[]

7 квітня на Львівщині народився видатний американський вчений Омелян Пріцик

7 квітня на Львівщині народився видатний американський вчений Омелян Пріцик

Омелян Пріцак – один із найвидатніших українських істориків XX століття. Він один із небагатьох присвятив своє життя дослідженням зв’язків і взаємовпливів між Україною і світом Сходу. Діяльність Пріцака, який був професором німецьких й американських університетів, зокрема Гарвардського, здобула світове визнання.

У дитинстві він мріяв стати фізиком, але життя і, передусім, та дійсність, в якій формувався його світогляд, докорінно змінили ці наміри. Хлопчикові ще й року не минуло, як у польському полоні загинув його батько – солдат Української Галицької армії. Мати вийшла заміж вдруге, переїхавши з села Лука нинішнього Самбірського району до Тернополя. Там Омелян закінчив спочатку польську школу, а потім гімназію, але обрав для продовження освіти не фізику, а історію. Згодом він пояснить цей крок тим, що десь у тринадцятилітньому віці раптом відкрив для себе, що він українець і що це вимагає від нього «українізації та історичних знань».

Навчаючись у Львівському, Берлінському і Геттінгенському університетах, Омелян став вихованцем польської філологічної, української історичної, німецької мовознавчої і сходознавчої шкіл.

Батьки Омеляна Пріцака – Емілія та Йосип.
Фото з архівів НУ «Києво-Могилянська академія»

 

У роки Другої світової війни Омелян Пріцак був мобілізований до Червоної армії. Військову службу проходив у Башкирії. Згодом артилерійський полк, в якому служив Пріцак, передислокували до Білої Церкви, й у перший місяць війни вчений потрапив до німецького полону. Звідти у 1941 році він зміг утекти до Львова, там почав готувати документи для вступу до Берлінського університету.

У 1943 році Пріцак виїхав до Німеччини, де перебував протягом усієї війни. Наприкінці війни вчений нелегально перетнув кордон Швейцарії. 1964 року Омелян Пріцак отримав запрошення працювати у Гарвардському університеті й переїхав на постійне проживання до США.

Омелян Пріцак - студент Львівського та Берлінського університетів

 

Омелян Пріцак став вченим світового рівня в декількох галузях науки: філологія, лінгвістика, орієнталістика, історія. Він зробив гідний внесок у розвиток світової орієнталістики як науковець-дослідник та як ініціатор і організатор міжнародних наукових осередків.

Омелян Пріцак підніс українські студії на рівень світової науки: був організатором і першим завідувачем кафедри української історії ім. М.Грушевського та першим директором Українського наукового інституту Гарвардського університету.

Пріцак створив власну наукову школу україністів, які вперше трактували історію України в широкому всесвітньо-історичному баченні. Він ініціював та брав безпосередню участь у здійсненні Гарвардського проєкту відзначення Тисячоліття християнства Русі-України. В рамках проєкту вченим було започатковано видання «Гарвардської бібліотеки давнього українського письменства».

Омелян Пріцак – автор фундаментальної праці «Походження Русі», а також понад 1000 наукових праць (монографії, статті, рецензії, підручники) з філології, лінгвістики, сходознавства, всесвітньої історії, історії України.

Народившись у рік проголошення Соборної України, Омелян Пріцак мав щастя побачити синьо-жовті прапори у Києві, переконатися, що страшну історичну поразку його співвітчизники таки пережили й відіграли.

Україна стала не лише державою слова, але й незалежним політичним суб'єктом. І праця в Києві, попри всі розчарування, його наснажувала й радувала.

Він все життя любовно збирав колекцію безцінних документів, раритетів, книжок, які подарував Києво-Могилянській Академії. У каталозі є окрема опція "Фонд Омеляна Пріцака".

[]
Теги
Схожi
5 травня у Києві народився відомий американський кінорежисер і продюсер Анатоль Літвак
Люди
5 травня у Києві народився відомий американський кінорежисер і продюсер Анатоль Літвак
Він вчасно виїхав з Ленінграда, потім вчасно встиг залишити Берлін. Зняв в Голлівуді перший антифашистський фільм, потім - серію картин, які закликають США вступити у Другу світову...
4 травня народився Лео Сирота - всесвітньо відомий американський піаніст віртуоз з українським корінням
Люди
4 травня народився Лео Сирота - всесвітньо відомий американський піаніст віртуоз з українським корінням
У дитинстві він гастролював з Шаляпіним, в юності разом з легендарним Бузоні легко підкорив Європу, але одного разу побувавши в Японії, вирішив там і залишитися...
3 травня у Києві народилася «мати Ізраїлю» Голда Меїр
Люди
3 травня у Києві народилася «мати Ізраїлю» Голда Меїр
Меїр була однією з двох жінок, чий підпис стоїть під Декларацією незалежності Ізраїлю, і першою жінкою, яка очолила уряд цієї країни...
29 квітня народилася українсько-американська режисерка Майя Дерен
Люди
29 квітня народилася українсько-американська режисерка Майя Дерен
Її вважають «матір’ю» американського авангардного кіно. Кінокритики кажуть, що нею надихається Девід Лінч. Втім, її сучасники не могли навіть наблизитися до того магічного світу, який вона створила...
Українка на службі в американській поліції
Люди
Українка на службі в американській поліції
У штаті Колорадо вже кілька місяців, як служить уродженка міста Славутич, що під Києвом, Ольга Орлова. Вона планувала служити в новій українській поліції, однак доля змінила її плани...