Явні порушення гуманітарного права: в ОБСЄ подали доповідь про дії рашистів в Україні

Явні порушення гуманітарного права: в ОБСЄ подали доповідь про дії рашистів в Україні

Спеціальна група доповідачів ОБСЄ вказала на серйозні порушення прав людини російськими військами під час вторгнення в Україну. Цієї середи експерти опублікували 108-сторінковий попередній звіт про події в Україні в період з 24 лютого по 1 квітня. Ціла низка дій військ рф на українській території підпадає під визначення злочинів проти людяності, — вважають доповідачі ОБСЄ.

«Місія виявила явні випадки порушень міжнародного та гуманітарного права з боку російських сил при веденні бойових дій», — написали три спеціально призначені експерти ОБСЄ у доповіді, яку 13 квітня представлено постійній раді організації у Відні.

Група доповідачів була призначена ОБСЄ 3 березня, після консультацій з Україною, 45 державами-учасницями організації з 57-ми в рамках «Московського механізму» для розгляду «правозахисних та гуманітарних наслідків вторгнення рф та актів війни... для народу України в межах міжнародно визнаних кордонів країни. Москва відмовилася співпрацювати з доповідачами, назвавши «Московський механізм» «багато в чому застарілим та непотрібним».

Раніше росія також заблокувала продовження мандату спеціальної моніторингової місії ОБСЄ в Україні, яка працювала в зоні конфлікту на Донбасі з 2014 року (її мандат продовжували щороку, в 2021 році його продовжили до 31 березня 2022, а з 1 квітня 814 міжнародних та 477 місцевих працівників місії припинили роботу.

У звіті, опублікованому 13 квітня, доповідачі ОБСЄ вказали на «неодноразово задокументовані у ході конфлікту порушення» норм міжнародного гуманітарного права з боку сил рф (у період з початку вторгнення російських сил в Україну 24 лютого та 1 квітня).

Це, зокрема, «навмисні вбивства, насильницькі зникнення чи викрадення цивільних осіб, зокрема журналістів та місцевих чиновників». Подібні насильницькі дії, вчинені свідомо під час вторгнення, мають ознаки злочинів проти людяності, наголошують експерти ОБСЄ.

«Якби росія дотримувалась своїх зобов'язань у рамках міжнародного гуманітарного права після вторгнення в Україну 24 лютого, число вбитих і поранених цивільних осіб було б набагато меншим», — заявляють експерти, вказуючи, зокрема, на облогу Маріуполя силами рф та проросійських сепаратистів.

Експерти дійшли висновку, що військові рф несуть повну відповідальність за обстріл пологового будинку (пологового відділення лікарні №3) та драматичного театру в Маріуполі. Обстріл театру, в якому загинуло близько 300 людей, доповідачі ОБСЄ назвали «вопиючим порушенням» міжнародного гуманітарного права.

Порушення гуманітарного права місія встановила в тому, ЯК саме сили рф ведуть бойові дії: невибірково, не дотримуючись принципу «пропорційності» і запобіжних заходів щодо «об'єктів, що особливо охороняються, таких як лікарні».

«Очевидно, що десятки тисяч об'єктів нерухомості було пошкоджено або знищено з катастрофічними прямими та непрямими наслідками для цивільного населення», — заявляє місія ОБСЄ.

Експерти відзначають численні атаки на приватні «будинки, лікарні, багатоповерхові житлові будинки, культурні пам'ятки, школи, інфраструктуру водопостачання та електропостачання», які призвели до їх пошкодження або повної руйнації. За дотримання силами рф норм гуманітарного права цих руйнувань можна було уникнути, наголошують експерти.

Доповідачі ОБСЄ також вказують на «достовірні свідоцтва» щодо застосування тортур під час військового протистояння.

«Порушення мали місце як з українського, так і з російського боку. Проте порушення, вчинені російською федерацією, значно масштабніші і значніші за своїм характером», — наголошується у доповіді ОБСЄ.

Як зазначають експерти, «деякі висновки, що містяться у звіті, є попередніми через короткий період розслідування», а також у контексті війни, що триває, і безперервно надходить великого обсягу інформації про порушення гуманітарного права та злочини. Звіт, однак, може стати основою для подальшого ретельного розслідування з метою притягнення винних до юридичної відповідальності, зазначають доповідачі ОБСЄ.

Місія організації працює з численними джерелами інформації як офіційними, так і з неурядових організацій і слідчих органів.

Український Дощ писав раніше, що 700 тисяч українців було депортовано в росію: люди розповідають про фільтраційні табори.

[{"ad_code":"","ad_pic":"assets\/uploads\/root\/images\/house1.jpg","date":"","active":"","thumb":"","ad_link":""}]
Теги
Схожi
Генпрокуратура України викликала «вагнерівця» Євгена Пригожина на допит
Україна
Генпрокуратура України викликала «вагнерівця» Євгена Пригожина на допит
Пригожину пред'явлено обвинувачення за двома статтями: «Зазіхання на територіальну цілісність та недоторканність України» та «Ведення агресивної війни»...
Україна отримає від США далекобійні ракети, але не раніше ніж через 9 місяців - Bloomberg
Україна
Україна отримає від США далекобійні ракети, але не раніше ніж через 9 місяців - Bloomberg
Російський диктатор владімір путін заявив, що у разі постачання Україні ракет більшої дальності, росія завдаватиме ударів по тим об'єктам, які поки не чіпає...
1,7 млрд грн привласнив на закупівлі для ЗСУ: раднику заступника міністра оборони оголосили підозру
Україна
1,7 млрд грн привласнив на закупівлі для ЗСУ: раднику заступника міністра оборони оголосили підозру
Раднику заступника міністра оборони України (на громадських засадах) повідомили про підозру у справі про заволодіння понад 1,7 млрд грн, призначених на закупівлю товарів для Збройних сил України....
У районі Вугледара з'явився підрозділ СОБР для придушення бунтів в росармії
Україна
У районі Вугледара з'явився підрозділ СОБР для придушення бунтів в росармії
Російське військове керівництво перекинуло на Донеччину спецпідрозділ швидкого реагування СОБР, для придушення бунтів серед своїх військових...
У полон ЗСУ здалися 10 військових рф із бригади, яка мародерила в Бучі й Ірпені
Україна
У полон ЗСУ здалися 10 військових рф із бригади, яка мародерила в Бучі й Ірпені
У районі Вугледара на Донеччині у полон ЗСУ здалися 10 російських військових зі 155-ї бригади морської піхоти рф: саме ця бригада заходила в Ірпінь та Бучу...