[]

Як танцювали український гопак 100 років тому (відео)

Як танцювали український гопак 100 років тому (відео)

Гопак — це старовинний український танець, що давно вже став національним. Танець походить ще з козацьких часів, але і донині не втратив своєї популярності. Завдяки тому, що в гопаку використовуються віртуозні та карколомні стрибки у швидкому темпі, дивитися його виконання – це суцільне задоволення!

Сам танець відображає у собі всю широту української душі, та давно вже став візитівкою української культури. Гопак змальовує своєрідний діалог, в якому чоловіки демонструють свій характер, силу та мужність, а дівчата – свою витонченість та красу.

Історія виникнення гопака пов’язана з бойовими тренуваннями козаків Запорізької Січі в 16-18 століттях. Тому спочатку це був виключно чоловічий танець. Гетьмани, взявши булаву, починали танцювати в центрі кола, а коли в коло входили козаки то підтверджували цим їх верховенство. 

Гопак первісно танцювався із шаблями. Стара назва гопака - танець "козак". Назву змінили у 20 столітті. Козак походить від "кап сак" (у перекладі "головний скіф"). Звідси і назва козацького музичного інструменту - кобза (викривлена назва капсак). Цікаво і те що радянський музичний колектив козаків називався КАПСА. Очевидно засновники колективу знали про походження терміну "козак".

Перше зображення гопака - фігурки антів (слов’янсько-сарматські племена) з Київщини 6 ст. н. е. До речі, фігурки антів у вишиванках. Перша літописна згадка про гопак - візантійський літописець Лев Диякон, який згадує, що волхви тренувалися битися в танці. Француз Боплан у 17 столітті писав, що козаки весь вільний час проводять у танцях. Тобто легенда про те що танець гопак винайшли після знищення Січі Катериною 2 - брехня. Танцю кілька тисячоліть і корінням він сягає скіфів і сарматів. Елементи гопака є в російських танцях комаринская, бариня, трепак і яблочко, в білоруському трепаку, в кримсько-татарських, казансько-татарських і в чуваських танцях.

Чоловічі костюми, які до сих пір використовують для гопака (червоні шаровари, кольоровий пояс, вишита сорочка, загострені чоботи), є за своєю суттю формою кадрових військових того часу. Жінки з’явилися в гопаку тільки в його сценічному варіанті, але також одягнені в історичні костюми центральній частині України (вишита сорочка, запаска або плахта, кірсетка, загострені червоні чобітки, вінок зі стрічками).

Нова історія гопака почалася зі створення в 1940 році ансамблю пісні і танцю України, який очолював з 1955 по 1975 роки Павло Павлович Вірський. Саме цей балетмейстер створив академічний народний танець на основі класики і традиційного фольклору, і поставив той знаменитий гопак, яким до цього часу завершує концерти академічний ансамбль танцю України його імені.

Гопак 1910 рік.

Рідкісні кадри. Мабуть, найдавніший запис гопаку. Візантійський історик IX століття Лев Диякон у «Хроніках», описуючи походи князя Святослава, називав волхвів дітьми сатани, що навчалися мистецтву воювати за допомогою танців. 

 

Гопак 1931 рік.

Унікальне ретро-відео 1931 року на якому зображено бойовий козацький танець гопак. На жаль з часом відбувається збідніння асортименту рухів у танці, і рухи, які на 0:04 хвилині – 0:25 хвилині - вже не танцюють (до чобіт так не торкаються). Як вже зазначалося, гопак - це бойовий танець, в якому бойові удари здійснюються ногами. Рухи на 2:28 хвилині вже не танцюють. Це так звана кругова оборона. Коли козаків оточували - вони утворювали коло - хоровод, в якому один міцно тримав інших і вирвати людину з хороводу практично не можливо. І поки в хороводі двоє по боках тримають одного, той один відриває ноги від землі та б’є ворога обома ногами. Така тактика кругової оборони не лише в козацькому гопаку збереглася, але й у гуцульському танці аркан. 

 

Гопак 1938 рік.

55-річний чолов'яга витанцьовує гопак. В наш час 55-річні чоловіки на таку акробатику вже не здатні.

 

Гопак 1953 рік.

