ЗМІ підрахували статки, нерухомість і офшори Нурсултана Назарбаєва і його клану

ЗМІ підрахували статки, нерухомість і офшори Нурсултана Назарбаєва і його клану

Президент Казахстану Касим-Жомарт Токаєв днями заявив, що має намір розкуркулити олігархів на користь "простого" казахського народу. Але списки найбагатших людей республіки вже багато років очолюють не якісь нувориші, а рідні та близькі самого Нурсултана Назарбаєва. Отже, низка західних ЗМІ, серед яких The Telegraph, Daily Mail та The Sun, розповідають про їхню нерухомість та зв'язки.

Народний "общак" 2.0

Виступаючи у парламенті, президент Казахстану Касим-Жомарт Токаєв анонсував створення громадського соціального фонду "Народу Казахстану", поповнювати який тепер будуть зобов'язані найбільші компанії республіки.

"Настав час віддати належне народу Казахстану", - заявив президент.

Токаєв також висловився про те, що завдяки єлбаси в республіці сформувався прошарок людей багатих навіть за міжнародними мірками, оскільки "ключовими вигодонабувачами економічного зростання стали фінансово-олігархічні групи".

Золоті слова. Пропозиція забрати у багатих, щоб роздати бідним, завжди знаходить гарячий відгук у серцях населення – як, наприклад, у 1917 році. Деяким казахам вже здається, що незабаром вони заживуть, як у Арабських Еміратах.

Проблема в тому, що ідея не нова і вже тиражована сім'єю того ж елбаси.

2016 року Казахстан сильно постраждав від падіння цін на нафту. Національна валюта впала приблизно вдвічі, і на покриття соціальних програм не вистачало грошей. Тоді президент Нурсултан Назарбаєв виступив із промовою, в якій закликав віддати республіці все, на ній зароблене:

"Ми виростили чимало багатих людей: мільярдерів, мільйонерів. Вони красуються, їхні фотографії у Forbes. Виглядають красиво, нафарбовані всі, напудрені, добре одягнені. Усі ці гроші вам дозволив заробити Казахстан. Тож вкладайте сюди. Будь-які офшори – це нісенітниця".

Тоді в риториці також наполегливо звучало: "Принесіть все сюди. І ми пробачимо вас". Назарбаєв тоді підкреслив, що Казахстан має угоди про обмін фінансовою інформацією з більшістю країн світу. Дочка Нурсултана Назарбаєва Даріга, яка працювала в уряді, закликала багатих казахів "мати совість, платити податки, аби добре спати". Та й Національний резервний фонд Казахстану вже тоді був. Сформовано було все з тих самих доходів від продажу вуглеводнів і становило на 2016 рік майже 62 млн доларів.

Рідні та близькі елбаси

 

До кого так вимогливо звертаються президенти Казахстану і кого мають намір "розкуркулити" на користь простих смертних казахів? Список найбагатших персон останні півтора десятки років не змінюється. За даними Forbes, дочка, зять та помічники Нурсултана Назарбаєва – у списку найбагатших людей світу.

Отже, дочка Нурсултана Назарбаєва Дінара Кулібаєва. Її статки оцінюють у 2,9 млрд доларів. Разом зі своїм чоловіком Тімуром вона контролює найбільший банк Казахстану "Халик-банк". Стан Тимура Кулібаєва оцінюється у таку ж саму суму. Зять працював позаштатним радником у Назарбаєва, був у правлінні фонду національного добробуту, входить до ради директорів "Газпрому".

 

Далі у списку Forbes йдуть найближчі соратники Назарбаєва, які з ним прийшли з СРСР. Володимир Кім зі статками 4,6 млрд доларів, зароблених на гірничодобувній промисловості. Булат Утемуратов зі своїми 36 млрд в американській валюті, заробленими на тій же гірничодобувній промисловості, готелях, фінансових структурах. В'ячеслав Кім – статки 3,6 млрд доларів, акумульованих на фінансовій діяльності та банках. Всі ці дорогі товариші в різні часи працювали в уряді Казахстану, входили в особисту орбіту елбаси Назарбаєва. Сім'я взагалі стала опорою Назарбаєва у особистих та фінансових справах.

