Як музика впливає на наш організм? Сенсаційні висновки вчених

Музика дарує нам естетичну насолоду і впливає на нас по-різному залежно від того, що ми слухаємо. Але як саме впливає? Над питанням думають ще з давніх-давен.
Уже в 4 столітті до нашої ери Піфагор довів, що музика впливає на здоров’я людини та її психіку. Він вважав, що людські органи випромінюють електромагнітні хвилі, і їхні налаштування змінюється при входженні в резонанс чи дисонанс із музичними хвилями, призводячи до самолікування чи саморуйнування.
Сучасні вчені й зараз підтверджують висновки досліджень Піфагора та доповнюють їх. За останні століття вчені дізнались, що музика:
— здатна знизити больові відчуття
Університет штату Юта провів експеримент над 143 людьми, схильними до тривожності через відчуття та очікування можливого болю. Вчені виявили, що прослуховування класичної музики посилює ефект знеболювальних, а їхнє поєднання дає кращий результат лікування.
— розвиває пам’ять та інтелект
Це з’ясували вчені з Гонконгу. Вони спостерігали за дітьми, які регулярно відвідують музичні заняття і виявили, що ці уроки покращують результати тестів, де потрібно згадати слова зі списку. Чим більше людина займалася музикою, тим кращою була її вербальна пам’ять. Тобто вона вчила, згадувала та утримувала в пам’яті слова краще, ніж інші люди. І навички запам’ятовування покращувалися пропорційно тому, як довго людина займалася музикою. Це пояснюється тим, що гра на музичних інструментах стимулює формування нейронних зв’язків, вiд кількості яких і залежить рівень інтелекту.
— знижує тиск
Прослуховування музики рекомендують за наявності серцево-судинних захворювань. Весела ритмічна мелодія розширює кровоносні судини і відновлює спокійне серцебиття. Відомо, що під час післяопераційної реабілітації пацієнтам дають слухати різну музику, щоби посприяти швидшому одужанню.
— сприяє збереженню слуху
Вчені провели експеримент над 163 людьми, 74 з яких були професійними музикантами. Вони виявили, що 70-річні музиканти чують і сприймають тихі звуки в галасі краще, ніж 50-річні представники інших професій.
— підвищує ефективність роботи
Стрімінговий сервіс Spotify та соцмережа LinkedIn провели опитування серед офісних працівників у Німеччині. Його результати показали, що більшість співробітників, а саме 83 %, слухає музику під час роботи й що вона позитивно впливає на покращення їхньої ефективності, а 40 % працівників відповіло, що завдяки музиці відчувають збільшення творчого потенціалу. Хоча є думка, що це стосується тільки екстравертів. Бо інтровертам музика тільки заважає під час роботи.
Також британські вчені провели експеримент над спортсменами і виявили, що після прослуховування швидких ритмічних композицій їхній результат підвищується в середньому на 20 %. Тобто музика для них діє як допінг.
— впливає на рішення
У минулому столітті продавці та менеджери з продажу помітили, що музика впливає на прийняття рішення покупцями. Вони зрозуміли: якщо в торговому залі включити повільну композицію, то покупець затримається в магазині й буде обирати товари більш вдумливо; а якщо швидку та ритмічну мелодію — покупець буде намагатися швидше завершити всі свої справи й піти. До речі, таке практикують у McDonald's та інших фастфудах, які заробляють на потоці людей. Вони спеціально включають швидкі композиції, щоби підсвідомо вплинути на нас.
— покращує настрій та сприяє розслабленню
Музика застосовується в психотерапії для лікування психічних розладів як заспокійливий засіб. А спокійна музика взагалі сприяє швидшому засинанню та міцному сну, за словами сомнологів. Усе це пояснюється тим, що музика стимулює вироблення дофаміну — нейромедіатора, який ще називають «гормон щастя», та впливає на рівень кортизолу, гормону стресу.