльовано або мутовано, до них належать гени, які, ймовірно, беруть участь у спілкуванні та сприйнятті навколишнього середовища», — заявила ентомолог Емелін Фавро.
Еволюція геному дозволяє організмам адаптуватися до навколишнього середовища та максимально використовувати його, розвиваючи нову поведінку та фізіологію.
«Ці результати вражають, оскільки вони можуть допомогти пояснити, чому шершні так успішно створюють нові популяції у неаборігенних регіонах. Шершні випадково заносяться людьми у різні частини світу. Все, що потрібно, — це перевезти невелику кількість запліднених маток, які, можливо, заховані в вантажі. Секвенування ДНК показало, що шершня має багато генів, які беруть участь у виявленні хімічних сигналів і реагуванні на них — це може зробити їх особливо хорошими в адаптації до полювання на різні типи видобутку в неаборигенных регіонах», — заявив Алессандро Чині, співавтор дослідження.
Український Дощ писав раніше про ознаки кліматичної катастрофи: зростання температур у Європі вдвічі перевищило середньосвітові.