З "Панамського архіву"

За 30 років президентства клан Назарбаєва обріс не лише мільярдами, а й трагедіями. Зять був знайдений повішеним в австрійській в'язниці, онук Айсултан Алієв – мертвим у лондонській квартирі. Біографи напевне напишуть численні томи з цього приводу. Можливо, у жанрі блокбастера. Але сьогодні поговоримо про гроші.

Нагадаємо, "Панамський архів" – це грандіозний витік конфіденційної інформації про те, де, в яких офшорах високопосадовці зберігають свої гроші. Там виявилося, що інший онук Назарбаєва Нуралі Алієв має дві офшорні компанії на Віргінських островах. Сам Нуралі був "надзвичайно успішним" казахстанським підприємцем. Вже у 19 років став президентом компанії з виробництва цукру. Батько щасливчика Рахат Алієв теж був у зеніті слави: служив послом, віце-міністром закордонних справ, мав великий бізнес. Але він посварився з Нурсултаном Назарбаєвим, після чого був змушений покинути Казахстан. Ось його і знайшли повішеним в австрійській в'язниці у 2015 році.

 

Нуралі Алієв з дідом не сварився, успадкував "імперію" опального батька, в 2007 став керівником "Нурбанку", а в 27 років - наймолодшим мультимільйонером республіки. Йому і належав офшор Alba International Holdings. Оскільки Нуралі періодично обіймав державні посади, офшор йому був потрібен. Через нього він купив собі, наприклад, розкішну яхту. Достовірної ціни покупки розслідувачі не знайшли, натомість відомо, що аналогічне уживане судно коштує 1,8 млн доларів.

Шерше ля фам

Є в "Панамському архіві" також історія кохання. Відносини Аселі Курманбаєвої та Нурсултана Назарбаєва ніколи не підтверджувалися і не спростовувалися. Прекрасна Асель стала "Міс Казахстан" у 1999 році. Двоє її синів мають прізвище Нурсултанули (сини Нурсултана).

 

Нині вона людина мистецтва – володіє фондами, які підтримують балет та національні танці, є художнім керівником державних танцювальних інститутів. У "Панамському архіві" є запис про те, що вона стала учасницею угоди на 30 млн доларів. Другою стороною цієї угоди були мільярдери зі списку Forbes Володимир Ні та вже згаданий Володимир Кім. Платіж у 30 млн доларів пішов за серією обмінів акціями, до яких було залучено аж 6 офшорних компаній, зареєстрованих на Британських Віргінських островах. Асель нібито продала якусь офшорну компанію, яка насправді не вела жодної бізнес-діяльності.

Натомість біографії Кіма та Ні простежуються з моменту приватизації ресурсів Казахстану у 90-ті роки. Володимира Ні називали правою рукою Назарбаєва. Кім та Ні по черзі і разом володіли гірничодобувним концерном "Казахмис". Про масштаб компанії можна судити з вартості її акцій. У 2006 році Кім подарував Ні 2,5% частку акцій, і вартість пакету оцінювалася у 135 млн фунтів стерлінгів. Прямі спадкоємці мільярдерів не поступаються їм успішністю і розгалуженістю бізнесу.

Дім - милий дім, або хата з краю

Крім акцій та підприємств сім'я та друзі елбаси Назарбаєва володіють численною нерухомістю. На початку січня 2022 року британська газета The Telegraph написала, що молодша дочка Нурсултана Назарбаєва Алія Досанова купила будинок у Лондоні за 10 млн доларів. На думку журналістів-розслідувачів цього ж видання, вона вивела в офшори понад 300 млн доларів. На них було куплено особистий літак та пакет акцій у швейцарському банку.

