Як радянська влада боролася з Різдвом: СБУ оприлюднила архіви КДБ

Як радянська влада боролася з Різдвом: СБУ оприлюднила архіви КДБ

У Службі безпеки України відкрили архіви Комітету державної безпеки СРСР щодо операції «Блок», в межах якої українців переслідували за різдвяні вертепи.

На початку 1972 року радянська влада розпочала боротьбу зі святкуванням Різдва в Україні. У таємних повідомленнях керівництву КГБ її оголосили операцією "Блок". Почали вистежувати людей, які дотримувались традицій.

Електронний архів визвольного руху опублікував оперативні фото вертепу в одній з львівських квартир. Там зібралися Василь СтусОлена АнтонівІрина КалинецьМарія й Ганна Садовські та інші діячі українського дисидентського руху.

13 січня 1972 року КГБ відзвітувало секретарю ЦК Компартії України Петру Шелесту про початок операції. За кілька днів після цього КДБ відзвітувало секретарю ЦК Компартії України Шелесту про офіційний початок операції «Блок», під час якої у людей проводили обшуки та вилучали  «антирадянські і політично-шкідливі» матеріали.

У Києві та Львові почали затримувати людей. За справою "Блок" арештували Василя СтусаВ'ячеслава ЧорновілаЄвгена Сверстюка, онука Івана Франка ЗіновіяІвана Світличного та інших.

 

Комітет держбезпеки УРСР стежив за новорічними колядками й вертепами, називаючи їхніх учасників «націоналістично налаштованими особами». Один із таких епізодів ретельно описаний в «інформаційному повідомленні» першому секретарю ЦК Компартії УРСР Петру Шелесту від 20 січня 1972 року.

У документі розповідалося про колядування «ватаг» людей у Києві та Львові протягом 31 грудня 1971-го — 1 січня 1972 року з найдрібнішими подробицями — аж до того, скільки грошей отримали колядники і на що їх витратили.

Більше розповів Андрій Когут, директор архіву СБУ:

"Ці документи відкриті вже давно, просто зараз зробили публікацію документів та фотографій, які присвячені власне тому, як дисиденти намагалися святкувати Різдво, колядували. Для багатьох з них це закінчилося арештами. Спокійно святкувати Різдво і не потрапити в об’єктив КДБ можна було лише за межами України."

На початку 1974 року на ім’я нового секретаря ЦК Компартії України Володимира Щербицького було направлено секретний донос про підготовку «окремими націоналістично налаштованими особами новорічних колядок». До кінця 1974 року за різними підрахунками було заарештовано майже 200 діячів дисидентського руху, звинувачених в «українському буржуазному націоналізмі» і поширенні самвидаву. Більшість з них засудили до тривалого ув’язнення або помістили у психіатричні лікарні. Зокрема, до лікарень потрапили Микола Плахотнюк, Леонід Плющ, Василь Рубан та Борис Ковгар.

Масові репресії проти української інтелігенції тривали майже до кінця 1976 року, коли за ініціативою голови КДБ Віталія Федорчука розпочалось переслідування організаторів і учасників гельсінського руху.

Документи, опубліковані на електронному архіві Українського визвольного руху. На цьому сайті є підбірка «Репресована коляда» – як дисиденти святкували. Також є підбірка документів про повстанське Різдво – як УПА святкували Різдво і багато інших дотичних документів.

Теги
Новини партнерiв
Схожi
Майже три чверті українців вважають, що «країна йде у неправильному напрямку»
Україна
Майже три чверті українців вважають, що «країна йде у неправильному напрямку»
74% українців переконані, що справи в Україні рухаються в неправильному напрямку...
За Зеленського готові проголосувати менш ніж 20% українців – опитування
Україна
За Зеленського готові проголосувати менш ніж 20% українців – опитування
На виборах за чинного президента України Володимира Зеленського готові проголосувати 19,8% українців...
В Українців з'явиться нове свято - День тренера
Україна
В Українців з'явиться нове свято - День тренера
Уряд погодив проєкт Указу Президента України «Про День тренера». Тепер щорічно, 19 липня, українці будуть вшановувати спортивних тренерів за їх заслуги перед суспільством...
Нарешті столичний університет відреагував на українофобську поведінку свого викладача: заява ВНЗ
Україна
Нарешті столичний університет відреагував на українофобську поведінку свого викладача: заява ВНЗ
В педагогічному університеті назвали такі заяви викладачки неприпустимими і неприйнятними і хочуть провести слухання на засіданні Вченої ради ...
В Україні безробітних майже півмільйона людей
Україна
В Україні безробітних майже півмільйона людей
Через відсутність роботи число людей, які отримують від держави допомогу, за рік зросла більш ніж на 36%, а кількість вакансій скоротилася на 20,5%...