Які партії є найбільшими замовниками піару в ЗМІ? - моніторинг експертів

Які партії є найбільшими замовниками піару в ЗМІ? - моніторинг експертів

Громадська організація «Детектор медіа» презентувала проміжні результати моніторингу інформаційних форматів на телебаченні напередодні та на початку місцевих виборів, а також головні теми російської пропаганди щодо України протягом року (серпень 2019-вересень 2020). Представлені дані показують, з якими тенденціями в інформаційному мовленні суспільство та політичні сили увійшли у виборчу кампанію 2020 року.

За підсумками експертів, президент Володимир Зеленський майже наздогнав «Опозиційну платформу — За життя» за кількістю незбалансованих позитивних матеріалів у новинах. Відповідно до даних моніторингу теленовин за вересень найбільше матеріалів з ознаками замовності виходить на ТРк Україна і на Інтері, а найбільші замовники - ОПЗЖ, Рінат Ахметов. На третьому місті замість Олега Ляшка, який раніше входив в трійцю просуванців, тепер Володимир Зеленський. Кількість його піару почала зростати у серпні і продовжує зростати до сьогодні.

Новинарі розповідають, що і як глава держави їв у фастфуді під час регіональних поїздок, на урочистостях, як подружжя Зеленських зустрічалося з пораненими воїнами, на ICTV розповідали, що президент звернувся до світової спільноти з інформацією про те, що Україна має туристичний та технологічний потенціал та інше. Найбільше президенту підлещував «Інтер». Моніторинг новин «Інтера», «1+1», СТБ, ICTV, «України», «UA: Першого», «112» та 5 каналу. 

«У медіа з’являється багато нової політичної джинси. Тож цю виборчу кампанію можна буде вважати рівністю або нерівністю корупційних можливостей», – з такої оцінки розпочала презентацію голова ГО «Детектор медіа» Наталія Лигачова.

Експерти «Детектора медіа» узагальнили основні тенденції початку виборчої кампанії. Так, медіагрупи Ріната Ахметова і Віктора Пінчука фактично бойкотують партію «Опозиційна платформа – За життя», але надмірно не піарять жодну з партій. Водночас канал «Україна» дуже активно просуває кандидата в народні депутати у 208-му окрузі Олега Ляшка, звернула увагу Наталія Лигачова. З-поміж різних політичних партій «Україна» потрохи просуває «Європейську солідарність», «Батьківщину» і «Слугу народу».

 

Зокрема, телеканал Ігоря Коломойського «1+1» перед місцевими виборами піарить партію «За майбутнє» Ігоря Палиці та критично налаштований до «Слуги народу». За словами експерта «Детектора медіа» Ярослава Зубченка, також на «1+1» комфортно себе можуть почувати «слуги народу», які близькі до Ігоря Коломойського – наприклад, Олександр Дубінський (був на двох ефірах «Права на владу» з чотирьох). Лідер партії Ігор Палиця був гостем чотирьох випусків токшоу «Право на владу» з чотирьох, які вийшли в новому телевізійному сезоні. Для порівняння: члени партій «Європейська солідарність», «Батьківщина» та ОПЗЖ були представлені на одному ефірі з чотирьох кожен. Хоча ці партії мають фракції в парламенті, а «За майбутнє» – лише депутатську групу.

 

«Савік Шустер у своєму токшоу стабільно не підігрує жодній партії, – додав Ярослав Зубченко. – Але до виборів залишається ще місяць, тому все ще може бути. Раніше на Свободі слова” були лобістські ефіри для Ахметова про енергетику, були ефіри для Ляшка. За останній час Арсеній Яценюк був гостем двох ефірів з трьох. До представників “Європейської солідарності” в Шустера явна неприязнь, він їх перебиває, вони його дратують».

Попри ігнорування на каналах Ахметова і Пінчука, «Опозиційна платформа – За життя» є одним з лідерів за кількістю згадок у телепросторі.

«Це відбувається за рахунок того, що ОПЗЖ дуже багато піарять канали Медведчука (“112”, NewsOne, ZIK) та “Інтер”», – пояснила Наталія Лигачова.

Тим часом партії «Європейська солідарність» через конфліктні інфоприводи та критику влади вдалося в середині вересня вийти на перше місце за кількістю згадок у новинах. ОПЗЖ та «Європейська солідарність» мають пули власних або наближених до них інформаційних телеканалів, з допомогою яких критикують владу.

«Порошенко і Медведчук воюють не між собою, а зі “слугами народу”. Якщо канали Порошенка звинувачують владу в компромісах з ворогом, то канали Медведчука – у невиконанні мирних домовленостей і продовженні війни», – пояснив експерт Ярослав Зубченко.