За останні кілька десятків років було зроблено безліч спроб досліджувати загальний обсяг вартості активів та нерухомості колишнього президента Казахстану та його сім'ї. Достовірну суму покаже лише історія, проте вже сьогодні можна назвати зразкову сукупну вартість нерухомості, зареєстрованої на родичів елбаси. Близько 800 млн доларів було витрачено Назарбаєвими на покупку елітної нерухомості в передмісті Лондона, Швейцарських Альпах, на Манхеттені, на іспанських курортах, у Чехії та інших країнах.

Наприклад, особняк площею 3 тис м² на 20 га землі в іспанській Коста-Браві належить середній дочці Назарбаєва Дінарі. Їй же належить замок "Бельрів" у Женеві, куплений за 63 млн доларів.

Там же, у Женеві резиденція з видом на озеро та 25-метровим басейном за 75 млн доларів. Володіє сім'я Назарбаєвих також численною нерухомістю у Карлових Варах.

У Лондоні за підозрою в "необґрунтованому збагаченні" було заарештовано нерухомість сім'ї на 100 млн доларів. Пізніше арешт зняли, і сім'я поспішила розпродати майно. Але не все. На Бейкер-стріт у Лондоні клан має нерухомість на 140 млн фунтів стерлінгів. Резиденція La Tropicale, побудована в XIX столітті на схилі пагорба з видом на Середземне море в Каннах, коштує 30 млн доларів. Її наявність спливла у судовій суперечці під час розлучення брата Нурсултана Назарбаєва Болата з його дружиною Майрою. Їхньому синові Даніяру належать апартаменти у Флориді за 3,4 млн доларів. Сім'я також має нерухомість на Манхеттені вартістю 50 млн.

Ну і що з того?

Тож ми побачимо грамотне розміщення капіталів, географічну диверсифікацію, гарний смак у підборі локацій та сусідів, а головне – переконливий доказ того, що багатовекторність – справа вигідна. Схоже, у якийсь момент клан спіткало запаморочення від успіхів – і через зростання цін на газ Назарбаєви вирішили обкласти всю країну податком на власне багатство.

 

Тепер питання полягає лише в тому, чи знайде ​​влада Касима-Жомарта Токаєва мужність та юридичні підстави пред'явити претензії хоча б на частину розкоші сім'ї назарбаєва. Звичайно, на користь фонду "Народ Казахстану".

[{"ad_code":"","ad_pic":"assets\/uploads\/root\/images\/house1.jpg","date":"","active":"","thumb":"","ad_link":""}]
Теги
Схожi
У Москві силовики побили, зґвалтували та змусили вибачатися на камеру відомого поета
Світ
У Москві силовики побили, зґвалтували та змусили вибачатися на камеру відомого поета
У Москві силовики увірвалися в будинок, побили та зґвалтували поета Артема Камардіна, який брав участь у протестних читаннях біля пам'ятника Маяковському...
Лукашенко відреагував на втечу з росії чоловіків призовного віку: «нехай тікають»
Світ
Лукашенко відреагував на втечу з росії чоловіків призовного віку: «нехай тікають»
Білоруський диктатор закликав не перейматися тими, хто покинув росію на тлі так званої часткової мобілізації...
Вторгнення в Україну зменшило активність рф поблизу Фінляндії - Саулі Нііністо
Світ
Вторгнення в Україну зменшило активність рф поблизу Фінляндії - Саулі Нііністо
Варто зазначити, що президент Фінляндії Саулі Нііністьо в минулому мав досить часті контакти з російським диктатором...
США попередили путіна про «катастрофічні» наслідки застосування ядерної зброї в Україні
Світ
США попередили путіна про «катастрофічні» наслідки застосування ядерної зброї в Україні
Салліван детально не описав характер відповіді США, але нагалосив, що Сполучені Штати приватними каналами пояснили Кремлю «що саме це означатиме в деталях»...
Хаос, беззаконня, повна безпорадність: підсумки перших днів мобілізації у рф
Світ
Хаос, беззаконня, повна безпорадність: підсумки перших днів мобілізації у рф
Майже тиждень в країні-агресорі триває мобілізація. Названа путіним «частковою», вона по суті такою не є і має абсолютно хаотичний характер...