[]

Американець зібрав найбільшу в світі колекцію картин, присвячену Голодомору

Американець зібрав найбільшу в світі колекцію картин, присвячену Голодомору

Американський бізнесмен Морган Вільямс майже тридцять років працював у галузі міжнародного економічного та ділового розвитку. Він народився в штаті Канзас, США, і отримав ступінь бакалавра університету Оттави, Оттави, Канзасу та ступінь магістра економіки з Університету Канзасу, Лоренс, штат Канзас.

В 1992 році Морган розпочав свою роботу щодо України, як старший радник великого проекту розвитку харчової системи в Росії та Україні, працюючи з американськими агропідприємствами, які інвестували в колишній Радянський Союз. З 1997 по 1999 рік Вільямс був керівником приватної компанії з фінансування сільськогосподарських ресурсів у Києві.

Він є засновником і видавцем Action Ukraine (AUR), електронної служби новин та інформації, яка розповсюджується по всьому світу протягом останніх шести років.

Морган Вільямс приїхав в Україну ще на початку дев’яностих, тут займався бізнесом, а у вільний час ще й вивчав українську історію.

Більшість мого життя пов’язано із сільським господарством. І так сталося, що я зацікавився темою голоду в різних країнах, і його причинами. І я прийшов до парадоксального висновку, що лише 20% голодоморів спричинені якимись природними катаклізмами. А решта – рукотворні, які організували або уряди, або корумповані політики.

Коли я дізнався про масове знищення людей в Україні у 1932-33 роках, я почав досліджувати, як це сталося, як Сталін заморив голодом мільйони людей, щоб ліквідувати сімейні господарства. Це було просто неймовірно. Звичайно, вони намагалися все це приховати. І ховали сімдесят років. Отже, я почав це питання вивчати, шукав фотографії. Але не було жодних фотографій, не було ніяких картин, нічого не було.

У Києві Морган познайомився із іншим американцем – відомим дослідником Голодомору Джеймсом Мейсом. Каже – після спілкування з істориком і вирішив збирати твори мистецтва про цю трагедію.

Я дуже потоваришував із Джеймсом Мейсом. Він займався цією темою, робив дослідження про Голодомор для Конгресу США. Якось я побачив у виданій у Гарварді книзі фотографії, які були підписані “голодомор в Україні 1933 року”. Я кажу Джеймсу – на фото не Україна 33-ого року. Це – Росія 1922-ого року. Він відповідає – але в нас не було ніяких фотографій про український голод, нам довелося ілюструвати книгу тим, що мали. Хоч це й не правильно. Я запитую – а де можна взяти якісь ілюстрації саме українського Голодомору? Він відповідає: Морган, ти не розумієш. Їх взагалі немає. За це могли розстріляти. В радянські часи навіть говорити про це було небезпечно, не кажучи вже про якісь картини. Так що шукати було дуже складно. І мені практично так нічого і не вдалося знайти щось написане раніше, ніж 1989-ий рік.

Морган об’їхав сотні майстерень і виставок, знайомився з художниками. Пригадує – на початку дев’яностих знайти, картини присвячені Голодомору було майже неможливо. Радянська влада наклала повне табу на все, пов’язане із трагедією.

На одній із виставок Морган познайомився із художницею Вірою Кулебою. Вона мала декілька робіт про голод у селі на Полтавщині.

З нас система готувала художників-ідеологів комунізму, щоб ми прославляли партію. А я не могла, я малювала своїх селянських жінок, своїх бабів. Я ще в радянські роки малювала картини про голод. Тільки вони десь у фондах якихось зберігалися, - пригадує Кулеба.

На її картинах – історія її власної родини.

На моїх картинах конкретно мій дід і баба. Баба Марфа і дід Микола. Вони обоє померли, хоч на хуторі мали і садок красивий, і все інше. Але в них все забрали, нічого не залишили. Я звичайно бабу свою не пам’ятаю, бо вона в голодовку померла. Тільки мама мені за неї розповідала, - продовжує свою розповідь художниця.

Морган Вільямс пояснює, що жодного комерційного інтересу в колекціонуванні таких картин немає, це не ті твори, на продажі яких можна заробити. Навпаки – на деяких виставках Моргану погрожували комуністи, яким не подобалося, як зображені Ленін і Сталін. Але колекціонер продовжує виставляти картини, як в Україні, так і на закордонних майданчиках, хоче, щоб про Голодомор дізнались якомога більше людей.

Просто неймовірно, наскільки досі мало відомо про Голодомор в Україні. А в світі про це знають ще менше. Росія старанно приховує інформацію про цю трагедію, - говорить Морган.

Нині в колекції американця понад 400 робіт. Він регулярно влаштовує експозиції зібраних картин і плакатів у різних виставкових залах і в Україні, і за кордоном. Має надію колись показати свою найбільшу в світі колекцію і в Національному музеї Голодомору-геноциду.

[]
Теги
Новини партнерiв
Схожi
Як кримськотатарський Ахтіар став «городом русской славы» Севастополем
Історія
Як кримськотатарський Ахтіар став «городом русской славы» Севастополем
22 лютого 1784 року за указом російської імператриці Катерини II порт і фортеця Ахтіар у Криму перейменували на Севастополь...
Оприлюднено унікальні матеріали щодо примусового переселення українців
Історія
Оприлюднено унікальні матеріали щодо примусового переселення українців
Центр досліджень визвольного руху та Архів СБУ опублікували колекцію документів про «обмін територіями та населенням» між Польщею та СРСР 15 лютого 1951 року...
300 років як Московія привласнила собі історію Київської Русі
Історія
300 років як Московія привласнила собі історію Київської Русі
Цього року історики фіксують сумну дату в житті та історії України та її сумновісних відносин з сусідом-окупантом та колонізатором Росією...
Українка вишила пророчий оберіг дорогою до Сибіру (раритетне фото)
Історія
Українка вишила пророчий оберіг дорогою до Сибіру (раритетне фото)
У мережі показали фото унікальної вишивки, датованої 1949 роком, на якій зображений один із головних символів незалежної України – тризуб...
Взяття Києва військами радянської Росії
Історія
Взяття Києва військами радянської Росії
9 лютого 1918 року російські радянські війська захопили столицю Української Народної Республіки Київ та влаштували у місті терор...