І знову унікальні кадри. На жаль, гопак з роками вироджується (втрачаються деякі бойові рухи). Отакий рух як на 1:02 хвилині і на 1:18 хвилині - вже не танцюють. Тепер стосовно бойових прийомів... На 0:53 хвилині і на 0:58 хвилині і на 1:20 хвилині копняки у сидячому положенні. Якщо ти сидиш, а навколо тебе стоять вороги, то таким чином їх зненацька можна збити з ніг. І невигідне сидяче положення стає вигідним. Ворог не очікує, що жертва яка сидить зможе дати відсіч. 1:02 хвилина - розкрутка навколо осі з розставленими руками. Без шабель в руках цей рух для більшості людей не зрозумілий. Якщо танцюристу дати в руки шаблі - рух стає відразу зрозумілим. Танцюрист перетворюється на небезпечного воїна, який косить ворогів шаблями навколо себе десятками. Прийом застосовувався в разі якщо козака оточили. Точніше тактика в козаків така була - дати себе оточити а потім косити ворогів. Цей же рух танцюють пуштуни в Афганістані - нащадки скіфів саків так само як і наші козаки є нащадками скіфів саків. Така ж тактика - дозволити себе оточити а потім косити ворогів у індійських сікхів - нащадків скіфів в Індії. Такі собі індійські козаки. Рух який на 1:39 хвилині (удари ногами) сикхи теж виконують в своєму бойовому мистецтві "гатка". На 2:01 хвилині чоловіки по бокам ставлять підніжки з сидячого положення. Мало яке бойове мистецтво може похвалитись наявністю бойових прийомів з сидячого положення.

Пуштунський гопак (пуштуни з Афганістану). Пуштуни танцюють свій національний танець, як дві краплі вони схожий на гопак. Танцюють із шаблями в руках. Так само як і козаки пуштуни мають скіфську кров. Стара назва Афганістану - Сакастан - країна саків (скіфів). Сусідньою країною - Іраном (Персією) до недавнього часу правили шахи. Шак - це по іранськи скіф. Тобто сам термін походить від назви скіфів. Скіфського походження були наприклад царі Парфянського царства - зі скіфського племені парнів. Засновник іранської релігії - зороастризму - Заратуштра був сином скіфа Спітами. Засновник Буддизму - Будда Сакьямуні був з племені індійських скіфів - саків - сакья. В Ірані досі будують білені хати.

 

Гопак 1964 рік.

Так шикарно вже давно не танцюють. Чим давніше відео гопака – тим складніша техніка виконання. Рух, який на 2:22 хвилині, на жаль, вже не танцюють. 

 

Гопак 1988 рік.

 

Гопак 2015 рік.

Гопак Національного заслуженого академічного ансамблю танцю Украї́ни імені Павла Вірського. Концерт присвячений 110 -річчю П.П.Вірського.

Раніше Український дощ писав, що турецький телеканал «ТРТ» випустив на екран документальний фільм про бойові мистецтва світу. Одна з серій циклу присвячена  бойовому мистецтву українськиї козаків.

[{"ad_code":"","ad_pic":"assets\/uploads\/root\/images\/house2.jpg","date":"","active":"","thumb":"","ad_link":""}]
Теги
Схожi
Археологи знайшли підтвердження існування амазонок
Історія
Археологи знайшли підтвердження існування амазонок
Деякі скелети свідчать про те, що жінки активно користувалися луком і стрілами....
3 березня 1861 року відбулося скасування рабства: цар відмінив кріпацтво
Історія
3 березня 1861 року відбулося скасування рабства: цар відмінив кріпацтво
Кріпацтво було відоме ще з часів Київської Русі, де холопи обробляли князівську чи державну землю і не мали права залишати її собі...
Держархів опублікував особову справу Бандери, яку завела польська поліція під час його першого арешту
Історія
Держархів опублікував особову справу Бандери, яку завела польська поліція під час його першого арешту
Державний архів Івано-Франківської області розпочав публікацію своїх особливо цінних документів на вебсайті у цифровому форматі...
В Бельгії знайшли реліквію зі стародавнього римського міста Помпеї
Історія
В Бельгії знайшли реліквію зі стародавнього римського міста Помпеї
На мармуровій дошці зображені рельєфи, що зображують землетрус, що стався в Помпеях 62 року до нашої ери...
В Амазонії знайшли стародавнє місто, яке змінює уявлення про історію
Історія
В Амазонії знайшли стародавнє місто, яке змінює уявлення про історію
У джунглях Амазонії знайшли величезне стародавнє місто, яке протягом тисяч років ховалося у пишній місцевій рослинності...