Зустріч Блінкена і Лаврова в Женеві: півторагодинна розмова і жодних підсумків

Півторагодинна зустріч Держсекретаря США Ентоні Блінкена і глави МЗС Росії Сергія Лаврова у Швейцарії, що пройшла 21 січня, завершилася без особливих підсумків. Проте, як зауважив на пресконференції російський міністр, "переговори були потрібні для конкретизації позицій". Про те, чим завершився діалог у вітряній Женеві — у матеріалі Українського Дощу.
Женева зустріла делегації страшним вітром, що буквально збивав з ніг. Однак, незважаючи на те, що його швидкість досягала 80 км/год (приблизно 22 м/с), десятки журналістів чатували на дипломатів біля входу в готель «Президент Вілсон», де проходили переговори.
Друге за величиною місто Швейцарії вже давно стало дипломатичною столицею світу. Тут у червні минулого року відбулася перша особиста зустріч президента США Джозефа Байдена та російського диктатора Володимира Путіна. Тоді здавалося, що країни ледь не дійшли компромісу щодо майбутнього взаємин. Після саміту Москва та Вашингтон повернули своїх послів.
Проте за півроку з'явилося чергове нагнітання ситуації навколо України та десятки повідомлень про намір Москви знову напасти на Україну. 17 грудня Росія опублікувала проєкти договорів із США та НАТО щодо "гарантій безпеки". Основними вимогами Кремля стали три пункти: нерозширення НАТО на схід, відведення озброєнь на позиції 1997 року та нерозміщення ударних озброєнь біля російських кордонів.
Загалом, за твердженням заступниці держсекретаря США Вікторії Нуланд, Вашингтон підготував 18 пакетів заходів на всі випадки, якщо Росія таки зважиться знову напасти на Україну. За даними американських ЗМІ, туди входить заборона на експорт усіх споживчих товарів, причому не лише тих, що випускають у Штатах, а й тих, де є деталі американського виробництва, а також відключення РФ від міжнародної банківської системи SWIFT.
В Женеві під час протоколу Блінкен заявив, що Вашингтон хоче вирішувати проблеми, що накопичилися, мирно. Глава російського МЗС також зазначив, що ця зустріч прояснить позиції сторін і допоможе Штатам «підготувати конкретні відповіді на всі пропозиції. І винести свої контрпропозиції, якщо такі є».
Головний підсумок проміжної дискусії — обіцянка Вашингтона вже наступного тижня дати письмову відповідь на російський ультиматум.
За словами Лаврова, Ентоні Блінкен в ході перемовин постійно ставив на чільне місце Україну. При цьому, як розповів на прес-конференції держсекретар США, у Женеві американці висловили Москві занепокоєння не лише її діями щодо "сусідньої країни", а й у інших частинах планети. Глава Держдепу запевнив, що Вашингтон не має наміру відступати від фундаментальних принципів, включаючи політику відкритих дверей НАТО, а також порадив Росії відвести війська від кордону з Україною «якщо вона хоче переконати світ у відсутності агресивних планів».