[]

7 квітня на Львівщині народився видатний американський вчений Омелян Пріцик

7 квітня на Львівщині народився видатний американський вчений Омелян Пріцик

Омелян Пріцак – один із найвидатніших українських істориків XX століття. Він один із небагатьох присвятив своє життя дослідженням зв’язків і взаємовпливів між Україною і світом Сходу. Діяльність Пріцака, який був професором німецьких й американських університетів, зокрема Гарвардського, здобула світове визнання.

У дитинстві він мріяв стати фізиком, але життя і, передусім, та дійсність, в якій формувався його світогляд, докорінно змінили ці наміри. Хлопчикові ще й року не минуло, як у польському полоні загинув його батько – солдат Української Галицької армії. Мати вийшла заміж вдруге, переїхавши з села Лука нинішнього Самбірського району до Тернополя. Там Омелян закінчив спочатку польську школу, а потім гімназію, але обрав для продовження освіти не фізику, а історію. Згодом він пояснить цей крок тим, що десь у тринадцятилітньому віці раптом відкрив для себе, що він українець і що це вимагає від нього «українізації та історичних знань».

Навчаючись у Львівському, Берлінському і Геттінгенському університетах, Омелян став вихованцем польської філологічної, української історичної, німецької мовознавчої і сходознавчої шкіл.

Батьки Омеляна Пріцака – Емілія та Йосип.
Фото з архівів НУ «Києво-Могилянська академія»

 

У роки Другої світової війни Омелян Пріцак був мобілізований до Червоної армії. Військову службу проходив у Башкирії. Згодом артилерійський полк, в якому служив Пріцак, передислокували до Білої Церкви, й у перший місяць війни вчений потрапив до німецького полону. Звідти у 1941 році він зміг утекти до Львова, там почав готувати документи для вступу до Берлінського університету.

У 1943 році Пріцак виїхав до Німеччини, де перебував протягом усієї війни. Наприкінці війни вчений нелегально перетнув кордон Швейцарії. 1964 року Омелян Пріцак отримав запрошення працювати у Гарвардському університеті й переїхав на постійне проживання до США.

Омелян Пріцак - студент Львівського та Берлінського університетів

 

Омелян Пріцак став вченим світового рівня в декількох галузях науки: філологія, лінгвістика, орієнталістика, історія. Він зробив гідний внесок у розвиток світової орієнталістики як науковець-дослідник та як ініціатор і організатор міжнародних наукових осередків.

Омелян Пріцак підніс українські студії на рівень світової науки: був організатором і першим завідувачем кафедри української історії ім. М.Грушевського та першим директором Українського наукового інституту Гарвардського університету.

Пріцак створив власну наукову школу україністів, які вперше трактували історію України в широкому всесвітньо-історичному баченні. Він ініціював та брав безпосередню участь у здійсненні Гарвардського проєкту відзначення Тисячоліття християнства Русі-України. В рамках проєкту вченим було започатковано видання «Гарвардської бібліотеки давнього українського письменства».

Омелян Пріцак – автор фундаментальної праці «Походження Русі», а також понад 1000 наукових праць (монографії, статті, рецензії, підручники) з філології, лінгвістики, сходознавства, всесвітньої історії, історії України.

Народившись у рік проголошення Соборної України, Омелян Пріцак мав щастя побачити синьо-жовті прапори у Києві, переконатися, що страшну історичну поразку його співвітчизники таки пережили й відіграли.

Україна стала не лише державою слова, але й незалежним політичним суб'єктом. І праця в Києві, попри всі розчарування, його наснажувала й радувала.

Він все життя любовно збирав колекцію безцінних документів, раритетів, книжок, які подарував Києво-Могилянській Академії. У каталозі є окрема опція "Фонд Омеляна Пріцака".

[]
Теги
Схожi
21 липня народився відомий український американський мистець Давид Бурлюк
Люди
21 липня народився відомий український американський мистець Давид Бурлюк
Давид Бурлюк - живописець, графік, художник театру, критик, поет. Один із засновників українського та загальноросійського футуризму...
16 липня народився відомий український письменник-емігрант Василь Барка
Люди
16 липня народився відомий український письменник-емігрант Василь Барка
Василь Барка – митець із когорти українських письменників Америки. Цього видатного письменника-модерніста, літературознавця та філософа двічі номінували на здобуття Нобелівської премії. Він один з перших заговорив про Голодомор на українських землях...
12 липня народилася Хана Орлова - французька скульпторка українського походження
Люди
12 липня народилася Хана Орлова - французька скульпторка українського походження
Хана Орлова - стала першою жінкою-скульптором, яка домоглася світової популярності...
14 червня народилася українська мисткиня-емігрантка Наталія Ґеркен-Русова
Люди
14 червня народилася українська мисткиня-емігрантка Наталія Ґеркен-Русова
Художниця театру та кіно, графік, майстриня декоративно-ужиткового мистецтва, теоретик і пропагандистка українського професійного театру...
26 травня народилася Ольга Косач-Кривнюк - дочка Олени Пчілки та молодша сестра Лесі Українки
Люди
26 травня народилася Ольга Косач-Кривнюк - дочка Олени Пчілки та молодша сестра Лесі Українки
26 травня 1887 році народилася Ольга Косач-Кривнюк – письменниця, перекладачка, етнографиня, лікарка, дочка Олени Пчілки та молодша сестра Лесі Українки...