Як 22 лютого кримськотатарський Ахтіар став Севастополем - «містом Божественного»

22 лютого 1784 року за указом російської імператриці Катерини II порт і фортеця Ахтіар у Криму перейменували на Севастополь. Нова назва міста з грецької перекладається як "священне місто". В античності існувало як мінімум 6 міст з такою ж назвою.
Місто-фортецю Ахтіар заклали 14 червня 1783 року біля руїн грецького міста Херсонес. Фортеця отримала назву від кримськотатарського села Ак-Яр, на території якого її почали будувати.
Наступного року Катерина II перейменувала місто. Тоді була мода називати міста давньогрецькою.
Процесом будівництва керував князь Григорій Потьомкін.
Фактичним засновником міста став контрадмірал родом з Шотландії Хома Маккензі. 1788-го командувати портом і ескадрою до Севастополя прибув адмірал Федір Ушаков. Він реалізував більшу частину первісного плану міста. Збудував дороги, колодязі, будинки, військові казарми та лікарню.
1797 року новий імператор Російської імперії Павло I повернув місту попередню назву - Ахтіар. Назву Севастополь повернули за наказом Сенату 1826 року.
Автором імені «Севастополь», яке отримала головна база Чорноморського флоту, вважається Катеринославський і Таврійський генерал-губернатор князь Потьомкін. Наприклад, в «Історичному путівнику по Севастополю», виданому в 1907 році під редакцією відомого російського військового історика генерал-майора Андрія Зайончковський, йдеться, що місто було найменовано імператрицею Севастополем за пропозицією князя Потьомкіна.
Назва «Севастополь» найточніше перевести як «місто Божественного», тобто місто імператора. Саме так трактувалися назви кількох міст Себастополіс часів римського імператора Августа, що мав титул Божественного. І швидше за все, князь Потьомкін, якщо і не сам вичитав цю деталь в історичних книгах (хоча і міг, з огляду на його пристрасть до читання), то отримав підказку від своїх свитских, які прагнули допомогти патрону зміцнити своє становище при троні. На це побічно вказує характерна цитата з листа, відправленого Потьомкіним імператриці Катерині 13 червня 1783 року: «Петербург, поставлений у Балтики, - північна столиця Росії, середня - Москва, а Херсон Ахтіярскій нехай буде столиця полуденна моєї Государині».