[]

Залишайтеся вдома - дайте шанс на життя

Залишайтеся вдома - дайте шанс на життя

Україна вибрала карантин тому, що завдання карантину - тягнути час, поки не будуть набрані додаткові бригади в інтенсивну терапію, закуплені апарати ШВЛ і перші хворі медпрацівники повернуться в стрій з імунітетом. Навряд чи хтось, крім ідіотів, захоче лежати на сортуванні в коридорах і чекати черги на штучну вентиляцію, поки звільниться апарат - «залишайтеся вдома» не просто красивий хештег.

Останній серйозний карантин в наших краях було в 60-70-х роках минулого століття - коли під час спалаху чорної віспи у Москві і пандемії холери, зачепило Одесу. Тоді влада відреагувала оточенням лікарень внутрішніми військами і евакуацією 70 тисяч людей.

Було "весело" - 300 тисяч курортників застрягло в Керчі та Одесі, на перегонах зупиняли поїзди і вели полювання в комісійних магазинах за подарунками, які привіз нульовий пацієнт. Але історії відверто кажучи стародавні і забулися вже навіть в форматі міських легенд.

Наступні заходи щодо дифтерії та кашлюку були дрібними і не вселяли повагу. Тому нинішній карантин по COVID-19 виглядає надмірним, а транспортний колапс в Києві викликає відверті потоки ненависті. Тим більше, гречка на місяць вперед сама себе не купить, а сидіти з дитиною в чотирьох стінах знімною однушки в таку погоду злочин.

Варто відразу наголосити - поїздка контрактника в ППД в Маріуполь, робота санітаркою в приймальному покої або електриком на лінії, та й похід за продуктами в магазин,  - 100% не є порушеннями карантину. Хоча в ЄС закривають парки і виписують 7 тисяч штрафів на добу, але спортсмени, які готуються до змагань ще тиждень тому могли тренуватися, а собак дозволялось вигулювати. Але, крім аптек, забезпечення сім'ї або професійних обов'язків, всі виходи - заборонено. Сходити за пляшкою горілки для одного в самоізоляції і купити гречаного борошна для фірмових млинців - це не поважна причина, а безвідповідальність. Чому?

Тому що ми не знаємо масштабу небезпеки. Пандемія почалася на тлі сезонної епідемії грипу та ГРВІ. По правильному, тести потрібні всім, хто сьогодні з лихоманкою і кашлем, але це неможливо з економічних причин і потужностям лабораторій. Тут навіть не скільки лабораторії, скільки мазки, реагенти, витратні приналежності і потужності для обробки результатів.

Цим шляхом пішла Південна Корея з Сінгапуром - ізоляція всіх людей, які контактували з хворими і поголовне тестування. Україна так не зможе, як не змогла і Італія - ​​там зараз проблеми закрити запити лікарів банальними масками і рукавичками. Тому, в Барселоні, хоч вона і столиця Іспанії, лікарі не достатньо забезпечені необхідним і  біля клінік вимагають дати їм маски класу FFP2 і захисні бокси.

Це не жарт - зупинка виробництв в Китаї і створення їм оперативних запасів, хитає планету цілими континентами. Не живіть ілюзіями - до епідемії виявилися готовими  лічені країни. Ми не в їх числі.  Тому що не можна утримувати науку за залишковим принципом і платити лаборантам 250 доларів роками, але очікувати ефекту Південної Кореї від тестування.

Після повернення додому українців, що  працювали в Іспанії або Італії, спалах почнеться через 2-3 тижні. Далі починається самий пік. Він може сповільнитися низькою мобільністю всередині країни і тим, що багато обласних центрів не мають прямого зв'язку один з одним аеропортами. Але дива не буде - статистика поширення в Румунії, Словенії та Польщі ясно демонструє: пандемія плавно наростає, не зважаючи на карантин.

Наступати на ті ж граблі, коли бачиш результати сусідів - ознака ідіотизму. При тому, що Італія країна, яка на 3-4 місці стабільно у всіх рейтингах з медицини в Європі, з ВВП в 2 трильйони доларів і може собі дозволити (особливо в багатших і розвинених північних провінціях) ретальний захист і лікування -  вчора там було вже 475 загиблих на добу, а ще недавно 250.


Можна сперечатися чому так сталося в Італії - гіпотези на сьогодні різні. Може, через пізній карантину після виявлення «нульового пацієнта»:  його виявили 22 лютого, а карантин по країні стартував 10 березня. Може, через 264 ліжок на 100 тисяч населення в порівнянні з тими ж німецькими 611 лікарняними місцями і реформами медицини, коли дрібні лікарні оптимизировались на користь великих. Або через вікову піраміду і непропорційно велике число людей похилого віку. Але це факт - 35 тисяч офіційно хворих і 3000 смертей. Виходить, одна з причин, що тести посмертно роблять всім, а ось на всіх живих їх не вистачає.

Азіатська статистика говорить про те, що госпіталізації вимагають приблизно 10-12% від усіх випадків. 3000 мертвих італійців, хоч як не крути, але це подоланий поріг в 100 тисяч хворих - тільки видима нам верхівка айсберга.

Всі ці люди під час «сліпого вікна» кашляють в чергах, розвантажують пакети соків і овочі в супермаркетах, залишаючи на упаковці частки слини, продають ліки в аптеках - наче й не поливай все антисептиком, зараження лише питання часу.

Завдання карантину розтягувати надходження хворих на добу і тягнути час.Хвороба в переважній більшості навіть важких випадків, купірується подачею кисню, кортикостероїдами і бронходилататорами, вона не про те, що ми всі помремо - вона про колапс медичної системи і кінцівки ресурсів. Ресурси завжди кінцеві, просто це гостріше видно під час кризи.

