[]

Як не купити житло з боргами за комуналку

Як не купити житло з боргами за комуналку

Від придбання квартири з боргами за комунальні послуги допоможе вберегтися ретельна перевірка нерухомості до укладення договору.

Справа в тому, що довідка про відсутність комунальної заборгованості не є обов'язковою під час укладення угоди купівлі-продажу. А борги за комунальні послуги не заважають продавати нерухомість, пише dom.ria.

Згідно із законом «Про виконавче провадження» арешт на нерухомість може бути накладено в разі перевищення заборгованості на суму у 20 мінімальних заробітних плат – у 2021 році це 120 тис. грн. Це за умови, що квартира – єдине житло боржника.

Якщо він має іншу нерухомість, арешт може бути накладено за меншої заборгованості. Але доки цього не станеться, й обтяжень немає, власник може вільно розпоряджатися квартирою, продавати її. Він не зобов'язаний показувати борги іншій стороні угоди, якщо покупець або нотаріус не просять його про це.  

Порядок дій, якщо купили квартиру з боргами

Якщо все ж сталося так, що ви купили квартиру з комунальними боргами, не знаючи про них, порядок дій тут залежить від того, як було складено договір купівлі-продажу житла. Основне, що потрібно врахувати – чи передбачено документом погашення заборгованості новим власником.

Якщо в договорі є пункт про перехід боргів новому власнику

Якщо в договорі є пункт, що заборгованість або наявні зобов'язання за квартирою переходять новому власнику, він має погасити борги сам. В цьому випадку домогтися сплати суми боргу колишнім власником без його згоди практично неможливо навіть у суді, адже ви самі підписали договір з відповідними умовами.

Зазвичай такі угоди укладають у випадках, коли покупець та продавець попередньо домовляються про погашення боргів новим власником. Сума заборгованості віднімається від вартості квартири. Але не виключено, що недобропорядний продавець не захоче передати вам борги без їх компенсації з вартості квартири й не повідомить про цей момент, проте в договорі він буде вказаний. Тому перед підписанням паперів уважно перечитуйте всі пункти.

Якщо в договорі немає пункту про перехід боргів новому власнику

Це вдаліший для покупця варіант, адже він не дає свою згоду на погашення боргів колишнього власника. Сам договір купівлі-продажу не має на увазі перехід зобов'язань з оплати боргів новому власнику, якщо про це в ньому не сказано. Після отримання платіжок з сумою заборгованості, що накопичилася до укладення угоди купівлі-продажу, спочатку мирно зверніться до колишнього власника й попросіть погасити борги. Якщо він це зробить – ситуація вирішиться з мінімальними турботами та без проблем. Якщо ж колишній власник відмовиться платити, доведеться звертатися до суду.

В цьому випадку закон буде на вашому боці. Законодавством не передбачено, що новий власник має сплачувати борги продавця, якщо про це не сказано в договорі купівлі-продажу. Далі, виходячи зі статті 162 Житлового кодексу, а також з положень Закону «Про житлово-комунальні послуги», слідує, що особа має своєчасно сплачувати комунальні послуги й платити за них лише в разі фактичного користування.

Тому зобов'язання з оплати комунальних послуг, наданих до укладення договору купівлі-продажу, залишаються за колишнім власником. Ви до них не маєте ніякого відношення. Заарештувати квартиру за борги також вже не можуть, адже вона не є майном боржника.

Будь-які дії в цьому напрямку є незаконними, тому ви зможете оскаржити їх в суді. Вимагати сплату боргу від вас комунальні компанії також не можуть. Якщо вони подадуть на вас до суду, ви повинні будете звернутися з зустрічним позовом, вимагаючи виключити заборгованість попередніх власників за вашим особовим рахунком. Практика показує, що такі позови громадян задовольняються й далі комунальні компанії судяться вже з попередніми власниками, які є фактичними боржниками.

Дізнатися про наявність боргів у відношенні житла, що купується, можна двома способами:

  • попросити продавця надати довідки з усіх комунальних організацій, від компанії з обслуговування будинку,
  • перевірити власника на предмет відсутності боргів в Єдиному реєстрі боржників або на сайтах відповідних комунальних служб.

Якщо у квартирі проживало кілька людей, можливий варіант з розділом особових рахунків. В такому випадку українцям радять отримати довідки про відсутність заборгованості щодо кожного мешканця. Всю інформацію можна дізнатися в компаніях, що обслуговують будинок.

Сам договір купівлі-продажу зобов'язує нового власника оплачувати борги.

"Після отримання платіжок з сумою заборгованості, що накопичилася до укладення угоди купівлі-продажу, спочатку мирно зверніться до колишнього власника й попросіть погасити борги. Якщо він відмовиться платити, доведеться звертатися до суду. В цьому випадку закон буде на вашому боці", - радять українцям.

За 2020 рік борги за комуналку збільшилися на 15,5% і виросли до загальної суми 73,6 млрд грн.

[]
Теги
Схожi
Апеляційний суд відмовив Портнову у справі щодо перегляду підручників з історії Майдану
Право
Апеляційний суд відмовив Портнову у справі щодо перегляду підручників з історії Майдану
У Шостому апеляційному адміністративному суді повідомили, що інформація про ухвалення судом щодо перегляду підручників з історії не відповідає дійсності...
Чоловік, який хотів згвалтувати жінку у потязі, помер у СІЗО
Право
Чоловік, який хотів згвалтувати жінку у потязі, помер у СІЗО
У СІЗО помер Віталій Рудзько, який влітку 2020 року жорстоко побив та намагався згвалтувати жінку у потязі «Київ — Маріуполь»...
Через яку суму покупки позбавлятимуть субсидій - Мінсоцполітики
Право
Через яку суму покупки позбавлятимуть субсидій - Мінсоцполітики
У Мінсоцполітики пояснили, що субсидію не призначать у випадку, коли буде дорога покупка, є не одне житло чи транспортний засіб...
Правоохоронці Одещини розкрили схему торгівлі українцями (відео)
Право
Правоохоронці Одещини розкрили схему торгівлі українцями (відео)
За півтора року з України до Франції вивезли сотні людей, повідомляють в поліції. За кожного обманутого мігранта зловмисники отримували майже тисячу євро...
Гуляв без намордника: у Броварах бійцівський пес напав на дитину
Право
Гуляв без намордника: у Броварах бійцівський пес напав на дитину
У Броварах, що під Києвом, американський стаффордширський тер’єр напав на 7-річного хлопчика...