Західні військові аналітики не вважають захоплення Лисичанська критичним

Західні військові аналітики дали свою оцінку захопленню Лисичанська російськими військами і висловилися про те, чого слід чекати тепер. Наводимо деякі оцінки експертів про ймовірні сценарії подальшого розвитку російсько-української війни.
Фахівець у сфері військової розвідки Форбс Маккензі в інтерв'ю Sky News сказав, що відступ ЗСУ з Сєвєродонецька та Лисичанська дорого обійшовся російським військам. Намір ВСУ «полягав у тому, щоб виснажити росіян, наскільки це можливо, в районі Сєвєродонецька та Лисичанська».
«Росіяни не мають великих тактичних успіхів, крім того, що вони можуть підняти свій прапор над руїнами Лисичанська. Але їм справді довелося витрачати людей і кошти так, як їм цього не хотілося б», — зазначив аналітик.
На його думку, у найближчі «пару тижнів» у війні очікується «оперативна пауза», оскільки «рівень втрат жахливий для обох сторін». Однак потім, як вважає Маккензі, бої відновляться з новою силою: українці продовжуватимуть максимально вимотувати російські окупаційні війська. Аналітик наголошує, що Москві важливо досягти своїх цілей до того, як Україна зможе значно наростити військовий потенціал за рахунок комплексного постачання західної зброї.
«Я думаю, (захоплення Лисичанська) - це тактична перемога росії, але досягнута величезною ціною. Їм знадобилося 60 днів, щоб досягти дуже повільного прогресу», - зазначив в інтерв'ю Reuters Ніл Мелвін із лондонського Королівського об'єднаного інституту оборонних досліджень.
Він порівнює битву за Сєвєродонецьк та Лисичанськ із масштабними кровопролитними битвами Першої світової війни за мізерні територіальні надбання.
"Росіяни можуть оголосити про якусь перемогу, але головна битва ще попереду", - вважає аналітик.
На його думку, ключова битва, ймовірно, відбудеться не на сході, а на півдні України, де ЗСУ розпочали контрнаступні дії.
"Я думаю, що, швидше за все, ми побачимо, як імпульс перейде до України, коли вона спробує перейти в широкомасштабний контрнаступ", - вважає Мелвін.
Відставний австралійський генерал Мік Райан, якого цитує France-Presse, вважає, що південь України є «стратегічно набагато важливішим фронтом», ніж Донбас. Контроль над чорноморським узбережжям України дав Москві сухопутний коридор в анексований Крим і доступ до українських морських портів.
Проте високопоставлений військовий наголошує, що українські контратаки на півдні ставлять Москву перед дилемою: продовжити наступ на сході чи значно посилити свої позиції на півдні?
Французький військовий експерт, полковник у відставці, віце-президент інституту Themiis Пер де Жон в інтерв'ю RFI сказав, що Лисичанськ був важливий Україні для відведення на захід сил ЗСУ із Сєвєродонецька, що було складним маневром із перетином річки. Однак після завершення виведення військових із Сєвєродонецька Лисичанськ «втратив стратегічну значущість» для України, каже Пер де Жон.
За його словами, для росії захоплення Лисичанська — це «ще один крок до повного захоплення Донбасу», але про можливий новий етап війни можна буде говорити лише у разі захоплення росією Краматорська, що означало б падіння Донбасу.
Він зазначив, що українські сили перебувають у оборонній позиції, і військові опції у них обмежені, а російські війська зараз «досить добре маневрують». Російська армія, воюючи на Донбасі, водночас обстрілює Харків, Миколаїв, Одесу і таким чином не дає перекинути додаткові сили ЗСУ для посилення донбаського фронту.
Академічний директор Середземноморського фонду стратегічних досліджень (FMES) П'єр Разу в коментарі France-Presse зазначив, що зараз у питанні можливого розвитку російсько-української війни всі опції відкриті. На його думку, теоретично росія може продовжити наступати на сході та «може сподіватися» на захоплення Слов'янська та Краматорська.
Однак, як зазначає експерт, початок повномасштабної війни показав, що російські війська не справлялися зі своїми військовими завданнями, коли заходили далеко вглиб української території. Російська військова машина «добре працює поряд зі своїми кордонами, своїми логістичними центрами та авіабазами», але «що далі вони йдуть, тим важче їм стає», каже П'єр Разу.
Експерт не виключає, що росія може спробувати «розрізати» українські сили на північному сході та оточити Харків, щоб поставити Україну перед вибором: захищати Харків чи контратакувати у напрямку Херсона. За словами експерта, битва за Харків із населенням 1,4 млн осіб була б вкрай руйнівною, а облога могла б тривати роки.
Український Дощ писав раніше, що ПВК «Вагнера» рекрутує російських в'язнів на війну в Україні: обіцяють, що ті, хто виживуть, зароблять.