Від грипу вже існує вакцина і препарати з доведеною ефективність. З приводу COVID-19 ще немає консенсусу навіть по віддалених проблем і хроніці, а препарати в основному активні поки тільки «в пробірці». Є згадка про фіброзі легенів і ексудативних запаленнях, лікарі Гонконгу описували випадки зниження життєвого об'єму легенів після перенесеної хвороби.

Наприклад, поліомієліт свого часу, коли ще не було від нього вакцини, втім, як і грип в період вивчення, викликав до життя такі карантинні заходи, що заповнення бланків на прогулянки здасться курортом. Доходило аж до блокади районів армією, ліжок в спортзалах і реклами на ТБ і радіо жертвувати «Дайм» (десятицентових монети) - все це тривало роками і теж здорово давило на психіку. Рузвельт тоді не так просто катався в колясці і організовував кампанії зі збору коштів в США.

Якщо ви хочете стати добровольцем на раніше тестування вакцини або вивчити як утворюється фіброз - продовжуйте гуляти з дітьми, тому що за роки садів і кімнат в ТРЦ ви відвикли, що з ними робити вдома.


В Україні добре бути молодим, здоровим і забезпеченим - це факт. Але повірте даними тієї ж Італії та Іспанії - 12% людей від 19 до 60 років вимагають інтенсивної терапії. Можливо, особисто ви перенесете хворобу легко або середньо. Але ота жінка, навпаки, в групі ризику - у неї астма. І ота продавець в магазині, з якої ви вітається щоранку - у неї діабет, вона на інсуліні. І ваша мама, якій за 60 теж в групі ризику. І літній сімейний лікар в поліклініці, зобов'язаний кожен день говорити з бабусями за тиск і види на врожай. Сотні тисяч людей. Часто економічно активних, незважаючи на пенсійний вік.

Ресурси витрачені на вас або через те, що ви зайвий раз вийшли в парк, це мінус шанс на життя у них.

Ідіоти так роблять або сволочі - вирішуйте самі. Туалетний папір і гречка вдома не допоможе врятувати ці життя.

Залишайтеся вдома.

Залишайтеся людьми.

Сходіть для своїх вікових сусідів в магазин, коли закуповують для сім'ї.

Візьміть пачку парацетамолу з аптеки і поділіться антисептиком.

Допоможіть зробити запас продуктів.

Завтра вірус може мутувати і стати менш летальним. А може мутувати і отримати більш важкий перебіг для молодих.

Всі ми в одному човні. Ніхто не зможе місяцями протирати антисептиком кожну пачку соку, гроші, телефон, ключі і чистити фрукти - рано чи пізно це станеться. Інститут Роберта Коха в Німеччині прогнозує пандемію на два роки і 10 млн. Хворих на протязі 3 місяців. Британці тестують національну службу охорони здоров'я на прийом 5 млн. Пацієнтів. Реаніматологи та медсестри в Європі вже лежать в боксах поруч зі своїми пацієнтами. У США ось ось спалахне і дуже серйозно. Україна вибрала карантин тому, що не можна утримувати науку за залишковим принципом і платити лаборантам 250 доларів роками, але очікувати ефекту Південної Кореї від тестування.


Послуги, транспорт і культура вже платить за рахунками і платять чимало. Повірте, коли почнеться епідемія і гинути будуть десятки осіб на добу, люди вишикуються в чергу в метр і навчаться виходити тільки в магазин або на роботу самі - доведено Італією та Іспанією. Але багатьом і там знадобиться штраф в 700 євро від поліції, щоб поміняти звички. Скрізь змітають продукти, антисептики і туалетний папір - від Ірану до США, Україна не унікальна. Скрізь люди порушують карантин і впадають в паніку. В Японії пацієнт отримавши позитивний тест на COVID-19 відправився до нічного клубу відриватися. Ми живемо не в ідеальному світі. Але саме чиніть їм правильно.


Дайте шанс медикам підготуватися, виробництва рукавичок і масок відновитися, замовленим ШВЛ прийти, а новим постам медсестер і реаніматологів спрацюватися.

Дайте шанс на життя своїм сусідам і знайомим в групі ризику.

Не забирайте ресурсів у тих кому вони потрібніші.

Залишайтеся вдома

[]
Теги
Схожi
Американська астронавтка розповіла, як пережити самоізоляцію
Здоров'я
Американська астронавтка розповіла, як пережити самоізоляцію
Пеггі Вітсон провела на космічній станції 665 днів і зазначила, що їй ніколи не було нудно...
Кардіолог розповів про небезпечні для серця продукти
Здоров'я
Кардіолог розповів про небезпечні для серця продукти
Особливо небезпечним для серця він назвав червоне м'ясо. Цей продукт містить багато насичених жирів, споживання яких варто обмежувати, віддаючи перевагу моно- і поліненасиченим жирам....
Така природа: жінки завжди живуть довше
Здоров'я
Така природа: жінки завжди живуть довше
Нове дослідження, у якому науковці намагалися відстежити тривалість життя ссавців у дикій природі, показало, що зазвичай самки живуть довше, ніж самці...
Пандемія гречки: чому не можна зловживати цією крупою?
Здоров'я
Пандемія гречки: чому не можна зловживати цією крупою?
Але не варто їсти її щодня, адже у всьому потрібно знати міру. Навіть гречка здатна завдати величезної шкоди організму якщо вживати її постійно....
Горілка захистить? Міфи і правда про зміцнення вашого імунітету
Здоров'я
Горілка захистить? Міфи і правда про зміцнення вашого імунітету
За даними китайських вчених, діти набагато легше переносять зараження новим коронавірусів - у них не буває високої температури, м'язової слабкості і головного болю. Однак чим старша людина, тим серйозніше симптоми і ускладнення - аж до летального результату...