Наприклад, на Прямому каналі є певні програми, заточені під критику владу. А телеканали Медведчука влаштовують цілі ефіри з цитат «слуг народу», обговорюючи та критикуючи їх.

«Крім ОПЗЖ канали Медведчука підтримують “партнерські проекти” – Шарія та Пальчевського», – наголосив Ярослав Зубченко. Так, блогер і лідер власної партії Анатолій Шарій з початку серпня дав каналу NewsOne 9 інтерв’ю тривалістю понад 40 хвилин, а кандидат у мери Києва Андрій Пальчевський із червня 2020 року був гостем 13 випусків із 17 токшоу «Пульс» на «112 Україна».

Партії «Батьківщина» й «Голос» поки що досить пасивні в інфопросторі, додала Наталія Лигачова. У випадку «Батьківщини» це може бути пов’язано із хворобою Юлії Тимошенко. «Голос» порівняно більше представлений на телеканалах Віктора Пінчука. Партія «Пропозиція», яка спершу була активною, майже зникла із загальнонаціонального інфопростору.

Моніторинг «Детектора медіа» свідчить, що загальнонаціональні телеканали не пояснюють глядачам специфіки місцевих виборів і не надають корисної інформації про нові правила виборів.

«Місцеві вибори проходять за новими правилами, які дуже складні, і відбуваються в умовах епідемії. Загальнонаціональні канали цього не пояснюють глядачам і не надають корисної інформації про нові правила виборів. Деяку інформацію дає тільки телеканал ICTV, який розпочав цикл сюжетів про ситуацію з виборами в найбільших містах», – зауважила пані Лигачова.

Вона вбачає в цьому небезпеку і ризик низької явки на місцевих виборах:

«З теленовин глядачу важко зробити висновок навіть про те, що вже за місяць відбудуться місцеві вибори, не кажучи вже про те, як вони будуть проходити. Ми можемо мати ситуацію, коли виборці не забезпечать належної явки, бо на пандемію буде накладатися нерозуміння виборцями важливості цих виборів і правил їх проведення».

За даними «Детектора медіа», найбільше уваги загальнонаціональні медіа приділяють київським виборам, на відміну від виборів у регіонах.

«Глядачі більше знають про боротьбу за мерське крісло в Києві, ніж в інших регіонах, а можливо й у власному», – наголосила пані Лигачова.

Інтенсивність російської дезінформації та негативне висвітлення російськими і проросійськими пропагандистами українських подій посилилося з початку 2020 року й особливо напередодні українських місцевих виборів. За масштабністю воно зрівнялося із зусиллями російської пропаганди у 2014-2015 роках. Про такі тенденції розповіла директорка ГО «Детектор медіа» Галина Петренко.

«Російські медіа намагаються чинити вплив на українських виборців. Адже є певна частина українців, які продовжують дивитися російські інформаційні програми. А крім того, меседжі російської дезінформації регулярно розповсюджують деякі українські медіа. З початку 2020 року негативне висвітлення українських подій за масштабністю зрівнялося до зусиль російської пропаганди у 2014-2015 роках. Єдина перерва була у квітні-травні, коли Росія стикнулася з внутрішніми проблемами, пов’язаними з коронавірусом», – розповіла експертка.

 

Теги
Новини партнерiв
Схожi
В Україні випустять новий автобус за європейським стандартом екологічності
Україна
В Україні випустять новий автобус за європейським стандартом екологічності
Запорізький автомобілебудівний завод найближчим часом сертифікує нову модифікацію автобуса ЗАЗ А10 за новітнім екологічним стандартом Євро-6...
Головнокомандувач ЗСУ Хомчак отримав приємний бонус від держави?
Україна
Головнокомандувач ЗСУ Хомчак отримав приємний бонус від держави?
Музикант Тарас Тополя повідомив, що головнокомандувач ЗСУ Руслан Хомчак отримав третю службову квартиру в Києві...
Українці на карантині одружувалися в 6,5 разів частіше, ніж розлучалися
Україна
Українці на карантині одружувалися в 6,5 разів частіше, ніж розлучалися
У Мін'юсті повідомили, що за 7 місяців карантину було зареєстровано 107 тисяч шлюбів, тоді як розірвано лише 16,5 тисяч шлюбів...
Бюджет недоотримав понад 2 млрд гривень - ексглаві ДПС повідомили про підозру
Україна
Бюджет недоотримав понад 2 млрд гривень - ексглаві ДПС повідомили про підозру
ЗМІ з'ясували, що підозру повідомлено Сергію Верланову...
Британська місія  готуватиме українських військових моряків
Україна
Британська місія готуватиме українських військових моряків
Інструкторська місія Orbital здійснюватиме військову морську підготовку українських військовослужбовців...